Informujemy, że według opinii prawnej przygotowanej przez Lex Secure, do otrzymania „dodatku covidowego” uprawniony jest lekarz stażysta który wykonuje zawód medyczny w szpitalu II lub III poziomu zabezpieczenia, uczestniczy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i posiada bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, bądź wykonuje zawód medyczny m.in. w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym czy na izbie przyjęć.
„Dodatek covidowy” do wynagrodzenia lekarza stażysty powinien być wypłacany przez podmiot macierzysty, czyli ten, z którym lekarz zawarł umowę o pracę nawet jeżeli lekarz stażysta spełnia powyższe przesłanki odbywając staż cząstkowy w innym podmiocie.
W celu wyegzekwowania wypłaty należnego lekarzowi stażyście dodatku do wynagrodzenia lekarz powinien pisemnie wezwać podmiot macierzysty, do umieszczenia go na liście osób uprawnionych do wypłaty dodatku (kierowanej do Narodowego Funduszu Zdrowia) oraz – również pisemnie – skierować do podmiotu wezwanie do zapłaty należnego dodatku za miesiące, w których spełniał przesłanki do jego otrzymania.
W ocenie Lex Secure uzasadnionym byłoby także uzyskanie zaświadczenia z innego podmiotu, w którym lekarz stażysta odbywał staż cząstkowy o udzielaniu świadczeń zdrowotnych w warunkach, które uprawniają do wypłaty dodatku covidowego. Takie zaświadczenie należałoby załączyć do pisma kierowanego do podmiotu macierzystego, z którym lekarz stażysta zawarł umowę o pracę.
Załączamy opinię prawną sporządzoną przez Lex Secure na wniosek
lekarza stażysty Piotra Kalkowskiego.
W przypadku chęci spersonalizowania opinii prosimy o kontakt z Opieką Prawną WIL 24h.
Dodatek covidowy – lekarz stażysta – opinia prawna
OKM WIL