„Akuszerya” w Lesznie

Prof. dr n. med. Edmund Waszyński, ginekolog – położnik, wieloletni ordynator szpitala w Lesznie oraz jednocześnie były kierownik Zakładu Humanistycznych Nauk Lekarskich Akademii Medycznej we Wrocławiu, prowadzący wykłady z zakresu historii medycyny, etyki lekarskiej i propedeutyki medycyny – zaprosił nas w sobotę 29 marca do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka na promocję swojej nowej książki „Akuszerya”.

 

Komisja Historyczna Wielkopolskiej Izby Lekarskiej objęła swoim mecenatem wydanie tej książki, na którą czekaliśmy od dobrych dwóch lat.

 

– Dorobek prof. Waszyńskiego – dosłownie pęka w szwach. Profesor jest bowiem autorem lub współautorem 14 książek i 156 publikacji naukowych. „Akuszerya” to siódma tak obszerna publikacja – podkreśliła prowadząca spotkanie razem z Andrzejem Kuźmińskim, dyrektorem biblioteki w Lesznie, dr Lidia Dymalska- Kubasik – przewodnicząca Delegatury WIL w Lesznie.

 

W trakcie rozmowy Magdy Nowak z autorem dowiedzieliśmy się, że profesor od dawna nosił się z zamiarem opisania ile trudności, nieprzewidzianych okoliczności, niestety często tragicznych, związanych było z porodami i to bez względu na pochodzenie czy stan zamożności kobiet, nawet koronowanych głów. Ta książka to tak naprawdę historia o kobietach i ich wyznaczonej przez biologię roli. To właśnie podkreśla profesor Waszyński już na pierwszych kartach książki, cytując za Jurgenem Torwaldem – “Historia rodzenia to najboleśniejsza i najokrutniejsza ze wszystkich historii świata”. W dużym skupieniu zgromadzona licznie w bibliotece publiczność wsłuchiwała się w prowadzoną z profesorem rozmowę o książce. Zaraz po skończonym koncercie rodziny Państwa Schulzów, z dedykacją dla Profesora Waszyńskiego przed każdym z jego ulubionych utworów muzyki poważnej – rozpoczął się najpierw szturm na stoisko z książkami, a potem długa kolejka czekała na osobisty wpis profesora.

 

Spotkanie w bibliotece było także dla nas, lekarzy, szczególną okazją do uhonorowania jednego z nas – kościańskiego nestora medycyny – dr Jerzego Gnusowskiego, także ginekologa i położnika. Matura- rok 1955, dyplom lekarza Akademii Medycznej w Poznaniu- rok 1962, przez ponad trzydzieści lat dowodził Oddziałowi Ginekologii i Położnictwa w Kościanie, nadal pracuje – i tryska energią, humorem oraz zadziwia aktualną orientacją w świecie medycyny. Jest także już szóstą kadencję sędzią Okręgowego Sądu Lekarskiego WIL.

 

Senioralność obu panów budziła nieukrywaną zazdrość nas wszystkich. Były kwiaty, serdeczne gratulacje, życzenia, także od koleżeństwa z Komisji ds. Emerytów i Rencistów WIL obecnych na naszym leszczyńskim spotkaniu. Tak piękne popołudnie musiało jednak zmierzać nieuchronnie do zakończenia.

 

 

Panie Profesorze, czekamy na Pana kolejne marzenie i następną książkę, co się zapewne znając Pana – niebawem spełni i da nam Pan kolejną okazję do tak pełnych serdeczności spotkań – pełnych podziwu, gratulacji, uścisków dla Pana – od Wszystkich!

 

Lidia Dymalska-Kubasik