10 października Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu uznał oskarżoną Justynę Sochę za winną zarzucanego jej czynu, czyli publikacji w mediach społecznościowych wpisu jawnie uderzającego w lekarzy.
Sąd wymierzył oskarżonej karę 1 roku ograniczenia wolności polegającą na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie, a także nawiązkę w wysokości 20 000 zł na rzecz poznańskiej fundacji służącej rozwojowi anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej – mówi pełnomocnik lekarza r. pr. Marcin Zalewski.
Sąd orzekł również o podaniu wyroku do publicznej wiadomości.
Wyrok jest nieprawomocny.
Sprawa toczy się od października 2019 roku, kiedy Justyna Socha w mediach społecznościowych Stowarzyszenia STOP NOP, którego w tym czasie była prezesem, zamieściła publikację oskarżającą lekarzy anestezjologów o podawanie pacjentom leków doprowadzających do ich przedwczesnej śmierci w celu pozyskania miejsc dla kolejnych pacjentów. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył lekarz Michał Szuszkiewicz, będący wówczas w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z anestezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Pełnomocnik anestezjologa podkreśla, że zmieszczony w 2019 roku wpis jawnie uderzał w lekarzy.
To postępowanie, które w oczywisty sposób naraziło pracowników oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu lekarza, spełniając tym samym przesłankę odpowiedzialności karnej za przestępstwo z art. 212 § 1 i 2 Kodeksu karnego – tłumaczy r. pr. Marcin Zalewski.
W celu ochrony indywidualnych i zbiorowych interesów lekarzy naruszonych działaniem oskarżonej Wielkopolska Izba Lekarska uczestniczy w procesie, udzielając również bezpośredniego wsparcia prawnego pokrzywdzonemu lekarzowi.