Zawidowice: O metodach leczenia nadwrażliwości zębów

Za nami konferencja naukowo – szkoleniowa dla lekarzy stomatologów, która odbyła się 5 kwietnia w Zawidowicach. Temat: „Metody leczenia nadwrażliwości zębów”. Na zaproszenie Komisji Stomatologicznej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu i Delegatury WIL w Kaliszu odpowiedziało blisko 70 lekarzy, którzy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie nowoczesnych metod leczenia.

 

Dr Joanna Czarnecka omówiła postępowanie u pacjentów z nadwrażliwością oraz schorzeniami przyzębia, a także zastosowanie skaleropiaskarki Mylunos Duo i urządzenia Vector u pacjenta perio. – Choroba przyzębia jest jedną z najczęściej występujących chorób jakie dotykają pacjentów stomatologicznych na całym świecie. Najczęściej nie mają oni świadomości, że ich przyzębie choruje. Tu olbrzymią rolę odgrywają lekarze stomatolodzy, którzy powinni uświadamiać ich jak ciężka jest to choroba i z jakimi skutkami mogą się później mierzyć jeśli w porę nie zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie. Już powyżej 45 roku życia 95% osób zmaga się z chorobami przyzębia, dotyka ona także coraz młodsze osoby, zwłaszcza te zmagające się np. z cukrzycą, osteoporozę, nikotynizmem – powiedziała dr Joanna Czarnecka.

 

Drugi z wykładów poświęcono z kolei złamaniom narzędzi kanałowych. Dr n. med. Katarzyna Olczak szerzej opowiedziała o tym wciąż aktualnym problemie w endodoncji. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o tym jak zapobiegać, jak usuwać i kiedy zostawić złamane narzędzie kanałowe. – Tematy, które poruszyliśmy tym razem są problemami, z którymi spotykamy się w naszych gabinetach na co dzień. Nadwrażliwość jest obecnie powszechnie występująca. Podczas wykładu uczestnicy mieli możliwość dowiedzieć się jak krok po kroku opanować postępującą chorobę. Obecna stomatologia jest na wysokim poziomie. Stosowanie wszelkiego rodzaju skalerów, piaskarek i innych urządzeń, które usuwają złogi, do tego zastosowanie odpowiednich leków, daje bardzo dobre rezultaty. Myślę, że zaprezentowane tematy są na czasie, a świadczy o tym ilość uczestników obecnych na sali – podsumował szkolenie lek. dent. Jacek Zabielski, przewodniczący Komisji Stomatologicznej WIL.

 

To, co przyciąga nas lekarzy stomatologów do Zawidowic, to przede wszystkim różnorodne tematy. Jeśli chodzi o nadwrażliwość zębów myślę, że to taka, nasza pięta achillesowa w stomatologii ze względu na to, że pacjenci nie koniecznie stosują się do naszych zaleceń. Zdajemy sobie sprawę, że pilnowanie tej kwestii jak i stosowanie najnowszych zdobyczy medycyny jest bardzo ważne. Nawiązując do greckiej sentencji „Panta rhei – wszystko płynie” techniki wykorzystywane w stomatologii zmieniły się na przestrzeni lat, my także musimy się cały czas szkolić – dodała lek. dent. Krystyna Horoszkiewicz.

 

Tradycyjnie część teoretyczna została wzbogacona o praktyczne warsztaty. Tym razem poświęcono je nowoczesnym protokołom opracowania i wypełniania kanałów.

 

Anna Grzesiak