Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na stanowisko Okręgowej Rady Lekarskiej WIL dotyczące potrzeby usystematyzowania informacji o wymaganym wykształceniu pomocy dentystycznych i sytuacji osób pracujących w tym zawodzie po wejściu w życie ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 roku. Resort Zdrowia wskazuje, że w zawodzie mogą pracować także osoby z wykształceniem średnim.
O sprawie rozmawiamy z wiceprezesem ORL WIL, przewodniczącym Komisji Stomatologicznej, lek. dent. Jackiem Zabielskim.
Wysłane do Ministerstwa Zdrowia stanowisko Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej miało służyć znalezieniu odpowiedzi na pytanie czy lekarze mogą współpracować z osobami, które nie mają tzw. zawodowego wykształcenia medycznego, typu asystentka czy higienistka stomatologiczna. Czy to się udało?
lek. dent. Jacek Zabielski: Lekarze, którzy współpracowali z pomocami dentystycznymi przez wiele lat nagle stanęli przed dylematem, co mają zrobić: wysłać pracowników na szkolenia, płatne kursy czy starać się o to, by w jakiś sposób to prawo usankcjonować. Uważam, że apel, który powstał w kwietniu, został przedstawiony na posiedzeniu ORL i zyskał pozytywny odbiór ze strony Ministerstwa Zdrowia jest sukcesem nas wszystkich, przede wszystkim lekarzy dentystów, którzy osiągnęli to poprzez różne formy nacisku na różne gremia, by ta sprawa została usankcjonowana. Uważam to za duży sukces wielkopolskiej Okręgowej Rady Lekarskiej, bo to dotyczy nie tylko naszego województwa, ale całej Polski. To należy podkreślić, że taki apel wyszedł właśnie z Poznania.
Co w tej ustawie wzbudzało największe wątpliwości?
Nie była doprecyzowana sprawa, czy nazewnictwo „pomoc dentystyczna” może być podciągnięte pod zawód medyczny. To wyjaśnienie, które dostaliśmy z ministerstwa to doskonale precyzuje: wymogi są takie, że pomoc dentystyczna musi mieć minimum średnie wykształcenie oraz przeszkolenie, które jest potrzebne do wykonywania tego zawodu. To absolutnie nie deprecjonuje tej osoby w wykonywaniu tego zawodu, jeśli lekarz dentysta, który ją zatrudnia jest zadowolony. To jest właśnie klucz tej odpowiedzi, którą przesłało do nas ministerstwo zdrowia – osoby o średnim wykształceniu będą mogły na swoich stanowiskach pozostać.
To był temat od dawna szeroko komentowany w środowisku, także na posiedzeniach Komisji Stomatologicznej naszej izby.
Tak, jako przewodniczący Komisji Stomatologicznej muszę przyznać, że wielokrotnie powracaliśmy do tego tematu. Był on także przedmiotem wielu rozmów lekarzy dentystów, w różnych gremiach. Staraliśmy się pomóc asystentkom, ale też lekarzom, którzy nie chcą się rozstawać z osobami, do których mają zaufanie. Niepokoiło nas także to, że powstaje wiele szkół kształcących pomoce dentystyczne, żeby uzyskały wykształcenie asystentki lub higienistki stomatologicznej. Tych placówek jest coraz więcej, ale zazwyczaj w dużych ośrodkach, co generuje problemy, gdy gabinet znajduje się w małej miejscowości i jest problem z dojazdem takiej osoby, by mogła takie kursy odbyć. Do tego były to kursy wieloletnie, zakończone egzaminem. Okazało się, że to wszystko było w sumie niepotrzebne, wytwarzało dużo stresu i niepotrzebnych złych emocji, działając na niekorzyść zarówno lekarza, jak i jego praktyki lekarskiej.
W tym miejscu chciałem podziękować osobom z naszego środowiska, szczególnie tym, które zajmowały się tym dogłębnie – byłemu prezesowi, panu doktorowi Andrzejowi Cisło, dr Annie Kurhańskiej – Flisykowskiej i wszystkim tym, którzy współpracowali i starali się tę sprawę doprowadzić do końca. Finał sprawy faktycznie miał miejsce na posiedzeniu ORL WIL, udało się uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź Ministerstwa Zdrowia i uważam, że to duże nasze osiągnięcie.
ZKM WIL