W czerwcu 2018 roku na Malcie odbyły się 39 Igrzyska MEDIGAMES, na których reprezentacja Polski zdobyła 27 złotych, 25 srebrnych i 18 brązowych medali, zajmując tym samym 6 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Do sukcesu w znaczącym stopniu przyczyniło się 3 poznańskich ortopedów, zdobywając w sumie 19 medali.

Maria Wolff reprezentowała Polskę w pływaniu, triathlonie, lekkiej atletyce oraz bieganiu na orientację

Tomasz Jopek startował w pływaniu i triathlonie.

Katarzyna Grabowska walczyła w turniejach tenisa stołowego, squasha oraz badmintona.

Z doskonałej strony zaprezentowała się debiutantka w zawodach Medigames Maria Wolff zwyciężając w wymagających zawodach triathlonowych na dystansie olimpijskim w kategorii wiekowej do 35rż oraz zajmując drugie miejsce w kategorii open kobiet. Wygrała również bieg na orientację odbywający się na malowniczej wyspie Comino. Z sukcesami startowała w zawodach pływackich wygrywając 400m stylem dowolnym i 200m stylem zmiennym, zajęła również 3 miejsce na dystansach 50m stylem grzbietowym, 50m stylem motylkowym i 100m stylem dowolnym. Również w zawodach lekkoatletycznych nie obyło się bez miejsc medalowych, Maria zdobyła brązowe medale na dystansach 400m i 500m.

Podsumowując; wyjątkowo udany start poznańskiej lekarki pozwolił na zdobycie 4 złotych i 5 brązowych medali.

Drugi z debiutujących ortopedów również pokazał się z najlepszej strony podczas tegorocznych Igrzysk. Startował z zawodach pływackich zdobywając wyłącznie złote medale: 400m stylem dowolnym, 100m stylem klasycznym, 200m stylem zmiennym zarówno w kategorii wiekowej do lat 35 oraz w kategorii open, w kategorii wiekowej wygrał również 100m stylem dowolnym. Podobnie jak Maria, z sukcesem startował w wyjątkowo wymagających zawodach triathlonowych. Na dystansie sprintu olimpijskiego zdobył srebrny medal w kategorii wiekowej i w kategorii open.

Tomasz w tegorocznych Medigames osiągnął znaczący sukces i wywalczył  4 złote oraz 1 srebrny medal.

Startująca po raz drugi w Igrzyskach Katarzyna Grabowska świetnie zaprezentowała się w turniejach tenisa stołowego oraz squasha. Ze względu na organizację zawodów, mimo szans medalowych, nie wystąpiła niestety w grze pojedynczej w badmintona.

W tenisie stołowym rywalizowała z 10krotną mistrzynią Malty, wielokrotną reprezentantką kraju na arenie międzynarodowej Jessicą Pace, nad którą wspólnie z Sunja Lee odniosła zwycięstwo w turnieju deblowym; tym samym broniąc tytułu Mistrzyni Świata zdobytego w  2016r w Słoweńskim Mariborze.  W grze pojedynczej w finale dwukrotnie uległa Jessice zdobywając srebrny medal w kategorii wiekowej do lat 35 oraz w kategorii open kobiet. W turnieju gry podwójnej wraz z Andrzejem Bernatowiczem wywalczyła brązowy medal przegrywając w półfinale z późniejszymi triumfatorami zawodów: południowokoreańską parą Sunja Lee/ Myung Han Kim. Również w turnieju squasha odniosła znaczący sukces wygrywając (podobnie jak w Mariborze) turniej gry pojedynczej kobiet do 35rż, natomiast w kategorii open uległa jedynie doskonałej zawodniczce maltańskiej Sasan Aquilina zdobywając srebrny medal.

Podczas maltańskich Medigames Katarzyna zaprezentowała wysoką formę i niemal powtórzyła sukces sprzed 2 lat z Mariboru zdobywając 2 złote, 2 srebrne oraz 1 brązowy medal.

Nie sposób nie wspomnieć o sukcesach pozostałych polskich tenisistów stołowych i squasherów.

Silna reprezentacja Polaków wystąpiła w składzie: Katarzyna Grabowska, Andrzej Bernatowicz, Gracjan Dziukiewicz, Mateusz Gałuszka.

Andrzej Bernatowicz (Pułtusk) zdobył srebrny medal w turnieju singlowym tenisa stołowego w kategorii wiekowej 45-54rż oraz brąz w turnieju open. W turnieju deblowym wraz z reprezentantem Austrii Walterem Povysilem oraz w mikście z Katarzyną Grabowską wywalczył brązowe medale. Andrzej startował również w turnieju squasha zajmując dobrą 3 pozycję w kategorii wiekowej.

W kategorii 35-44rż w wymagającym turnieju tenisa stołowego srebro zdobył Mateusz Gałuszka (Ropa k/Gorlic), a brąz wywalczył Gracjan Dziukiewicz (Jarosław).

Na podobne sukcesy polskich sportowców  liczymy na kolejnych MEDIGAMES, które odbędą się już za rok w Czarnogórze.

Wszystkim składamy serdeczne gratulacje!

• data: 26-07-2018