W czwartek, 12 czerwca 2025 r. w Wielkopolskim Centrum Onkologii odbyła się II edycja konferencji naukowej: „Humanizacja medycyny – problemy, wyzwania, perspektywy”. W tym roku wydarzenie było współorganizowane przez Wielkopolską Izbę Lekarską.
Patronat honorowy nad konferencją objęli rektorzy czterech poznańskich uczelni wyższych: Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Akademii Muzycznej. Wydarzenie swoim patronatem objął także Rzecznik Praw Pacjenta. – Bez podejścia do pacjenta z empatią nie możemy mówić o dzisiejszej medycynie – podkreślił prof. dr hab. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii. – Kiedy pacjent przychodzi do takiego ośrodka jak nasz, celem numer jeden jest doradzenie, pomoc i leczenie, ale celem niemniej ważnym jest to, jak to zrobimy. Niezmiernie się cieszę, że także izba lekarska ten temat podejmuje.
W programie tegorocznej konferencji uwzględniono zagadnienia etyczne oraz formalno-prawne, które stanowią podstawę opieki zdrowotnej realizowanej w oparciu o wartości humanistyczne. Poruszony został temat praw pacjenta w kontekście praw człowieka. Omówione zostały etyczno-prawne podstawy badań klinicznych, problem budowania kultury organizacyjnej w oparciu o wartości humanistyczne oraz zwrócono uwagę na ważność komunikacji, zarówno w obszarze relacji, jak i komunikacji klinicznej.
Wykłady wygłosili znamienici specjaliści: prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Ewa Baum, prof. dr hab. n. prawnych Monika Urbaniak, mec. Roksana Strubel, dr n. med. Krzysztof Kordel, prof. dr hab. Henryk Mruk oraz prof. UAM dr hab. Joanna Puppel – Wobalis.
Inicjatorem konferencji był Rzecznik ds. Humanizacji Świadczeń Medycznych WCO.
Przerwę między sesjami wykładowymi uczestnicy spędzili na zachwycającym tarasie Wielkopolskiego Centrum Onkologii przy akompaniamencie muzyki BeatGirls String Trio, podziwiając wystawę fotografii WspieRaczki w obiektywie Natalii Szewczyk.
Partnerami konferencji były Stowarzyszenia Pacjentów: Rakujemy jak chcemy, Poznańskie Towarzystwo Amazonki oraz Fundacja Piękniejsze Życie. Piękny Sposób na Raka.
Sponsorem wydarzenia był INS Services.
– Zdecydowaliśmy się na zawody medyczne, więc musisz się uczyć przez całe życie, w każdym aspekcie tej pracy, bo ten kto się nie uczy, ten się cofa – podkreślił w podsumowaniu prezes ORL WIL dr n. med. Krzysztof Kordel.