Pomysł porozumienia powstał po zaobserwowaniu zwiększającej się z roku na rok fali agresji w stosunku do pracowników ochrony zdrowia. Przypadki niebezpiecznych zachowań w różnej formie mają miejsce także w naszym województwie.
Wielkopolska Izba Lekarska podejmuje szereg działań, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa środowiska lekarskiego. Jednym z elementów zatrzymania agresji w ochronie zdrowia jest współpraca z wielkopolską policją. Porozumienie podpisali: Prezes ORL WIL dr n. med. Krzysztof Kordel, Wiceprezes ORL WIL lek. Marcin Karolewski i Komendant Wojewódzki nadinsp. Tomasz Olczyk.
– Chcemy skorzystać z wiedzy fachowców policyjnych, jak sobie radzić w tych trudnych sytuacjach, bo mamy czasy coraz bardziej agresywne – podkreślił Prezes ORL WIL.
W ramach współpracy policjanci będą szkoleni w zakresie rozpoznawania i identyfikowania zaburzeń zdrowia oraz symptomów chorób. – Chcemy się doskonalić, wymieniać się doświadczeniami, aby zabezpieczać również własne zdrowie i życie, a ratować tych, którzy tej pomocy w danym momencie potrzebują – zaznaczył Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, nadinsp. Tomasz Olczyk.
– Smutne jest to, że musiało dojść w ogóle do tego momentu, że lekarze podpisują umowę z policją, by pomóc nam czuć się bezpiecznie w gabinecie lekarskim – zwrócił uwagę Wiceprezes ORL WIL, lek. Marcin Karolewski, Rzecznik Praw Lekarza. – SOR powinien być miejscem ratowania życia, a nie miejscem, gdzie personel medyczny czuje się zagrożony – podkreślił.
W ramach współpracy zaplanowano już pierwszą inicjatywę – warsztaty dla lekarzy. Policyjni instruktorzy przeszkolą lekarzy i personel medyczny z tego, jak sobie radzić z agresywną osobą.
11 lipca 2025 r. 17:00-20:00
Warsztaty składają się z dwóch części:
I. Jak deeskalować konflikt? – Zajęcia teoretyczne z psychologiem policyjnym
podinsp. Agnieszka Jarzyńska-Derbis – psycholog policyjny z 28-letnim doświadczeniem, dyplomowany ekspert Wydziału Psychologów KWP
II. Jak reagować na zagrożenie? – Podstawowe techniki samoobrony
st. asp. Tomasz Woliński, mł. asp. Wojciech Skrzypczyk – instruktorzy Wydziału Kadr i i Szkolenia KWP w Poznaniu, aktywni sportowcy, multimedaliści w kick boxingu
Zapisy: https://forms.office.com/e/daJ8523bvg
O porozumieniu w mediach:
’Odrąbię jej łeb siekierą’. 36 aktów agresji wobec medyków w Wielkopolsce. Policja ujawnia szczegóły
36 ataków w regionie. Plaga agresji wobec medyków
Wielkopolscy medycy będą szkoleni przez policję w radzeniu sobie z agresją pacjentów – Radio Poznań
Porozumienie WIL i KWP w Poznaniu – Z kraju – Kurier – Medycyna Praktyczna
Trzydzieści sześć napaści na lekarzy. Policja nauczy ich samoobrony | wpoznaniu.pl
Porozumienie WIL i KWP w Poznaniu – Z kraju – Kurier – Medycyna Praktyczna
36 ataków na ratowników i lekarzy. I to tylko w jednym regionie Polski – News
Pacjenci wymuszają świadczenia. „Odrąbię ci głowę siekierą” – Medonet
Nie ma tygodnia bez ataku na lekarzy czy ratowników. Porażająca skala agresji
Mnożą się ataki na ratowników medycznych i lekarzy
Wstrząsające, co chciał zrobić pielęgniarce. Pracownicy ochrony zdrowia czują się zagrożeni
Lekarze czują się zagrożeni. Personel medyczny i policja podejmują współpracę | Głos Wielkopolski