Rozwój leczenia próchnicy dzięki nowym technologiom

Na pojawiąjące się dosyć często pytanie: „gdzie tętni nauka w stomatologii?” można odpowiedzieć, że w dwóch przestrzeniach, mianowicie w technologii cyfrowej i nieinwazyjnych metodach ochrony zdrowia zębów.

 

Dnia 28 maja, dzięki patronatowi Prezydenta Miasta Poznania i programowi Akademicki Poznań 2025, odbył się wykład prof. Bennetta Amaechi z University of Texas Health z San Antonio, USA, o najnowszych odkryciach w dziedzinie kariologii. W wykładzie został omówiony, w sposób przystępny aktualny algorytm Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego 4D „Determine Detect Decide Do” – obiektywnego postępowania klinicznego dla pacjenta w trakcie chorobie próchnicowej oraz nowe drogi do uzyskania remineralizacji szkliwa. W swoim przekazie wykładowca udowodnił, że w XXI w. decyzyjność zabiegowa lekarza dentysty będzie wydłużonym procesem zależnym od zastosowania detektorów aktywności bakterii lub wizualizacji, niedostępnych dla oka nieuzbrojonego, bakteryjnych produktów przemiany metabolicznej. Zdecydowanie – postęp technologiczny – oznacza w stomatologii postęp diagnostyczny i przyczynia się do wzmocnienia obiektywizmu kategoryzacji stopnia zaawansowania destrukcji tkanek. Uzyskane informacje mogą być też pomocne w monitoringu pierwszych oznak choroby próchnicowej lub erozji, np. od utraty jonów wapniowych z powierzchownej warstwy szkliwa.

 

W drugiej części wykładu Prof. Amaechi omówił strategię profilaktyki przeciwpróchnicowej i zastosowanie formuły wapniowo-fosforanowej jako najbardziej naśladującej naturalną strukturę zębów i w ten sposób chroniącej zęby przed rozpadem.

Obecnie najwięcej dowodów naukowych na temat efektywności nowych związków dostarczają badania in vitro, in situ i in vivo przeprowadzone na syntetycznych hydroksyapatytach Ca5(PO4)3(OH).
Po wykładzie odbyła się interesująca debata z naukowcami UMP: prof. dr hab. Beatą Czarnecką, prof. dr hab. Justyną Opydo-Szymaczek, prof. dr hab. Martą Karaźniewicz – Ładą oraz prof. dr hab. Franciszkiem Główką.

 

Prof. dr hab. Elżbieta Paszyńska
Klinika Stomatologii Zintegrowanej
Klinika Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji UMP