Wykłady i warsztaty poświęcone leczeniu osób starszych i przewlekle chorych, znani i cenieni wykładowcy. Za nami Wielkopolskie Spotkania z Geriatrią i Medycyną Paliatywną zorganizowane przez Oddział Geriatryczny i Medycyny Paliatywnej szpitala w Ostrowie Wielkopolskim oraz kaliską Delegaturę Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Konferencja odbyła się w auli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu 5 kwietnia. Wydarzenie otworzyli lek. Marcin Karolewski, wiceprezes ORL WIL oraz lek. Mariusz Pluciński, przewodniczący delegatury WIL w Kaliszu. Omówiono m.in. zagadnienia z zakresu bólu neuropatycznego, nadciśnienia tętniczego i migotania przedsionków, zaburzeń odżywienia i połykania, a także problemów urologicznych, obrzęków, cukrzycy t.2 czy zespołu kruchości i POCHP u osób starszych. Kierownikiem naukowym konferencji był dr n. med. Marek Widenka.
– Tematy poruszone podczas konferencji były jak co roku różnorodne, stanowią one odpowiedź na to co aktualnie dzieje się w medycynie, jakie są nowe wytyczne, zalecenia, jakie problemy wynikają z codziennej praktyki. Myślę, że dużą zaletą szkolenia jest to, że spotykamy się w gronie wielu specjalistów z różnych dziedzin medycyny zajmujących się starszym pacjentem. Wykłady, warsztaty, wspólne dyskusje to daje nam możliwość kompleksowego podejścia do leczenia tego typu pacjentów – powiedział Marek Widenka, kierownik naukowy. – Pacjenci geriatryczni i paliatywni to jedne z najbardziej wymagających grup, którym codziennie lekarze geriatrzy poświęcają uwagę i troskę. – Ich potrzeby zdrowotne, emocjonalne i społeczne stają się coraz bardziej złożone, a my, jako specjaliści, musimy być gotowi stawić czoła tym wyzwaniom – dodał.
Wśród wykładowców byli znani i cenieni specjaliści m.in.: prof. dr hab. n. med. Ewa Sewerynek – endokrynolog, dr n.med. Ewa Bogacka – geriatra, alergolog, dr n. med. Janina Kokoszka-Paszkot – geriatra, diabetolog, dr n. med. Katarzyna Broczek – geriatra, dr n. med. Łukasz Karpiński – kardiolog, lek. Anna Malis – urolog i mgr Anna Sobolewska – fizjoterapeuta. O pomocy pacjentowi geriatrycznemu, o wzajemnej wymianie doświadczeń i metodach leczenia rozmawiało wspólnie ponad 150 osób z całej Wielkopolski, w tym lekarze geriatrzy, kardiolodzy, lekarze dziedzin pokrewnych, pielęgniarki, rehabilitanci i farmaceuci.
Wykładom towarzyszyła część praktyczna. Pierwsze z warsztatów „Kompresjoterapia – jak zaopatrzyć pacjenta z niewydolnością żylną?” poprowadziła mgr Anna Sobolewska, fizjoterapeuta, drugie „Ból neuropatyczny – analiza przypadków” dr n. med. Marek Widenka, geriatra, specjalista medycyny paliatywnej. Współorganizatorem konferencji była Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Medycyny.
Konferencja została ponownie bardzo dobrze odebrana przez uczestników, o czym świadczy m.in. fakt, iż już w trakcie tegorocznych obrad pojawiły się pytania o kolejną edycję, tej jakże potrzebnej inicjatywy. Konferencję zakończył występ kabaretu OIL z Łodzi pt. „Sztuczna indolencja”, który odbył się w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego.