Niemal setka uczestników, dziesiątki pytań do prelegentów i jeden wspólny cel – lepsza pediatria. W Centrum Konferencyjnym WIL odbyło się I Wielkopolskie Spotkanie Pediatryczne organizowane przez Komisję ds. Młodych Lekarzy WIL oraz EDU WIL. Wydarzenie zgromadziło lekarzy pediatrów, specjalistów i pasjonatów zdrowia dziecięcego z całego regionu.
Wydarzenie rozpoczęło wystąpienie prof. dr hab. n. med. Magdaleny Figlerowicz, specjalistki pediatrii i chorób zakaźnych, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa wielkopolskiego.
Sesję pierwszą – “Współczesne zagrożenia dla zdrowia dzieci” – otworzył swoim wykładem Jarosław Gumienny, kierownik Działu Epidemiologii poznańskiego sanepidu.
– Covid w dalszym ciągu jest z nami i co istotne, proszę zwrócić uwagę na rosnący z roku na rok udział zachorowań w populacji 0-4. Tego w zasadzie nie obserwowaliśmy w roku 2020, 2021, 2022, natomiast bieżący rok nam pokazuje, że sukcesywnie rośnie liczba raportowanych zachorowań – podkreślił w swoim wystąpieniu dr Jarosław Gumienny. Doktor wypunktował jakie problemy i wyzywania czekają lekarzy już w najbliższych latach: – To zmiany klimatyczne, które będą rzutowały na przenoszenie chorób wektorowych, a także pojawianie się nowych patogenów chorobotwórczych. To także spadek zaufania do szczepień i dezinformacja, której już doświadczamy na co dzień, czy zmiany demograficzne.
Drugi wykład “Manifestacje kliniczne chorób odkleszczowych u dzieci” wygłosiła prof. dr hab. n. med. Anna Mania. Pokazała konkretne przypadki chorób u dzieci. Uświadomiła uczestnikom, jakie mogą być objawy chorób odkleszczowych u najmłodszych. Zwróciła uwagę na symptomy kluczowe dla trafnej diagnozy i wskazała strategie leczenia, dostosowane do konkretnych grup wiekowych.
O tym, dlaczego zagrożeniem dla zdrowia dzieci jest brak ruchu, opowiedział zebranym prof. dr hab. n. med. Waldemar Bobkowski. – Aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności (…) powinna być u młodzieży wykonywana przynajmniej przez godzinne dziennie – pokreślił, jednocześnie zaznaczając: – Jeżeli te dzieci mają mniej aktywności, częściej mają depresje (…), jeżeli mają regularny wysiłek fizyczny, będą miały wyższe poczucie własnej wartości i będą bardziej szczęśliwe, bo na to wskazują testy na całym świecie.
Sesje pierwszą zakończyła lek. Magdalena Roszak, która od kliku lat wprowadza nas w tajniki zdrowia psychicznego dzieci. Podała wiele konkretnych przypadków negatywnego wpływu używania telefonów/ekranów na zdrowie dzieci. Oto jeden z nich: – Wykazano, że jeżeli nastolatki przed zaśnięciem używają ekranów, to ich okres rem skraca się w ten sposób, że one nie są w stanie zapisać na twardym dysku tego, czego uczyły się w ciągu dnia – podkreślała lek. Magdalena Roszak.
Sesję drugą – “Zdrowie nastolatków” – otworzył dr n. med. Eryk Matuszkiewicz wykładem „Stymulanty i depresanty dla młodzieży”. W przystępny i konkretny sposób opowiedział o psychostymulantach i depresantach, po które sięgają młodzi ludzie. Przedstawił konkretne objawy, z jakimi pacjenci trafiają do lekarzy oraz omówił przebieg leczenia objawowego w takich przypadkach.
Następnie wykład “Trądzik – czy z tego się wyrasta?” wygłosiła dr hab. Adriana Polańska, profesor UMP. Przedstawiła wiele przypadków trądziku występującego u młodzieży. Szeroko opowiedziała o możliwym przebiegu leczenia, konkretnych terapiach, które są obecnie stosowane w leczeniu trądziku. Przedostatnim prelegentem był prof. dr hab. n. med. Marek Niedziela. Podczas wystąpienia “Diagnostyka i leczenie raka tarczycy u dzieci – rekomendacje polskich towarzystw naukowych, aktualizacja 2024” mówił o wielu przypadkach klinicznych i opcjach leczenia młodych pacjentów z tą chorobą.
Na zakończenie Sesji drugiej wystąpiła prof. dr hab. Agnieszka Słopień.
– Chciałabym pokazać, jak bardzo ważna jest pediatria, ale też lekarze innych specjalności, i na etapie diagnozowania, ale też później, na każdym etapie opieki nad pacjentem psychiatrycznym – zaznaczyła podczas wykładu Psychiatria dzieci i młodzieży pediatrii.
Młodzi lekarze również zabrali głos. Dzięki Komisji ds. Młodych Lekarzy WIL uczestnicy konferencji mogli wysłuchać Sesji Młodych Pediatrów, podczas której uczestnicy mieli okazję poznać historie pacjentów opowiedziane z perspektywy młodych specjalistów.