Idea wyjątkowego podkreślenia Dnia Pierwszej Pomocy w Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej zrodziła się w czasie zorganizowanego w tym roku kursu certyfikowanej pierwszej pomocy dla pracowników naszych biur i delegatur. Tym samym 18 września parking WIL przy ulicy Nowowiejskiego zamienił się w miasteczko edukacyjne.
Wyjście do społeczeństwa i do poznańskich uczniów, by szerzyć wiedzę na temat tych ratujących życie umiejętności już od najmłodszych lat to pierwsze, ale na pewno nie ostatnie nasze działanie w tym kierunku.
Przedszkolaki i dzieci z klas 1-3 wzięły udział w warsztatach, podczas których specjaliści uczyli ich, jak udzielać pierwszej pomocy na fantomach, co zrobić, kiedy będą świadkami zasłabnięcia, jak mogą pomóc, gdzie powinny zadzwonić. Poznali także sprzęt do ratowania życia na wodzie, a także z czego powinna składać się podstawowa apteczka i jak zatamować krwawienie. Dzieci dostały specjalne książeczki edukacyjne oraz uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez ratowników medycznych, lekarzy, WOPR, straż pożarną, sanepid i Uniwersytet Artystyczny.
W trakcie wydarzenia odbyła się także konferencja prasowa. Dla licznie zebranych dziennikarzy wypowiedzieli się prelegenci: dr n. med. Artur Tarasiewicz, dr n. med. Patryk Konieczka oraz lek. Sergiej Duriagin.
– Próbujemy i walczymy o każde życie z pełną świadomością, że w większości przypadków jest za późno. Dlatego powstała koncepcja łańcucha przeżycia – żeby pacjent przeżył, w każdym ogniwie tego łańcucha musi zadziałać wszystko optymalnie. Pierwszym etapem jest resuscytacja na miejscu zdarzenia – tłumaczył dr n.med. Patryk Konieczka. – Potrzeba takich akcji, jak ta dzisiejsza Wielkopolskiej Izby Lekarskiej: uświadamiająca, sprowadzająca tutaj dzieci, zajęcia w szkołach, które będą przygotowywały, żeby zainicjować łańcuch przeżycia, żeby dla pacjenta nie było już za późno – dodał.
– Ta pomoc, podstawowa medyczna, udzielana przez świadków zdarzenia to jest tak naprawdę nakaz moralny, który w XXI wieku powinien być społeczeństwu świadomemu znany – podkreślił dr n. med. Artur Tarasiewicz. – Istnieją także przepisy karne, nakazujące udzielenie takiej pomocy.
Podczas Dnia Pierwszej Pomocy swoją premierę miał WILuś – koziołek w lekarskim kitlu, którego wizerunek będziemy wykorzystywać w akcjach WIL skierowanych do najmłodszych.
ZKM WIL