Konin: Poznali tajniki fotografowania

 

W Delegaturze WIL w Koninie rozpoczął się kurs fotografowania dla lekarzy i lekarzy dentystów. W ramach kursu zaplanowano kilka spotkań, które prowadzi lekarz, fotograf z zamiłowania, Dariusz Tuleja. Podczas pierwszego spotkania szeroko omówione zostały aspekty techniczne fotografowania, zaprezentowano wiele modeli aparatów, obiektywów a także kilka toreb i plecaków do transportu sprzętu fotograficznego. Zebrani mogli osobiście przetestować poszczególne aparaty i poznać ich możliwości. W krótkiej prezentacji kursanci zapoznali się też z budową aparatów, obiektywów, ich obsługą i specjalistycznym oznakowaniem. Kolejne szkolenie zaplanowano na 15 marca. Temat: kompozycja i rodzaje zdjęć. Podczas kolejnych spotkań omówione zostaną również techniki obróbki  komputerowej zdjęć i zasady fotografowania z wykorzystaniem smartfonów.

Serdecznie zapraszamy!

Za nami spotkanie grupy miłośników gier planszowych w Delegaturze WIL w Koninie

 

Lekarze i lekarze dentyści zaprezentowali swoje ulubione gry i wymienili się doświadczeniami – tak wyglądało pierwsze spotkanie grupy miłośników gier planszowych zorganizowane 23 stycznia w konińskiej Delegaturze WIL.

Omówiono najpopularniejsze gry planszowe i przystąpiono do pierwszych rozgrywek. Kilkugodzinne spotkanie przyniosło wiele radości uczestnikom. W planach już kolejne prezentacje gier i rozgrywki (15.02.2023 r., godz. 19.00) w siedzibie Delegatury. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do grupy.

Pomysłodawcą i opiekunem projektu jest lek. Maciej Forysiak.

 

Grupa narciarska lekarzy z Konina we włoskich Dolomitach

 

W dniach 8-15.01.2023r., w miejscowości Moena we włoskich Dolomitach, odbył się obóz szkoleniowy narciarstwa alpejskiego zorganizowany przez profesjonalną szkołę narciarską z Zakopanego, w ramach programu integracyjno-szkoleniowego lekarzy Delegatury Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Koninie. W wyjeździe uczestniczyło ok. 30 osób w różnym wieku – zarówno rezydenci, młodzi specjaliści, jak i doświadczeni stażem pracy lekarze. Wszelkie koszty pokrywali uczestnicy, a konińska delegatura koordynowała całe przedsięwzięcie.

Utworzone zostały 3 grupy treningowe o różnym stopniu trudności. Pierwszego dnia uczestnicy po jeździe próbnej zostali zakwalifikowani do poszczególnych grup. Przez 6 dni, ok. 5 h dziennie, lekarze uczestniczyli w zajęciach szkoląc swoją technikę jazdy na nartach. Wieczorami odbywało się omówienie zajęć wraz z oglądaniem filmików z treningów nagranych danego przedpołudnia. Instruktorzy oceniali indywidualnie postępy każdego z kursantów. Lekarze mieli również okazję wysłuchać prelekcji dotyczącej narciarstwa pozatrasowego (freeride) oraz sprzętu lawinowego. Wieczorne spotkania były również okazją do integracji środowiska, nawiązania nowych znajomości i wspólnej wymiany doświadczeń. Ponadto instruktorzy zadbali o efektywną regenerację po nartach organizując treningi jogi oraz ćwiczenia rozciągające.

Każdy z uczestników po tygodniu wyjeżdżał z Moeny bogatszy o szereg umiejętności narciarskich. Jednogłośnie wyjazd został zaliczony do bardzo udanych. Mimo fizycznego wysiłku i zmęczenia lekarze wrócili do pracy z nową energią. – Na takim zorganizowanym wyjeździe na narty byliśmy po raz pierwszy. Naszym celem było po prostu odpocząć i oderwać się od pacjentów, a przy okazji uczyć się poprawnie jeździć na nartach. Nasz cel został osiągnięty w stu procentach. Wróciliśmy do pracy z dużą energią. Profesjonalne podejście właściciela szkoły narciarskiej i instruktorów sprawiło, że czuliśmy się bezpiecznie. Ten wyjazd nie byłby tak owocny bez wszystkich ludzi, którzy tam byli. Mamy nadzieję, że zobaczymy się na kolejnych wyjazdach – relacjonują Mariola Nawrocka i Jerzy Olas. – To najlepszy wyjazd narciarski w życiu! Doskonała organizacja, świetnie dobrane trasy. Szkolenie na najwyższym poziomie, konkretnie, ale miło i z humorem. Mieliśmy rewelacyjną atmosferę w grupie. Miałam poczucie, że zawsze mogę liczyć na pomoc kadry w sprawach dużych i małych, co dla mnie było bardzo ważne. Dla takich chwil i spotkań warto żyć i wiadomo na co się pracuje„- wspomina wyjazd Anna Taczalska.

W Delegaturze Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Koninie grupa narciarska lekarzy działa pod opieką lek. Roberta Chowańskiego. Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu celem uzyskania informacji o terminach spotkań grupy:

tel.: 63 245 66 10 lub 783 993 909

e-mail: konin@wil.org.pl

 

Pilates dla  lekarzy i lekarzy dentystów w Koninie

 

12 stycznia odbyło się w Koninie pierwsze spotkanie grupy ćwiczeniowej Pilates lekarzy i lekarz dentystów. Zajęcia prowadziła licencjonowana trenerka Pilates lek. Sara Weiss-Malinowska i miały one charakter wprowadzający. Instruktorka zapoznała uczestników z historią powstania i rozwoju tej formy ćwiczeń fizycznych oraz uwarunkowań medycznych i mentalnych ich skuteczności. Omówiono również technikę ćwiczeń, stopnie zaawansowania oraz bez- i przyrządową ich formę.  Frekwencja dopisała, a grupa z dużym entuzjazmem zaplanowała kolejne zajęcia, które będą miały już charakter praktyczny.

Następne spotkanie 2 lutego o godz. 19.00 w Delegaturze WIL w Koninie przy ul. Liliowej 9. Uczestnicy proszeni są o zabranie indywidualnej maty do ćwiczeń i dowolny strój sportowy. Obuwie sportowe nie jest konieczne, zgodnie z zasadami i tradycją – ćwiczenia odbywają się boso. Zajęcia trwają  ok. 1 godziny,  są bezpłatne.

 

Lekarskie spotkanie przy planszówkach

 

Komisja ds. Integracji, Sportu i Wizerunku przy współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Gier Planszowych „Kości” zaprosiła lekarzy i wszystkich chętnych 10 grudnia  do Centrum Konferencyjnego EDU WIL na spotkanie przy grach planszowych.

Rozgrywkom i dobrej zabawie towarzyszył przedświąteczny kiermasz gier.

Medycyna, poezja i malarstwo.

 

21 listopada w Delegaturze WIL w Koninie odbył się wieczór wspomnień o doktorze Janie Barańczaku – lekarzu wielu specjalności, poecie i artyście malarzu, twórcy zakładu patomorfologii w konińskim szpitalu. Mimo że nie był początkowo związany zawodowo z Koninem, pozostawił trwały materialny i artystyczny ślad w mieście.

Podczas spotkania wspólne lata pracy ze swoim Mistrzem wspominały lek. Barbara Kaszuba, lek. Magdalena Ostrowska, a także mgr Justyna Chojnacka i mgr Elżbieta Marek. Do wspomnień dołączyli się również pozostali lekarze, którzy znali doktora. Z kolei lek. Justyna Forysiak przepięknie wyrecytowała jego wiersze. Nie zabrakło też prezentacji multimedialnej przybliżającej jego twórczość i wystawy wybranych obrazów. Reżyser Andrzej Moś zaprezentował zwiastun filmu o doktorze Janie Barańczaku, którego premiera odbędzie się w 2023 r. Spotkanie zakończył wykład pt.: „Współczesna patomorfologia – ciekawe przypadki” lek. Justyny Forysiak – Kierownika Zakładu Patomorfologii szpitala w Koninie.

Konkurs fotografii wakacyjnej rozstrzygnięty!

 

Za nami finał konkursu fotograficznego dla lekarzy i lekarzy dentystów z Delegatury WIL w Koninie. Tematem pracy były minione wakacje.

Podsumowanie konkursu, rozdanie dyplomów, prezentacja prac i ich ocena merytoryczna odbyła się 19 października w Delegaturze WIL w Koninie. Decyzją jury:

I miejsce zajęła lek. Katarzyna Srtuszczyk-Pychyńska za fotografię pt.: „Zachód słońca w Kalabrii”

 

II lek. Beata Zastawna za fotografię pt.: „W poszukiwaniu wolności”,

 

III miejsce  lek. Sara Weiss–Malinowska z fotografią o tytule: ”Poranek”.

 

Dyplomy laureatom wręczył przewodniczący jury lek. Dariusz Tuleja. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom  konkursu dziękujemy za nadesłanie swoich prac.

Kolejna edycja konkursu już za rok!

Pierwsze spotkanie szkoleniowo – integracyjne grupy tenisowej lekarzy i lekarzy dentystów w Koninie.

 

Spotkanie odbyło się 20 października w siedzibie Delegatury WIL w Koninie. Swoim wieloletnim doświadczeniem trenerskim i ogromną wiedzę merytoryczną podzielił się z zebranymi Pan Jarosław Urban, który zaprezentował bardzo ciekawy i pięknie przygotowany graficznie wykład szkoleniowy zarówno dla doświadczonych jak i rozpoczynających grę lekarzy  tenisistów. Nie zabrakło elementów historycznych w postaci prezentacji kolekcji rakiet tenisowych od modeli używanych kilkadziesiąt lat temu, aż do współczesnych. Ustalono też dalsze zasady działania grupy oraz powołano lokalną ligę tenisową dla lekarzy z planem rozgrywek, doborem partnerów, punktacją i rezerwacją kortów w oparciu o przyznawaną bezpłatnie aplikację w smartfonie. Delegatura WIL w Koninie zaprasza wszystkich kolejnych chętnych lekarzy i lekarzy dentystów do zgłaszania swojego uczestnictwa wraz z pobraniem aplikacji. Można tego dokonać na miejscu w konińskiej Delegaturze lub pod nr tel. 63 245 66 10, 783 993 909, e-mail: konin@wil.org.pl.

Konin: Po spotkaniu lekarzy malujących i grafików

 

10 października w Delegaturze WIL w Koninie rozpoczęła  działalność  grupa szkoleniowo-integracyjna lekarzy i lekarzy dentystów malarzy i grafików. W spotkaniu uczestniczyli głównie adepci tych dziedzin sztuki zamierzający w typowo akademickim programie szkolenia opanować technikę pracy. Dużym zaskoczeniem była obecność młodych lekarzy, którzy chcieli nie tylko uwrażliwić swoją artystyczną duszę, ale również znaleźć przeciwwagę do dynamicznej i obciążającej emocjonalnie aktywności zawodowej.  Ustalono program dalszych cotygodniowych spotkań, właściwe wyposażenie warsztatu pracy i zakres ćwiczeń. Bezpłatne, co stało się już standardem w Delegaturze, szkolenie prowadzi absolwentka Wydziału Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu mgr Aleksandra Maria Piotrowska. Serdecznie zapraszamy kolejnych lekarzy i lekarzy dentystów do rozpoczęcia swojej przygody z malarstwem i grafiką.

W przypadku pytań prosimy o kontakt osobisty w Delegaturze w Koninie przy ul. Liliowej 9 lub zdalnie – tel: 63 245 66 10, 783 993 909, email: konin@wil.org.pl


 

Przygotowania do zimy ruszyły! W delegaturze WIL w Koninie odbyło się spotkanie narciarskiej grupy lekarzy i lekarzy dentystów.

 

Podczas spotkania omówiono m.in. zapisy na szkoleniowy obóz narciarski we włoskich Dolomitach, który odbędzie się w styczniu 2023r. Prowadzący spotkanie lek. Robert Chowański przeprowadził krótkie szkolenie dotyczące przygotowania kondycyjnego oraz wyposażenia narciarza zjazdowego. Zebrani wymienili się swoimi doświadczeniami z uczestnictwa we wcześniejszych profesjonalnych obozach szkoleniowych podnoszących bezpieczeństwo i technikę jazdy na nartach. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w działania lekarskiej  grupy narciarskiej oraz do wspólnego wyjazdu w Dolomity. Obóz szkoleniowy organizowany jest dla wszystkich lekarzy z Wielkopolski. Informacja o zapisach dostępna jest w Delegaturze WIL w Koninie: tel. 63 245 66 10, 783 993 909, e-mali: konin@wil.org.pl


 

Zwiedzili Południową Wielkopolskę śladami Mickiewicza

 

W sobotę 1 października 2022 r. 40-osobowa grupa lekarzy i lekarzy dentystów z Delegatury WIL w Ostrowie Wlkp. odwiedziła m.in. Park i Pałac w Śmiełowie, punkt widokowy w Brzostkowie i kaliską Bazylikę. Podczas spaceru ulicami Kalisza poznali też miejsca i kamienice, w których kiedyś mieszkali: Maria Dąbrowska, Maria Konopnicka czy Adam Asnyk.


 

O maratonach i nie tylko…

 

W dniu 20.09.2022r. w Delegaturze WIL w Koninie odbyło się spotkanie grupy lekarzy biegających rekreacyjnie, sportowo oraz uczestniczących w maratonach. Po szkoleniu dotyczącym przygotowania technicznego i kondycyjnego biegaczy, koledzy podzielili się własnymi doświadczeniami. Lek. Janusz Karaszewski opowiedział o swoich startach w maratonach m.in. w Nowym Jorku, Miami, Londynie, Berlinie, Tokio i w Hawanie. Dr n. med. Rafał Krygier omówił medyczne aspekty biegów długodystansowych i własne doświadczenia maratońskie. Zebrani pogratulowali lek. Arkadiuszowi Lewartowskiemu zdobycia tytułu Mistrza Polski w kategorii M50 XXIV Mistrzostw Polski Lekarzy w Półmaratonie.

Zapraszamy lekarzy i lekarzy dentystów na kolejne spotkania w Delegaturze i wspólne bieganie oraz do udziału w 21. maratońskim biegu w Poznaniu. Od Poznania do Nowego Jorku.


 

Leszczyńscy lekarze w kraju wiecznej zieleni i wietrznych dolin

 

21-osobowa grupa lekarzy i lekarzy dentystów z Leszna, z inicjatywy dr Lidii Dymalskiej – Kubasik, zorganizowała wspólnie wycieczkę do Szkocji. W planach były zarówno akcenty polskie w Szkocji, jak i  związane z historią medycyny i lekarskiego stanu.

Organizacja wycieczki do Szkocji wynikała z potrzeby podkreślenia znaczenia i poznania historii Polskiego Wydziału Lekarskiego, który w 1941 r. powstał na Uniwersytecie w Edynburgu, z dużym udziałem prof. Antoniego Jurasza, dziekana z Uniwersytetu w Poznaniu. – Spotkaliśmy się na Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Edynburgu z Panią dr Marią Długołęcką- Graham, kustoszem prowadzonej od dziesiątków  już lat Sali Pamięci Polskiego Wydziału Lekarskiego, poznając jego historię oraz powojenne, często niezwykłe  losy wielu absolwentów – relacjonuje dr Lidia Dymalska-Kubasik, przewodnicząca Delegatury WIL w Lesznie. Wpisaliśmy się tam również, do udostępnionej nam Księgi Kondolencyjnej Królowej Elżbiety II.

Podczas 5 dniowej wycieczki leszczyńscy lekarze zwiedzili m.in. Muzeum Chirurgów, złożyli biało-czerwone kwiaty na ławeczce gen. Maczka, odwiedzili pomnik misia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom Armii gen. Andersa. Odwiedzili zamek rodziny królewskiej w Edynburgu, zamek Stirling, National Muzeum of Scotland, w Glasgow – poznali  szpital i historię Josepha Listera, profesora Królewskiej Katedry Chirurgii Klinicznej, natomiast w Klimun zapalili znicz na  grobie pierwszej na świecie kobiety z dyplomem lekarza, Elizabeth Blackwell. Zobaczyli także dwa, nietypowe dzieła ludzkich rąk: Falkirk Wheei (obrotową windę, śluzę dla statków) i The Kelpies (30-metrową, nowoczesną rzeźbę mitycznych, celtycki koni). Poznali również namiastkę szkockiej muzyki i tradycji. Wzięli udział m.in. w sesjach i tańcach ceilidh- tradycyjnej szkockiej muzyki przy dźwiękach dud, skrzypiec, banjo, fletu i gitary.

Powróciliśmy do Polski pełni wrażeń, zaczarowani zarówno gościnnością i serdecznością naszych nowych szkockich przyjaciół, jak i przepięknymi krajobrazami szkockich zamków i pejzaży Highland – kończy relację dr Kubasik.

Anna Grzesiak


 

Ridersi nie zawiedli. Spotkanie grupy motocyklowej lekarzy i lekarzy dentystów w Koninie

 

W dniu 10.09.2022 r. w Delegaturze WIL w Koninie odbyło się spotkanie grupy motocyklowej lekarzy i lekarzy dentystów. Mimo deszczowej pogody Ridersi nie zawiedli. Odbyło się szkolenie dotyczące kupna, użytkowania i serwisowania motocykli, a także wymiana własnych doświadczeń z imprez motocyklowych.

Ustalono także program dalszego działania grupy. Lek. dent. Wojciech Zabłocki, jako jeden z nielicznych w Wielkopolsce członków największego w Europie klubu motocyklowego DoctorRiders, przybliżył zasady działania i przynależności do tej organizacji.

Zapraszamy wszystkich chętnych lekarzy i lekarzy dentystów planujących zakup motocykla oraz uczestniczenie w zlotach zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych podróżach motocyklowych do kontaktu z Delegaturą WIL w Koninie tel.: 63 245 66 10, 783 993 909, e-mail: konin@wil.org.pl


Pierwsze lekarskie strzelanie

 

Strzelnicę w miejscowości Nieczajna 27 września odwiedzili lekarze WIL. Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa i budowy broni uczestnicy strzelali z broni krótkiej, a także seriami próbnymi z broni długiej. Wszyscy podkreślali, że poza dobrą zabawą otrzymali zastrzyk wiedzy i umiejętności, które będą chcieli rozwijać.


Lekarskie spotkania z grami RGP

 

Za nami już kilka sesji RPG, w których mogą brać udział wszyscy chętni, nie tylko członkowie WIL. Ostatnie spotkanie odbyło się 23 sierpnia w Centrum Konferencyjnym EDU WIL przy ul. Szyperskiej 14 w Poznaniu. Sesję poprowadził Marcin Domański.

Podziel się

Strona wykorzystuje pliki Cookies

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.