Standardy ochrony małoletnich mają chronić dzieci przed różnego typu przestępstwami, w szczególności maltretowaniem oraz przestępczością na tle seksualnym.
Do wprowadzenia nowych przepisów do połowy sierpnia są zobowiązani zarządzający placówkami medycznymi, gdzie leczone są dzieci- kierownicy, dyrektorzy ale także lekarze prowadzący jednoosobowe praktyki lekarskie.
Te zmiany wynikają z art. 22b ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Mają zagwarantować szybką reakcję i stałe procedury w przypadku podejmowania interwencji, kiedy personel medyczny podejrzewa, że dziecko jest krzywdzone lub posiada informacje, które potwierdzają przestępstwo wobec małoletniego, co za tym idzie składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz osób odpowiedzialnych za wszczynanie procedury „Niebieskie Karty”.
Ponadto w standardach powinien znaleźć się także sposób dokumentowania i zasady przechowywania informacji na temat zgłoszeń, sposoby ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi oraz zasady wspierania najmłodszych po ujawnieniu przestępstwa.
Placówki medyczne są zobowiązane do wywieszenia Standardy ochrony małoletnich w widocznym miejscu oraz umieszczenia ich na stronie internetowej.
Za niewprowadzenie Standardów do połowy sierpnia grozi kara grzywny albo nagany. Jeśli sytuacja się powtórzy, kara się zwiększy – wówczas zostanie nałożona grzywna powyżej tysiąca złotych.