W piątek 4 kwietnia przewodnicząca Delegatury WIL w Lesznie razem z prezesem Okręgowej Izby Aptekarskiej z Poznania wzięli udział w konferencji skierowanej do szerokiego grona mieszkańców Leszna „ Bezpieczeństwo zdrowotne”, zorganizowanego przez Wydział Spraw Społecznych UM z okazji Światowego Dnia Zdrowia na zaproszenie Prezydenta Miasta Leszna.
– Postanowiliśmy dzisiaj razem z farmaceutami zwrócić Państwa uwagę na bezpieczeństwo zdrowotne – przywitała zebranych dr Lidia Dymalska – Kubasik. – Zdaję sobie sprawę, że jest to temat złożony, posiadający różne aspekty, związany z działaniem wielu służb, nie tylko medycznych – ale wart jest wywołania – szczególnie wobec toczącej się wojny na Ukrainie, epidemii Covid-19 oraz coraz bardziej realnego zagrożenia powrotem chorób zakaźnych, o których już powoli zapominaliśmy, takimi jak krztusiec, błonica, odra, polio czy niestety coraz częściej gruźlica. Bezpieczeństwo w prostym tłumaczeniu to stan bez zagrożeń. A bezpieczeństwo zdrowotne – to brak tych zagrożeń wynikający zarówno z czynników wewnętrznych, jak i uwarunkowań polityki zdrowotnej.
Prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Poznaniu mgr farm. Mateusz Szamałek przedstawił w swojej prezentacji rolę farmaceutów w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego Wielkopolan.
By zwrócić uwagę mieszkańców Leszna na wagę zachowań prozdrowotnych i podstawową wiedzę jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, na spotkanie Przewodnicząca Delegatury zaprosiła ratownika medycznego, p. Marcina Gbiorczyka. Mamy w Lesznie obecnie 28 stanowisk z defibrylatorami AED – urządzenia służącego do przeprowadzenia defibrylacji u osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Prezentacja z udzielania pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora zewnętrznego zakończyła spotkanie.
Przewodnicząca Delegatury WIL w Lesznie
Lidia Dymalska-Kubasik