11 lutego w Sali Andrzeja Baszkowskiego w siedzibie WIL odbyła się konferencja prasowa otwierająca Rok Przeciwdziałania Wypaleniu Zawodowemu, który organizujemy wspólnie z Katedrą i Zakładem Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
W konferencji udział wzięli:
- lek. Mateusz Szulca – pomysłodawca, wiceprezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej
- lek. Anna Rewekant, psychiatra
- prof. dr hab. n. med. Ewa Mojs – psycholog kliniczny i neuropsycholog, Katedra i Zakład Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Celem prowadzonych przez rok działań jest profilaktyka i zapobieganie wypaleniu na wczesnym etapie kariery oraz wsparcie lekarzy z dłuższym stażem, którzy odczuwają skutki wypalenia zawodowego. Jak się okazuje, skala problemu jest duża: 45% młodych lekarzy czuje się przytłoczonych obowiązkami już w pierwszym roku pracy, a 60% lekarzy z 20-letnim stażem doświadczyło objawów wypalenia zawodowego.
Rok 2025 będzie okazją do stworzenia przestrzeni do otwartej rozmowy o zdrowiu psychicznym w środowisku medycznym i szukanie odpowiedzi na pytanie, jakie są przyczyny wypalenia zawodowego.
Lekarze są w grupie zawodów, które są najbardziej narażone na syndrom burnout z powodu dużego, przewlekłego stresu zawodowego. Warto jednak pamiętać, że wypalenie każdą ze specjalizacji dotyka w inny sposób. To chcemy sprawdzić podczas dużego badania naukowego, zakończonego raportem, który powstanie na podstawie ankiet rozesłanych do wszystkich lekarzy w naszym województwie. Badanie to przygotujemy wspólnie z Katedrą i Zakładem Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Podczas konferencji prasowej specjaliści odpowiedzieli na pytania dotyczące skali wypalenia zawodowego w środowisku medycznym, jego powodów i skutków.
W ramach prowadzonych podczas Roku Przeciwdziałania Wypaleniu działań znajdą się: konferencje naukowe, webinary, warsztaty, darmowe konsultacje psychologiczne i psychiatryczne, spotkania z doświadczonymi lekarzami seniorami oraz szereg aktywności związanych z wspólnym spędzaniem czasu i integracją oraz specjalne miasteczka edukacyjne poświęcone tematyce wypalenia i zdrowego stylu życia dla mieszkańców naszego województwa.
Działania te mają na celu nie tylko wsparcie naszych lekarzy, ale także wielkopolskich pacjentów, bo często wypalenie zawodowe prowadzi do wycofania, zobojętnienia i braku empatii dla pacjenta, co oczywiście jest sprzeczne z ideą zawodu lekarza.
Relacje w mediach:
Głos Wielkopolski
Radio Poznań
TVP 3 Poznań
https://poznan.tvp.pl/1689895/teleskop
WTK
Radio Zet
https://player.radiozet.pl/Podcasty/Wiadomosci/Wiadomosci-z-godz.-22-001322/(offset)/1