23. międzynarodowa konferencja COMET 2025

W dniach 25-27 czerwca 2025 r. odbyła się w Poznaniu 23. Międzynarodowa Konferencja COMET 2025, której nazwa jest skrótem trzech haseł przewodnich: Komunikacji – Medycyny – Etyki (COMET). Gospodarzem konferencji były połączone zespoły naukowców Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i wszystkich Wydziałów Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Konferencja odbywała się po raz pierwszy w Polsce – cieszymy się zatem, że nasze miasto zostało wyróżnione możliwością organizacji spotkania specjalistów od języka i komunikacji w medycynie. Z 28 krajów świata dotarło do Poznania ok. 130 ekspertów w tych dziedzinach.

 

Konferencja COMET miała na celu spotkanie praktyków z różnych dyscyplin, obejmujących specjalności zajmujące się nie tylko leczeniem bezpośrednim pacjenta, ale także wspierających opiekę zdrowotną i terapię długoterminową. Szczególny nacisk kładziony jest na rozpowszechnianie bieżących badań w zakresie języka/dyskursu/studiów nad komunikacją, w odniesieniu do zarządzania opieką zdrowotną, edukacji zdrowotnej, wyzwań zdrowotnych i promocji zdrowia w aspekcie zdrowia publicznego.

 

Aby zainteresować szeroką opinię publiczną tą tematyką wydarzenie co roku odbywa się w innym regionie świata. Rok temu konferencja odbyła się w Brescii we Włoszech, a w przyszłym roku spotkanie zaplanowano w Yokohamie w Japonii. Podczas tegorocznej konferencji mogliśmy posłuchać uniwersyteckich wykładowców takich jak: Alison Pilnick z Manchester University z Wielkiej Brytanii, Jessica Lester z University Bloomington, Indiana, USA, Lars-Christer Hydén z University Linkoping z Szwecji i Szczepan Cofta z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

 

Przyjazd specjalistów z całego świata pokazał jakie są aktualne potrzeby w wykorzystywaniu skutecznej komunikacji w pracy zawodów medycznych, jakie są oczekiwania co do wsparcia dialogu z pacjentem, uzyskania od pacjenta informacji i zgody na leczenie oraz skuteczną terapię. Dodatkowo jak połączyć współczesny rozwój technologiczny z interakcją z człowiekiem w zagrożeniu utraty zdrowia. W konwencji obrad międzynarodowych przewijały się zagadnienia dotyczące opieki długoterminowej, terapii chorób przewlekłych, wielochorobowości, z uwzględnieniem starzenia się społeczeństw rozwiniętych i prognoz demograficznych. Prelegenci z Europy południowej zaakcentowali wewnętrzne problemy tych krajów z adaptacją najnowszego pokolenia emigrantów do funkcjonowania jednostek ochrony zdrowia. Różnorodność tematów dyskutowanych podczas obrad wydaje się potwierdzać tezę, że zawody medyczne nie będą zastępowane przez nowe technologie, lecz wspomagane przez narzędzia sztucznej inteligencji.

 

Szczególne podziękowania należą się członkom Komitetu Organizacyjnego, którzy przez 1,5 roku przygotowywali konferencję. Skład ścisłego Komitetu:
Joanna Pawelczyk (UAM), Elżbieta Paszyńska (UMP), Szczepan Cofta (UMP), Agnieszka Kiełkiewicz-Janowiak (UAM), Monika Urbaniak (UMP), Ewelina Chawłowska (UMP), Marta Karaźniewicz-Łada (UMP), Zuzanna Ślebioda (UMP), Agat Hauser (UAM), Magdalena Zabielska (UAM), Zuzanna Jechna (UAM), Bartłomiej Kruk (UAM), Joanna Bury (UAM), Agnieszka Bury-Galubińska (UAM), Joanna Kaczmarek-Górzyńska (UAM).

 

 

Prof. dr hab. Elżbieta Paszyńska

Klinika Stomatologii Zintegrowanej

Klinika Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji

Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu