Warsztaty STOP PRZEMOCY wobec pracowników ochrony zdrowia

11 lipca odbyły się pierwsze warsztaty dla lekarzy w ramach porozumienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu z Wielkopolską Izbą Lekarską. Policyjni instruktorzy przeszkolili wielkopolskich medyków z tego, jak sobie radzić z agresywną osobą. W wydarzeniu wzięło udział blisko 50 osób. W planach są kolejne szkolenia.

 

Warsztaty składały się z dwóch części. Pierwsza to wykład: „Jak deeskalować konflikt?” czyli zajęcia teoretyczne z psychologiem policyjnym podinsp. Agnieszką Jarzyńską-Derbispsychologiem policyjnym z 28-letnim doświadczeniem, dyplomowanym ekspertem Wydziału Psychologów KWP.

 

Prelekcja dotyczyła między innymi agresywnych zachowań pacjenta, wykrywania wczesnych symptomów agresji, tak by przewidzieć i być przygotowanym na atak. Ponadto omówiono także techniki deeskalacji agresji i radzenia sobie ze stresem.

Omawialiśmy przede wszystkim sposoby opanowania emocji własnych i eskalacji emocji złości, gniewu. Takie emocje najczęściej się pojawiają u tego potencjalnego agresora-pacjenta. Wyłapywanie i reagowanie na pierwsze symptomy agresji to niesłychanie istotne, żeby właśnie na ewentualną eskalację emocji reagować już na początku zanim zacznie się atak fizyczny chcemy uczyć personel medyczny rozpoznawać te pierwsze oznaki fizjologiczne, tak by nie bagatelizować zagrożenia. Agresja ma to do siebie, że eskaluje – podkreślała podczas warsztatów Agnieszka Jarzyńska-Derbis, psycholog.

 

II część warsztatów została zrealizowana przez st. asp. Tomasza Wolińskiego oraz mł. asp. Wojciecha Skrzypczyka – funkcjonariuszy– instruktorów z wieloletnim stażem służby w Grupie Realizacyjnej zajmującej się zatrzymywaniem niebezpiecznych przestępców oraz ochroną tzw. VIP’ów. Przedstawili zebranym między innymi sposoby dystansowania się od napastnika i zadbania o bezpieczeństwo własne poprzez obronę przed chwytami za przedramiona, elementy ubioru czy uderzeniami w głowę czy korpus.