Piła: lekarze w Słupsku śladami Witkacego

25 kwietnia 2025 roku odbyła się wyjątkowa wycieczka lekarzy i lekarzy dentystów zrzeszonych w Delegaturze Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Pile do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Towarzyszyli im członkowie Stowarzyszenia Lekarzy i Nauczycieli Twórczych JELO. Wyjazd zorganizowano z okazji 140. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego, jednego z najbardziej oryginalnych i intrygujących artystów XX wieku.

 

 

To właśnie w Słupsku, w zabytkowym „Białym Spichlerzu”, znajduje się największa na świecie kolekcja jego dzieł – miejsce, które stało się głównym punktem programu wycieczki.

 

W trakcie zwiedzania uczestnicy mieli okazję podziwiać ekspozycję stałą pt. „Słupsk. Miasto i ludzie”, która poprzez zestawienie archiwalnych i współczesnych fotografii ukazuje losy miasta oraz jego mieszkańców – zwłaszcza osadników, którzy po II wojnie światowej odbudowywali życie społeczne, kulturalne i gospodarcze. Szczególne wrażenie wywarła również wystawa „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku”, prezentująca osiemnaście tematów podejmowanych w twórczości i biografii Witkacego, zestawionych z dziełami innych wybitnych artystów, takich jak: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Olga Boznańska, Władysław Podkowiński i wielu innych. Na wystawie zaprezentowano blisko 200 prac – od obrazów, grafik i rysunków, po tkaniny artystyczne i rzeźby. Zwiedzanie wzbogacił pełen pasji komentarz pani Joanny Rutkowskiej – kulturoznawczyni, adiunkt w Dziale Edukacji i Promocji muzeum, która z ogromnym zaangażowaniem dzieliła się swoją wiedzą i ciekawostkami na temat wystaw oraz samego Witkacego. Nie zabrakło również wizyty na wystawie czasowej „Witkacy inaczej”, która pozwalała spojrzeć na artystę z nieco mniej znanych perspektyw. Po intensywnym zwiedzaniu przyszedł czas na spacer wzdłuż malowniczych Bulwarów nad Słupią. Po drodze uczestnicy mijali Bramę Młyńską, Basztę Czarownic oraz gotycki kościół św. Jacka. Wycieczkę zakończyła wizyta w stylowej herbaciarni mieszczącej się w zabytkowym Spichlerzu Richtera – urokliwym budynku z muru pruskiego, który stanowił idealne tło do chwil odpoczynku i rozmów.

 

Wyjazd był nie tylko okazją do integracji i wspólnego spędzenia czasu, ale także do duchowego i artystycznego wzbogacenia – zanurzenia się w historii regionu i niezwykłym świecie twórczości Witkacego.