Europejski Tydzień Szczepień za nami

Dziś, 3 maja, kończy się Europejski Tydzień Szczepień. Tegoroczna kampania przebiega pod hasłem „Szczepienia chronią życie i zdrowie-zaufaj nauce!”, podkreślając pilną potrzebę osiągnięcia wysokiego i równego dostępu do szczepień w każdej społeczności w celu osiągania odporności populacyjnej i minimalizowaniu ryzyka chorób teraz i w przyszłości.

 

We wtorek, 29 kwietnia, Wielkopolska Izba Lekarska wraz z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną zorganizowała debatę uczniowską „za i przeciw”, w której uczniowie zmierzyli się z aktualnymi pytaniami dotyczącymi szczepień oraz ich znaczeniem, wyzwaniem i rolą.

 


Głos zabrali eksperci

Przed debatą odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: wiceprezes ORL WIL lek. Marcin Karolewski, dr n. med. Ilona Małecka – pediatra i wakcynolog, Ewa Matuszak – zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, oraz Paweł Gilewski – dyrektor WSSE Poznań, Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

 

Spotykam na co dzień rodziców, którzy szczepią dzieci i tych, którzy mają wątpliwości – mówiła podczas konferencji prasowej dr n. med. Ilona Małecka. – Szczepienia są ofiarą własnego sukcesu – przestajemy widzieć zagrożenie, jakim są choroby, które mogą prowadzić nawet do śmierci małego pacjenta. Zamiast tego zaczynamy się skupiać na potencjalnych efektach niepożądanych, które są niezwykle intensywnie propagowane w mediach społecznościowych – podkreśliła.

 

– Populacja nieuodporniona ciągle narasta – dodał dyrektor WSSE Poznań, Paweł Gilewski. – Z roku na rok o kilka tysięcy. Sytuacja jest tym trudniejsza, że ci, którzy osiągną pełnoletność, wychodzą z programu obowiązkowych szczepień, więc tracimy informacje na ich temat. Nawet niewielki odsetek niezaszczepionych może doprowadzić do epidemii. Mogą wrócić choroby, na które społeczeństwo już dawno nie chorowało i nie umierało, tego się boimy – zaznacza.

 

Wiceprezes ORL WIL, lek. Marcin Karolewski podkreślił, że sprawa szczepień to nie tylko temat dotyczący najmłodszych – jako specjalista geriatra opowiedział o fali zachorowań wśród starszych pacjentów.  – Przyjmowaliśmy rekordową liczbę osób z grypą. Niektórzy niestety kończyli tę chorobę tragicznie. Na jesień mieliśmy bardzo dużą liczbę osób z krztuścem. Szczepienie to jest największe dobro, które powinniśmy ten pozytywny przekaz dzieciom przekazywać od samego początku.

 

Tym samym wiceprezes zainicjował konkurs dla najmłodszych, kolejną odsłonę akcji “Szczepienie Otula”. Skierowany jest dla dzieci z Wielkopolski w wieku 3-17 lat.  Należy przygotować pracę odpowiadającą na pytanie: „Dlaczego szczepienia są ważne?”. Projekt może być w formie pracy plastycznej, plakatu edukacyjnego, wiersza, rymowanki lub gry planszowej.

Szczegóły dotyczące konkursu dostępne na stronie: https://szczepienieotula.pl/konkurs/ oraz na plakacie.

 

Konferencja prasowa była także premierą spotów, które od 1 maja pojawiły się na ekranach w pociągach Kolei Wielkopolskich. W krótkich formach wideo obalane są mity dotyczące szczepień, takie jak chociażby kwestia odkładania się rtęci w organizmie czy powodowania autyzmu. Nagrania przygotowane przez Wojewódzką Stację Sanitarno Epidemiologiczna w Poznaniu przekazują takze informację o pozytywnych skutkach szczepień. W spotach wzięli udział członkowie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej m. in. lek. Marcin Karolewski, dr n. med. Joanna Stryczyńska-Kazubska, prof. dr n. med. Anna Mania, dr n. med. Karol Lubarski, dr n. med. Ilona Małecka czy dr n. med. Eryk Matuszkiewicz.


Czas na uczniów

Konferencji prasowej przysłuchiwała się młodzież, która do Centrum Konferencyjnego EDU WIL przyszła, by dyskutować na temat szczepień. W debacie “za i przeciw” udział wzięły drużyny z I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu. Postawiono przed nimi pytanie: “Szczepienia jako powszechny obowiązek czy samodzielny wybór jednostki?”.

 

Liderzy drużyn losowali na początku za którą opcją jest ich drużyna – za czy przeciw obowiązkowi szczepień. Panel wymiany poglądów, dyskusji, pytań i odpowiedzi moderowali lek. Marcin Karolewski oraz Jarosław Gumienny z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Była to okazja do starcia poglądów, obalenia mitów i sprawdzenia przez uczniów umiejętności dyskusji nawet w sytuacji, gdy poglądy, których musieli bronić, nie są zgodne z ich własnymi. Uczniowie poradzili sobie doskonale z tym trudnym zadaniem!