Konin: Jubileuszowe spotkanie lekarzy przy planszy

Zapewniają ciekawą, często ekscytującą rozrywkę, ćwiczą pamięć i integrują, w końcu są znakomitą odskocznią od codziennych zawodowych, medycznych obowiązków – mowa o planszówkach. Dobrze wiedzą o tym członkowie grupy miłośników gier planszowych przy Delegaturze WIL w Koninie, którzy 24 stycznia obchodzili jubileusz swojej działalności.

Grupa działa od roku. Lekarze spotykają się średnio raz w miesiącu na poznawaniu nowych gier planszowych, rozgrywkach i treningach przed turniejami. Działalność grupy cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno młodych lekarzy, jak i tych z większym doświadczeniem. Spotkania są doskonałym dowodem na integrację środowiska lekarskiego niezależnie od wieku i specjalizacji medycznej. Przybyłych przywitał opiekun grupy gier planszowych lek. Maciej Forysiak i uroczyście pokroił tort urodzinowy. – Licznie przybyli lekarze i lekarze dentyści oraz sympatycy grupy w urodzinowej atmosferze rozpoczęli rozgrywki. Gościliśmy również lekarzy z Poznania. Dzięki uprzejmości członkini grupy lek. Romualdy Bąk mogliśmy zapoznać się również z unikatowymi, często historycznymi wydaniami gier planszowych pochodzącymi z jej prywatnej kolekcji, a wśród nich m.in. pierwsze i najnowsze wydanie gry Airlines, Battlecry, Diplomacy czy Axis&Allies – wylicza lek. Robert Rewekant, przewodniczący konińskiej delegatury. Nie zabrakło też nowości przyniesionych prosto z paczkomatu przez lek. Wojciecha Pychyńskiego, który dokonał unboxingu długo wyczekiwanej gry „Heroes of might and Magic III”.

Zapraszamy wszystkich pasjonatów gier planszowych do kontaktu z delegaturą WIL w Koninie przy ul. Liliowej 9, tel.: 63 245 66 10, 783 993 909, email: konin@wil.org.pl

 


Narciarska integracja w Dolomitach

Kilkudziesięciu lekarzy udało się na obóz narciarski we Włoszech. Wyjazd już po raz drugi koordynowała Delegatura WIL w Koninie i stojący na czele tamtejszej grupy narciarskiej lek. Robert Chowański.

Miejscem zgrupowania była Moena, piękna miejscowość i niezwykle klimatyczna miejscowość położona w Dolomitach. Lekarze szkolili się od 7 do 13 stycznia pod okiem instruktorów z Zakopanego. Wśród nich nie tylko Wielkopolanie, ale także Koleżanki i Koledzy z krakowskiej, śląskiej czy warmińsko-mazurskiej izby lekarskiej.

Blisko 50-osobowa grupa została podzielona na 4 zespoły, a kluczem był stopień zaawansowania. Każdego dnia zajęcia odbywały się w innych kompleksach narciarskich, uczestnicy mieli okazję pojeździć m.in w San Pellegrino, Alpe Cermis i Alpe Lucia. Każdego dnia trenowali ok. 5 godzin, a wieczorami omawiali zajęcia z instruktorami, oglądając przy tym nagrania zarejestrowane kilka godzin wcześniej na stoku.

Wieczory to także integracja i wymiana doświadczeń. Lek. Siergiej Duriagin zaprezentował swoją książkę „Czy można lepiej.. O błędach medycznych i nie tylko”. Na narciarzy czekała również tradycyjna ladyńska kolacja wraz z włoską muzyką na żywo czy degustacja regionalnych serów. A do domów wrócili z pamiątkowymi czapeczkami przygotowanymi przez konińską delegaturę.

Trzecia edycja obozu za rok – zapraszamy już teraz!


Działo się w „Kulturalnej Pile”

Ciekawe spektakle i koncerty m.in. z takich kulturalnych wydarzeń mogli skorzystać członkowie Delegatury WIL w Pile w ubiegłym roku.

W sumie odbyło się  9 spektakli i koncertów,  w których udział wzięło 121 lekarzy i lekarzy dentystów. Wszystko to w ramach inicjatywy „Kulturalna Piła” organizowanej we współpracy z pilskim Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji”. Lekarze mogli zobaczyć m.in. spektakle „O mało co…”, „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” czy koncert „10 Tenorów”.

Przed nami nowy rok i nowe artystyczno-muzyczne propozycje dla członków pilskiej delegatury. Szczegóły znajdą Państwo na stronie internetowej wil.org.pl lub bezpośrednio w Delegaturze WIL w Pile: tel. 67 212 04 87, 783 993 910. Liczba biletów ograniczona. Serdecznie zapraszamy!

 


Rodzinna wspinaczka

 

Zmagania na ściance wspinaczkowej dla całych rodzin zorganizowała konińska delegatura WIL. Spotkanie obyło się 18 listopada w Woli Podłężnej k. Konina.

Do dyspozycji najmłodszych wspinaczy była tzw. ściana zabaw play wall z automatycznym urządzeniem do asekuracji True Blue. Dla nieco odważniejszych rodziców przygotowano ściankę bardziej wymagającą. A wszystko pod okiem profesjonalnych instruktorów.

Na sobotnie spotkanie stawiło się 15 osób – 7 dorosłych i 8 dzieci. Wspólna zabawa w rodzinnej atmosferze sprawiła wszystkim wiele radości. – Pomysłodawcą spotkania był lek. Siergji Duriagin, specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii, alpinista i wielki miłośnik gór oraz przewodniczącym grupy turystyki górskiej delegatury WIL w Koninie – podkreśla przewodniczący delegatury lek. Robert Rewekant.

Było to kolejne grupy turystyki górskiej na ścianie wspinaczkowej. Jak twierdzi doktor Duriagin, jest to niezbędny trening przed realizacją bardziej ambitnych planów grupy. – W przyszłym roku planujemy wyjazd wakacyjny w Dolomity aby ogólnodostępnymi szlakami zwiedzić te piękne góry. Zachęcamy również do aktywności w pozostałych 9 grupach tematycznych działających w naszej delegaturze. Poszczególne projekty dostosowane są dla różnych grup wiekowych lekarzy i lekarzy dentystów, co stało się już znakiem rozpoznawczym delegatury w Koninie – dodaje doktor Rewekant.

 


Konkurs fotografii wakacyjnej rozstrzygnięty!

 

12 października odbył się finał drugiej już edycji konkursu nadesłanych przez lekarzy i lekarzy dentystów zdjęć, wykonanych przez nich w czasie tegorocznych wakacji letnich. Uroczystość wręczenia dyplomów zwycięzcom odbyła się w siedzibie odpowiedzialnej za organizację fotograficznej rywalizacji Delegatury WIL w Koninie.

W czasie spotkania zaprezentowano zgłoszonych do konkursu prac, które czekała merytoryczna ocena.

Decyzją Jury I miejsce zajęła fotografia pt: „Djerba” wykonana przez lek. Romualdę Bąk:

 

II miejsce fotografia autorstwa lek. Arkadiusza Lewartowskiego pt: „Niebieskie niebo nade mną”:

 

Na trzeciej pozycji uplasowała się lek. Monika Kubiak z fotografią „Największe szczęście na świecie”:

Dyplomy laureatom wręczył przewodniczący Jury lek. Dariusz Tuleja.  Dodatkowo Jury przyznała dwa wyróżnienia za prace: „Kolegów dwóch” autorstwa lek. Jacka Jędro i „Baseny oceaniczne w Porto Moniz” lek. Wojciecha Andrzejewskiego. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za nadesłanie swoich prac. Kolejna edycja konkursu już za rok.

 

Robert Rewekant

Przewodniczący Delegatury WIL w Koninie


Lekarze z Konina na turnieju gier planszowych na Mazurach

 

Grupa entuzjastów gier planszowych z Delegatury WIL w Koninie spotkała się na wyjazdowym turnieju gier planszowych w Letnisku Chmielówka nad mazurskim Jeziorem Jeziorak. Rozgrywka z udziałem wcześniej wyłonionych zawodników odbyła się w dniach 6-8 października.

W ramach rozgrzewki do turnieju uczestnicy grali zarówno gry planszowe, jak i karciane. Największe emocje wzbudziły rozgrywki w „Wiedźmina” i „Na Skrzydłach”. Oczywiście w przerwach był czas na spacer po lesie i nad jeziorem.

Turniejowa rozgrywka w „Osadników z Catanu”, rodzinno-ekonomicznej gry cieszącej się od lat niesłabnącą popularnością, nie wyłoniła zwycięzcy. Była jednak dobrym przygotowaniem do Mistrzostw Polski w Catan 2024. Na kolejnych spotkaniach już w Koninie będziemy szlifować formę do eliminacji do tych zawodów. Niektórym graczom asystowali najwierniejsi kibice – dzieci towarzyszące rodzicom w czasie wyjazdu, które łapią już planszówkowego bakcyla.

Zapraszamy na kolejne spotkania miłośników gier planszowych wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów. Wszelkich informacji udziela Delegatura WIL w Koninie – tel: 63 2456610, 783 993 909, konin@wil.org.pl.


Lekarze na motocyklach

 

8 października odbył się kolejny tegoroczny zlot motocyklowy lekarzy z Delegatury WIL w Koninie. Trasa wspólnego przejazdu wiodła wzdłuż Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.

Ridersi zebrali się na parkingu konińskie delegatury i ruszyli w stronę Lądu. Po dotarciu na miejsce uczestnicy zlotu zwiedzili tamtejszy pocysterski zespół klasztorny, który należy do najcenniejszych zabytków w Polsce. Został zbudowany według tradycji w 1145 roku, prawdopodobnie jako folwark klasztoru w Łeknie, a od roku 1175 funkcjonuje jako samodzielny obiekt.

Po obiedzie kolumna motocyklowa udała się do Strzałkowa – tam czekała chwila odpoczynku i zadumy w punkcie historycznym upamiętniającym istniejącą w tym miejscu granicę niemiecko–rosyjską z czasów zaborów, a także były obóz jeniecki z lat 1914 – 1924. Motocykliści postanowili rozszerzyć pętlę zlotu o wizytę w Powidzu z odpoczynkiem nad jeziorem. Ridersi zakończyli wycieczkę pamiątkowym zdjęciem na tle najstarszego znaku drogowego w Polsce z 1151 roku, który mieści się w historycznej części Konina. Kolejny zlot planowany jest na wiosnę przyszłego roku. Serdecznie zapraszamy.


„Lekarze po godzinach” oddali się sztuce

Warsztaty malarstwa akwarelowego, wykład o rynkowej wartości sztuki, a także projektowanie naklejek, które trafią do małych pacjentów – 6 i 7 października Centrum Konferencyjne EDU WIL tętniło życiem, a wszystko w ramach inicjatywy „Lekarze po godzinach”.

Malowanie akwarelami pierwotnie było zaplanowane jedynie na piątek. Zainteresowanie było jednak tak duże, że druga grupa spotkała się także w sobotę. Warsztaty poprowadziła Marta Węglińska – artystka, edukatorka i animatorka kultury (do 15 października w Galerii Curators’LAB, ul. Nowowiejskiego 12 w Poznaniu można podziwiać jej wystawę „Ciało pożyczone od kosmosu”). – W czasie trzygodzinnego spotkania każda z osób przygotowuje własną pracę malarską. Pracujemy z tematem ilustracji botanicznych, inspirujemy się archiwalnymi materiałami – wyjaśnia artystka. I dodaje, że jest to świetny sposób na wyciszenie, opanowanie emocji: – Malowanie w pewnym momencie staje się bardzo relaksacyjną czynnością, pozwala odciąć się od swojej normalnej rzeczywistości, nie myśleć o problemach.

Dokładnie temu miało służyć spotkanie, które odbywało się pod hasłem „sztuka przeciw wypaleniu zawodowemu”. Projekt jest dzieckiem lek. Ady Orłowskiej. – Pomysł kiełkował od jakiegoś czasu, okazało się, że również wśród lekarzy, którzy nie są bezpośrednio zaangażowani w działalność izby jest sporo osób zainteresowanych sztuką wizualną, chętnych do udziału w podobnych wydarzeniach – mówi organizatorka. Pierwszy dzień zakończył się wykładem „Miliardy, których nie ma! Rynek sztuki jako bańka inwestycyjna dla początkujących”. Prelekcję przygotował Paweł Franciszek Jaskóła, a ostatni słuchacze opuszczali salę przy Szyperskiej 14 po godz. 22.

Na sobotę zaplanowane były warsztaty otwarte, w czasie których pod okiem Michaliny Nowackiej projektowano naklejki. – Najlepsze projekty chcemy wydrukować, a następnie za pośrednictwem lekarzy dostarczyć małym pacjentom. Naklejki świetnie działają na dzieci, wiemy jak entuzjastycznie potrafią na nie reagować – podkreśla Ada Orłowska.

W planach są także warsztaty fotografii – cyfrowej i analogowej, uruchomienie Klubu Książki przy współpracy z Komisją ds. Integracji, Sportu i Wizerunku, a także zapoczątkowane już wspólne zwiedzanie muzeów.


Lekarze WIL w poszukiwaniu śladów Jana Amosa Komeńskiego na Morawach

 

W ostatnim tygodniu września Delegatura WIL w Lesznie zorganizowała wyjazd na Morawy, do Republiki Czeskiej, w poszukiwaniu śladów Jana Amosa Komeńskiego na jego rodzinnej ziemi. Historia miasta Leszna, szczególnie od XVII wieku związana była z osiedleniem się tutaj Jednoty Braci Czeskich, protestantów, którzy po klęsce na Białej Górze pod Pragą w 1620 roku byli zmuszeni uciekać ze swojego kraju. Zwycięscy katoliccy Habsburgowie rozpętali w Czechach terror: na praskim Rynku Staromiejskim ścięto 27 najwybitniejszych przedstawicieli protestanckiej szlachty czeskiej. Następnie trybunał wojskowy skazał na śmierć ponad 600 osób najważniejszych przedstawicieli czeskiej elity społecznej i kulturalnej. Skonfiskowano majątki protestantów.

W Lesznie schronienie tym, którym udało się uciec zapewnił wojewoda Rafał IV Leszczyński – czym przyczynił się do rozwoju wcześniej niewielkiego miasta, szczególnie szkolnictwa i drukarstwa, a to za sprawą właśnie m. in. Jana Amosa Komeńskiego. Najważniejszą sprawą, którą propagował w swoich pismach dydaktycznych Komeński jako reformator pedagogiki było domaganie się powszechnej reformy szkolnictwa z obowiązkiem szkolnym do ukończenia dwunastego roku życia dla chłopców i dziewcząt pochodzących ze wszystkich klas społecznych.

Tej historii uczą się wszyscy leszczynianie już w szkole, ale w poszukiwaniu śladów Komeńskiego nie tak wielu zawędrowało aż na Morawy. Poznaliśmy tutaj bliżej historię Braci Czeskich oraz powody ich przymusowej emigracji na ziemie polskie w następstwie buntu przeciwko papiestwu i feudalnym możnowładztwom.

Zwiedzając Brno odwiedziliśmy pierwszy niekatolicki kościół tego miasta, który nosi właśnie imię Jana Amosa Komeńskiego, a potem wyruszyliśmy na pełne uroku Morawy. Naszym niestrudzonym przewodnikiem był znany morawski etnograf i folklorysta Janek Kuca. Czego tu nie zobaczyliśmy, nie usłyszeliśmy i nie popróbowaliśmy z lokalnej kuchni – nie da się opowiedzieć ani opisać. Wrażenia nakładają się jedne na drugie, tak że trudno wybrać te najpiękniejsze i najważniejsze.

Czy to przepiękny Mikulov, czy pałace i ogrody rodu Lichtenstainów ( z historią powstania państwa Lichtenstein w tle) , czy parada starych mercedesów, czy jaskinia Macocha, czy lochy Tempraliuszy pełne beczek wina, czy ludowe Hody w których braliśmy udział, czy tańce i śpiewy przy dźwiękach cymbałów lokalnej kapeli, czy wreszcie lokalny Burćiok, który ratował zawsze nasze pragnienie – każda chwila tej wycieczki była niepowtarzalna i pozostawiła w nas jak najlepsze wspomnienia.

Poza tym już wiemy i nigdy nie pomylimy tego, że byliśmy na Morawach, nie w Czechach – tylko w Republice Czeskiej, gdyż Morawy to jedna z trzech krain wchodzących w skład tego państwa obok Czech i Śląska Czeskiego. I to w konkluzji naszej wycieczki okazało się fundamentalne dla zrozumienia historii, tradycji, kuchni, charakteru i zwyczajów mieszkańców tej ziemi.

 

Lidia Dymalska-Kubasik

Przewodnicząca Delegatury WIL w Lesznie

 


Patenty żeglarskie zdobyte!

 

1 października zakończył się kurs żeglarski zorganizowany przez delegaturę WIL w Koninie dla lekarzy i lekarzy dentystów. Dzięki uprzejmości kapitana Macieja Hetke, który jest komandorem Klubu Żeglarskiego Energetyk Konin oraz instruktorem żeglarskim i motorowodnym, zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywały się w stanicy żeglarskiej w Gosławicach koło Konina. Wszystko w ramach specjalnego kursu prowadzonego przez Klub Żeglarski na dogodnych warunkach czasowych dla aktywnych zawodowo medyków.

Weekendowy kurs trwał od początku czerwca do końca września. Egzamin teoretyczny i praktyczny na patent żeglarza jachtowego zdali wszyscy nasi kursanci, którzy następnie zostali uhonorowani specjalnymi dyplomami i żeglarskimi statuetkami. Żeby zostać prawdziwym żeglarzem trzeba jednak przejść chrzest. Nie było zmiłuj, każdy musiał zanurkować w jeziorze Pątnowskim, a woda o tej porze roku nie należy do najcieplejszych.

– Uczestnicy szkolenia z uznaniem odnieśli się do ogromnego profesjonalizmu instruktorów, dużej ilość praktycznych ćwiczeń w żeglowaniu na jeziorze i przyjacielskiej atmosfery kursu. Zapraszamy wszystkich chętnych lekarzy i lekarzy dentystów na następną edycję kursu żeglarskiego w delegaturze WIL w Koninie w czerwcu przyszłego roku. Patent żeglarza jachtowego czeka – zachęca Robert Rewekant, przewodniczący Delegatury WIL w Koninie.

Przypominamy o pozostałych kursach, rejsach turystycznych oraz innych formach korzystania z oferty żeglarskiej, które można już planować w następnym sezonie. Wszystkie informacje dostępne są w Delegaturze WIL w Koninie przy ul. Liliowej 9, tel: 63 245 66 10, 783 993 909, email: konin@wil.org.pl


Przybliżył losy kawalerii polskiej. Wieczór autorski lek. Sławomira Pietrasa w Koninie

 

21 września w siedzibie delegatury WIL w Koninie odbył się wieczór autorski lek. Sławomira Pietrasa. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu historycznego przybliżającego losy kawalerii polskiej. Przedstawione zostały również terminy i informacje techniczne związane z budową i przeznaczeniem różnych rodzajów siodeł kawaleryjskich.

Doktor Sławomir Pietras opisał genezę swojej książki „Siodła Polskiej Kawalerii”, która powstała w oparciu o jego wiedzę i doświadczenie kolekcjonerskie, a także największą w Polsce kolekcję siodeł kawaleryjskich, którą przez lata zgromadził. Monografia ma pionierski charakter i już spotkała się z dużym uznaniem kolekcjonerów oraz dyrektorów największych muzeów historycznych i wojskowych w Polsce. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć też mundur kawaleryjski oraz białą i palną broń z epoki.

Na zakończenie wieczoru autor poodpisywał egzemplarze swojej książki i dzielił się informacjami z innymi pasjonatami historii i kolekcjonerstwa.

 

Lekarze rywalizowali w Mistrzostwach Powiatu Poznańskiego w Mölkky

 

Mölkky to gra z roku na rok zyskująca na popularności. Określana mianem fińskich kręgli, pozwala rozpocząć rozgrywkę niemal wszędzie, gdzie znajdziemy fragment otwartej przestrzeni. Grać można indywidualnie lub w zespołach, wiek, płeć czy stopień sprawności fizycznej nie ma dużego znaczenia. 17 września w Puszczykowie rozegrane zostały powiatowe mistrzostwa, w których utworzono specjalną klasyfikację dla lekarzy i lekarzy dentystów WIL.

Rywalizowało 28 drużyn. Wśród lekarzy najlepszy okazał się team Paweł Jessa – Paweł Helak.

– Cieszę się że mogłem uczestniczyć w tym znamienitym turnieju, mam nadzieję na kolejne sukcesy oraz rozpropagowanie tej dyscypliny wśród członków Wielkopolskiej izby lekarskiej. Pozdrawiam mamę i tatę! – powiedział dr Jessa.

fot. SMGP Kości

 

 


Tenisowa integracja w Koninie

 

Cztery korty tenisowe, piękna pogoda i spore zainteresowanie ze strony lekarzy i lekarzy dentystów. 2 września w konińskiej delegaturze WIL odbył się 18. Piknik Tenisowy.

Frekwencja dopisała na tyle, że koniecznie było uruchomienie dodatkowego kortu na potrzeby rekreacyjnych potyczek. – W tym roku przyjęliśmy formułę turnieju w parach deblowych. Po losowaniu par i kilkugodzinnych rozgrywkach wyłoniliśmy zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął debel lekarzy: Iwona Ciepłucha i Jacek Muszyński. Serdecznie gratuluję! – relacjonuje Robert Rewekant, przewodniczący Delegatury WIL w Koninie.

Piknik był okazją nie tylko do gry w tenisa, ale również bardzo miłego rodzinnego spotkania lekarzy i lekarzy dentystów, kibicowania graczom, ciekawych rozmów, a nawet małej rywalizacji w grach planszowych i w Boule (Pétanque). – Zachęcamy do gry w tenisa nie tylko indywidualnie, ale również w ramach naszej lekarskiej grupy tenisowej działającej już od roku w delegaturze WIL w Koninie. Dziękujemy panu Jarosławowi Urbanowi za pomoc w organizację turnieju tenisowego, lek. Dariuszowi Tulei za wspaniałe zdjęcia reportażowe z spotkania, lek. Jackowi Czopowi za gry planszowe, Komisji ds. Integracji, Sportu i Wizerunku oraz Towarzystwu Ubezpieczeniowemu INTER Polska S.A. za wsparcie finansowe – dodaje doktor Rewekant.

Kolejny Piknik Tenisowy w Koninie już za rok!


Lekarze na ściance

 

Członkowie grupy turystyki górskiej działającej przy Delegaturze WIL w Koninie wybrali się na ściankę wspinaczkową.

25 lipca wzięli udział w półtoragodzinnym treningu pod opieką dwóch instruktorów. Opiekun lekarskiej grupy turystyki górskiej, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, doświadczony alpinista, lek. Sergij Duriagin przypomniał zebranym zasady bezpiecznej wspinaczki i wraz z obecnym instruktorem pomagał ćwiczącym w opanowaniu sztuki treningowej wspinaczki na ściance. Momentami wspinaczka była ekstremalna w przewieszeniu i okapach. Lekarze mogli ćwiczyć na kilku ściankach wspinaczkowych o różnym stopniu trudności, sięgających 10 metrów wysokości, o łącznej powierzchni 330 m2, wyposażonych w 1000 uchwytów.

Zapraszamy do lekarskiej grupy turystyki górskiej działającej w konińskiej delegaturze WIL.

 

Lekarze na żaglach

 

22 i 23 lipca były kolejnymi dniami intensywnego kursu na patent żeglarza jachtowego grupy żeglarskiej lekarzy i lekarzy dentystów Delegatury WIL w Koninie.

Pod okiem prowadzącego spotkanie kapitana Macieja Hetke, który jest komandorem Klubu Żeglarskiego Energetyk Konin oraz instruktorem żeglarskim i motorowodnym, kursanci zdobywali kolejne umiejętności praktyczne. W czasie całodniowego żeglowania kursanci znaleźli też chwilę na przerwę obiadową przy grillu w roboczych warunkach stanicy żeglarskiej.

Przypominamy o pozostałych kursach, rejsach turystycznych oraz innych formach korzystania z oferty żeglarskiej. Wszystkie informacje dostępne są w Delegaturze WIL w Koninie przy ul. Liliowej 9, tel: 63 245 66 10, 783 993 909, email: konin@wil.org.pl

 

Robert Rewekant

Przewodniczący Delegatury WIL w Koninie

Planszowe spotkania w Koninie

 

19 lipca odbyło się kolejne, comiesięczne spotkanie pasjonatów gier planszowych w ramach grupy działającej przy delegaturze WIL w Koninie.

Pasjonujące rozgrywki, poznawanie nowych gier i przyjemna atmosfera to nieodzowne elementy planszówkowych wieczorów. Uczestnicy przynoszą ulubione gry z własnych kolekcji i dzielą się pasją z koleżankami i kolegami. Jedna z lekarek zgromadziła w swoich licznych regałach bibliotecznych prawie tysiąc egzemplarzy planszówek, często już historycznych lub wydanych w niewielkiej serii. W rozgrywkach brali udział z lekarze specjaliści, stażyści, a nawet studenci 5 roku medycyny. Spotkanie moderował opiekun grupy specjalista chirurgii ogólnej lek. Maciej Forysiak.

Zapraszamy wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów do przyłączenia się do naszej grupy! Gry planszowe nie tylko potrafią zapewnić pasjonującą wspólną rozrywkę, ale świetnie nadają się do odpoczynku od codziennych medycznych obciążeń zawodowych lekarzy.

 

Robert Rewekant

Przewodniczący Delegatury WIL w Koninie

Konin: Pilates i inne wydarzenia integracyjne

Mimo rozpoczynających się wakacji letnich aktywność integracyjna delegatury WIL w Koninie nie słabnie. W czerwcu odbyły się kolejne zajęcia grupy pilates, która regularnie spotyka się w budynku delegatury średnio 2 – 3 razy w miesiącu. Ćwiczenia cieszą się niesłabnącą popularnością wśród lekarek naszego regionu i kontynuowane będą także w okresie wakacyjnym. Zajęcia prowadzi specjalistka hematologii i chorób wewnętrznych lek. Sara Weiss–Malinowska, certyfikowana instruktorka Pilates drugiego stopnia i Stretching Instruktor, uczestniczka wielu szkoleń International Fitness Academy Profi Fitness School.

W lipcu spotkają się na ściance wspinaczkowej lekarze z grupy turystyki górskiej, a nad jeziorem uczestnicy kursu na patent żeglarza jachtowego z grupy żeglarskiej naszej delegatury. W wakacje odbędą się również kolejne spotkania grupy gier planszowych. Zapraszamy również do działającej od początku roku ligi tenisowej, skupiającej lekarzy i lekarzy dentystów delegatury WIL w Koninie.

Lek. Robert Rewekant

Przewodniczący Delegatury WIL w Koninie

 

Konin: Wernisaż malarski doktor Jadwigi Młynarczyk-Bachty

 

Wernisaż dr Jadwigi Młynarczyk–Bachty odbył się 21 czerwca w siedzibie Delegatury WIL w Koninie. Pani doktor jest emerytowaną specjalistką medycyny pracy, swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła 3 lata temu samodzielnie zgłębiając tajniki malowania.

Od jesieni 2022 roku jest aktywnym członkiem grupy malarskiej lekarzy i lekarzy dentystów konińskiej delegatury WIL. Oprócz licznego grona lekarzy i lekarzy dentystów w uroczystości uczestniczyli znajomi i członkowie rodziny lekarki-artystki oraz dotychczasowa promotorka jej twórczości, kuratorka wielu wystaw, Krystyna Mikołajczak z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. W pierwszej części spotkania Pani Doktor opowiedziała o swojej drodze artystycznej i stopniowo zdobywanych umiejętnościach malarskich, krótko przypomniała też genezę swoich obrazów. Z kolei Krystyna Mikołajczak w bardzo ciekawej recenzji wprowadziła zebranych w artystyczny klimat prezentowanych na wernisażu prac. Aleksandra Piotrowska i Robert Rewekant opowiedzieli o powstaniu i aktywności grupy malujących lekarzy przy konińskiej delegaturze WIL. W drugiej części wernisażu, w bardzo miłej i towarzyskiej atmosferze, uczestnicy mogli osobiście zapoznać się z wystawionymi obrazami oraz porozmawiać z ich autorką.

Wszystkich chętnych lekarzy i lekarzy dentystów konińska Delegatura zaprasza na kolejne spotkania grupy malarskiej.

„ Z cyklu … Kulturalna Piła”

 

Za nami koncert muzyki włoskiej z udziałem lekarzy i lekarzy dentystów z pilskiej Delegatury WIL. Wszystko w ramach cyklu spotkań „Kulturalna Piła”. Koncert odbył się 20 czerwca w Regionalnym Centrum Kultury. Lekarze mogli wysłuchać utworów m.in. z opery Gioacchina Rossiniego, Giuseppe Verdiego czy Giacomo Pucciniego. Przed członkami pilskiej Delegatury kolejne artystyczno-muzyczne przedsięwzięcia. Szczegóły i zapisy w Delegaturze WIL w Pile, tel. 67 212 04 87, 783 993 910.

 

– 24 września 2023 r. godz. 18.00, Regionalne Centrum Kultury

„Kwartet” – spektakl

Obsada: Jan Frycz, Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski, Bogdan Słomiński

 

– 22 października 2023 r. godz. 18.00, Regionalne Centrum Kultury

„Piosenka to …? Wyjątkowa muzyczna uczta. Podczas wieczoru usłyszymy najpiękniejsze piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i Jeremiego Przybory w wykonaniu Jakuba Gąsowskiego, Kamila Najduka, Beaty Rybotyckiej, Hanny Śleszyńskiej i Jacka Wójcickiego. Wystąpi zespół muzyczny pod kierownictwem Wiesława Wysockiego, prowadzenie Andrzej Poniedzielski.

 

– listopad 2023 r., Regionalne Centrum Kultury

Festiwal Teatralny – Teatr Pasja Rodzina – bilety od sierpnia

 

– 1 grudnia 2023 r., godz. 19.00 Regionalne Centrum Kultury

„10 Tenorów” – koncert

Grupa poznańskich i leszczyńskich lekarzy zawitała do Szkocji

 

Tym razem odwiedziny Edynburga i St. Andrews były związane przede wszystkim z wizytą na Uniwersytecie w Edynburgu, w sali pamięci Polskiego Wydziału Lekarskiego funkcjonującego w latach 1941-1947 oraz pamięcią o Janie Jonstonie, lekarzu z Leszna, a z pochodzenia Szkota. Była ponowna okazja do pełnych serdeczności spotkań z panią dr Marią Długołęcką- Graham, koordynatorem  Fundacji im. PWL w Edynburgu oraz z Polonią w Edynburgu, a nawet z Konsulem Polskim w Edynburgu – Panem Łukaszem Lutostańskim, na konferencji naukowej zorganizowanej w Royal Scots Club.

Wzięliśmy bowiem udział w konferencji naukowej poświęconej obecności polskich lekarzy w Szkocji, uwzględniającej dorobek naukowy Jana Jonstona oraz lekarzy absolwentów Polskiego Wydziału Lekarskiego w Edynburgu. Odrębny wykład dotyczył  życia i  działalności prof. Wiktora Tomaszewskiego, którego z Pleszewa w Wielkopolsce i Uniwersytetu Poznańskiego wiatr historii w 1941 roku doprowadził do Edynburga, gdzie cieszył się wielkim szacunkiem nie tylko jako wykładowca akademicki, ale organizator życia kulturalnego wśród Polonii. Wykład wygłosił Burmistrz Pleszewa prof. Arkadiusz Ptak. Pozwolę sobie przytoczyć fragment laudacji profesora  Carinsa  Atkina dziekana Wydziału Medycznego Uniwersytetu Edynburskiego podczas nadania doktoratu honoris Wiktorowi Tomaszewskiemu:

 

Dr Wiktor  Tomaszewski  jest  umiłowanym  obywatelem  miasta  Edynburga,  który

„przybył, zobaczył i zwyciężył”. On przez pół wieku jako lekarz służył ofiarnie współmieszkańcom i przez cały ten

czas  był  sercem  oddany  swej  umiłowanej  ojczyźnie  –  Polsce

Historię niezwykłych i dzielnych  kobiet, absolwentek PWL w Edynburgu, z historią powołania i działalności tej uczelni uniwersyteckiej na obczyźnie w tle –  omówiła w swoim wykładzie dr Lidia Dymalska- Kubasik z Delegatury WIL w Lesznie.

Byliśmy oczywiście przy ławeczce gen. Maczka, u misia Wojtka i zostawiliśmy biało-czerwone kwiaty pod pomnikiem gen W. Sikorskiego w St. Andrews.

Niezapomniane wrażenia, a przede wszystkim barwne historie Szkotów zapewnił nam nasz niestrudzony przewodnik z Uniwersytetu w Edynburgu, Polak z pochodzenia –  prof. neurologii Thomas Bak.

 

Lidia Dymalska-Kubasik

Przewodnicząca Delegatury WIL w Lesznie

Lekarskie planszówki

 

Turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2023 w legendarną grę strategiczną Catan został rozegrany 18 czerwca w Centrum Konferencyjnym EDU WIL przy ul. Szyperskiej 14 w Poznaniu. Za organizacją spotkania stała Komisja ds. Integracji, Sportu i Wizerunku.

Do rywalizacji przystąpiło kilkanaścioro uczestników, wśród których znaleźli się nie tylko lekarze i lekarze dentyści. Najlepsi okazali się: Kamil Mieczyński, Dariusz Sławek, Paweł Jessa, Krzysztof Bartkowiak uzyskując tym samym przepustkę do krajowego czempionatu.

Estońska wycieczka lekarzy z Leszna

 

Lekarze z leszczyńskiej delegatury wrócili właśnie ze wspólnie zorganizowanej wycieczki na Łotwę i do Estonii. O wrażeniach można by napisać cały esej.

Ważne dla nas było zamanifestowanie obecności polskich lekarzy przy pomniku SOLIDARNOŚCI na Placu Wolności w Tallinie, złożenie kwiatów na grobie Marii Kruszewskiej – Polki, żony gen. Laidonera, który w 1918 roku ogłosił niepodległość Estonii. Poznaliśmy jak nadal żywa w Estonii jest historia i bohaterstwo naszych marynarzy z łodzi podwodnej „ORZEŁ”. Duża dawka historii Polski to Uniwersytet w Tartu (Tartu to po estońsku: miasto mądrych ludzi”); dawniej-  Uniwersytetu w Dorpacie. Studiowało tam ok. 2500 Polaków, szczególnie w okresie zaborów, m.in. Tytus Chałbiński, Władysław Raczkiewicz, Benedykt Dybowski.

Przyroda, spotkania z mieszkańcami Łotwy i Estonii, nasze tańce na Wyspie Kobiet Kihnu – to wszystko jeszcze na żywo w naszej pamięci. A tak poza tym… piecuszek i pierwiosnek śpiewają u nich od rana  tak samo jak u nas.

Lidia Dymalska- Kubasik

Konin: lekarski rajd rowerowy

 

2 czerwca odbył się pierwszy rajd rowerowy lekarzy i lekarzy dentystów delegatury WIL w Koninie. Spotkanie rozpoczęło się w strefie wypoczynkowej – Strzelnicy Konin w Potażnikach, która była bazą rajdu.

Opiekunka grupy rowerowej lek. Ewelina Miernik przedstawiła 3 warianty trasy. Cykliści wybrali podróż liczącą 30 km w obrębie krajobrazowego rezerwatu przyrody „Złota Góra”. Po dwugodzinnej wycieczce uczestnicy wrócili do Potażnik, gdzie przygotowano dla nich ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nie zabrakło też izotonicznych płynów nawadniających, różnorodnych dodatków kulinarnych w postaci przepysznej zupy i wędlin z warzywami, pieczonych bananów z czekoladą i przygotowanych osobiście przez lek. dent. Agnieszkę Wróblewską wypieków.

Uczestnicy w doskonałych nastrojach wymieniali się wrażeniami z przejechanej trasy, a także wyrazili swoje uznanie dla doskonałej organizacji spotkania. Grupa rowerowa lekarzy i lekarzy dentystów konińskiej delegatury WIL planuje kolejne rajdy i jesienną rowerową wycieczkę po Hiszpanii. Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania. Dodatkowe informacje dostępne są w delegaturze WIL w Koninie.

Robert Rewekant

Przewodniczący Delegatury WIL w Koninie

 

Piknik kardiologiczny i „Mariuszowa 5-tka” 2023

 

W sobotę, 13 maja, zespół kardiologów z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie wraz z Fundacją „CardioFit” zorganizował po raz drugi piknik kardiologiczny pod hasłem: „Jak uciec przed zawałem?”. Wzorem ubiegłorocznego spotkania piknik rozpoczął się od serii wykładów. Prof. dr hab. med. Łukasz Małek, kardiolog sportowy z Centrum Kardiologii Klinicznej PIM MSWiA w Warszawie, przedstawił zagadnienia związane z bezpieczeństwem uprawiania sportu przez zawodników masters.  Z kolei prof. dr hab. med. Przemysław Guzik i dr med. Małgorzata Kwissa z Uniwersyteckiego Centrum Badań Sportowo-Medycznych w Poznaniu omówili problemy związane z aktywnością fizyczną u osób z nadciśnieniem tętniczym, nadwagą czy cukrzycą. W bardzo przystępny sposób przedstawili też informacje, kto, kiedy i jakie badania powinien wykonać przed rozpoczęciem przygotowań do takich wyzwań, jak np. maraton. Po części wykładowej uczestnicy mieli możliwość konsultacji wyników wykonanych wcześniej badań (m.in. profilu lipidowego, glikemii, wskaźnika BMI i wartości ciśnienia tętniczego krwi)  z zaproszonymi ekspertami oraz kardiologami pracującymi na co dzień w naszym szpitalu.

W tym roku wszyscy chętni mieli również możliwość odbycia szkolenia  z zakresu udzielania pierwszej pomocy i obsługi AED. Tę część spotkania poprowadzili zatrudnieni w naszym szpitalu ratownicy.

Piknik, podobnie jak w roku 2022, zakończył „Mariuszowa 5-tka”.  Pomysł biegu „rzucił” rok temu dr hab. med. Marek Prech, kierujący na co dzień oddziałem kardiologii WSzZ w Lesznie – miał on z jednej strony upamiętnić zmarłego sześć lat temu Mariusza Wilka, lekarza anestezjologa i pediatrę oraz pasjonata sportu, z drugiej zaś przypomnieć o zaletach aktywności fizycznej i „rozruszać” ludzi po covidowej pandemii.

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja „Mariuszowej Piątki” okazał się „strzałem w dziesiątkę”, dlatego w tym roku zapadła decyzja o rozszerzeniu formuły – uczestnicy mogli wybrać dotychczasowy dystans 5 kilometrów lub trasę 10-kilometrową. Zainteresowanie biegiem było bardzo duże, na liście startowej znalazły się nazwiska ponad 230 osób.

Rywalizacja na duktach przylegającego do leszczyńskiego szpitala lasu była dobrą zabawą dla biegaczy, o czym świadczy fakt, że na obu dystansach zwycięzcy wbiegali na metę parami, zajmując pierwsze miejsce ex aequo. Fakt ten przyprawił organizatorów o prawdziwi „zawrót głowy”. W biegu na 5 kilometrów tryumfowali wśród mężczyzn Rafał Tomowiak z Żakowa i Hubert Naglak z Szelejewa (obaj osiągnęli czas 20;21) przed Radomirem Grafem z Leszna, zaś na dystansie 10 kilometrów wygrali Norbert Kołodziej z Krzemieniewa i Tomasz Musiał z Rydzyny (czas zwycięzców 38;27) przed reprezentującym Wrocławski Uniwersytet Medyczny Janem Piotrowskim.  W kategorii pań najlepsze okazały się: na dystansie 5 km Agnieszka Bajon z Włoszakowic (czas zwyciężczyni 25;45), zaś na 10 km Katarzyna Wojciechowska z Leszna (49;05). Specjalne nagrody organizatorzy ufundowali dla
3-pokoleniowej drużyny reprezentującej rodzinę Jędrzejczaków: senior – Grzegorz (na co dzień lekarz okulista),  syn Maciej – (również lekarz okulista) i wnuk Wojtek (prawdopodobnie, zgodnie z tradycją rodzinną, przyszły okulista…) oraz dla najmłodszego – Bartek Woźny i najstarszego uczestnika – 80-letniego pana Jana Husiatyńskiego .

W tym roku, poza biegaczami na starcie stanęło też kilka pań z kijkami, dlatego kardiolodzy już planują wprowadzenie w przyszłym roku kolejnej kategorii: nordic walking.

Organizatorzy

 

Fani dwóch kółek rozpoczęli sezon motocyklowy

 

12 maja odbył się pierwszy w tym sezonie zlot motocyklowy lekarzy i lekarzy dentystów Delegatury WIL w Koninie.

Zwiedzanie pięknych okolic Wielkopolski wschodniej ridersi rozpoczęli od zbiórki przed zabytkowym ratuszem w Kole. Wieczorem kolumna motocyklowa udała się do term i zamku w Uniejowie. Odbyła się prezentacja motocykli, wymiana doświadczeń, a uczestnicy zlotu spędzili w bardzo miłej atmosferze „Wieczór Ridersów”. Zawiązały się nowe znajomości i ustalano plan kolejnych imprez motocyklowych, zarówno turystycznych, jak i offroadowych.

Zapraszamy do przyłączenia się do grupy motocyklowej lekarzy i lekarzy dentystów rejonu działania delegatury w Koninie. Kolejne zloty już niebawem.

Pierwsze lekarskie strzelanie w Potażnikach

 

14 maja lekarze i lekarze dentyści z regonu Delegatury WIL w Koninie odbyli praktyczne zajęcia strzelectwa sportowego, część z nich wystartowała następnie w konkursie strzeleckim.

W kategorii pistolet sportowy 1 miejsce zdobył  Rafał Witasik, 2 – Rafał Kubiak, a 3 – Jarosław Politowicz.

W kategorii karabin sportowy 1 miejsce uzyskał Grzegorz Malinowski (nieobecny niestety na ceremonii wręczenia dyplomów), 2 – Andrzej Kozak i 3 – Rafał Witasik.

Dopisała frekwencja i pogoda, a gospodarz strzelnicy, Prezes Klubu Strzelectwa Sportowego LOK MUSZKIET w Koninie Lech Książczak, ugościł zebranych wyśmienitą grochówką, kiełbaskami i kaszanką z grilla. Opiekunka grupy strzeleckiej lekarzy i lekarzy dentystów delegatury WIL w Koninie lek. dent. Agnieszka Wróblewska z wielkim zaangażowaniem koordynowała szkolenie, a także uraczyła uczestników dwoma ciastami i chlebami własnego wypieku. Delegatura WIL w Koninie zaprasza na kolejne zajęcia szkoleniowe i przyłączenie się do grupy strzelectwa sportowego.

Kolejne spotkanie leszczyńskich lekarzy i lekarzy dentystów w ramach cyklu spotkań ”Lekarze i Przyjaciele” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie z Danielem Wyszogrodzkim przerosło klimatem nasze oczekiwania. Dwie godziny rozmowy przemknęły tak, że nadal czujemy niedosyt jego opowieści  o życiowych pasjach i wyborach, dla których zakończył studiowanie medycyny.

Było aż …kolorowo(!)  od opowieści  o muzyce, o Rolling Stonsach, o Bobie Dylanie i spotkaniach z Leonardem Cohenem, o  pisaniu tekstów i układaniu fraz do musicali, o autobiograficznej książce ”Plac Leńskiego”, o wykładach w Akademii Teatralnej w Warszawie, o  pracy w Radiu 357 i o ostatnich próbach przed premierą musicalu „Kopernik”. W prowadzeniu spotkania znakomicie sprostał zadaniu dziennikarz radia Elka – Pan Grzegorz Sterna. Oczywiście wszyscy teraz już wiemy dlaczego Daniel Wyszogrodzki to „czarna owca” w rodzinie lekarzy. Na wyjazd do  Opery Krakowskiej na musical ”Kopernik”  mamy już wielu chętnych. Dziękujemy Panu Danielowi Wyszogrodzkiemu za tyle miłych słów pod adresem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i ….jesteśmy trochę zaskoczeni tym, że tak spodobało mu się nasze prowincjonalne Leszno.

 

Lidia Dymalska-Kubasik

Przewodnicząca Delegatury WIL w Lesznie

 

fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

Konin: Grupa turystyki górskiej lekarzy i lekarzy dentystów rozpoczęła działalność

 

20 kwietnia, w siedzibie delegatury WIL w Koninie, odbyło się pierwsze spotkanie grupy turystyki górskiej lekarzy i lekarzy dentystów. Prowadzący spotkanie lek. Siergij Duriagin podzielił się własnym, dużym doświadczeniem w wyprawach wysokogórskich ilustrując swoje wystąpienie zdjęciami i krótkimi filmami. W programie spotkania znalazło się też wiele praktycznych informacji dotyczących wyposażenia turysty górskiego, przygotowania kondycyjnego oraz zasad bezpiecznej wędrówki po górach. Program działania grupy obejmuje wycieczki górskie ogólnodostępnymi szlakami o średniej trudności, bez konieczności korzystania z wyposażenia alpinistycznego, a dla zainteresowanych lekarzy i lekarzy dentystów z doświadczeniem wspinaczkowym również propozycje bardziej wymagających wypraw górskich.

Wszystkich chętnych lekarzy i lekarzy dentystów zapraszamy do przyłączenia się i uczestnictwa w działaniach naszej grupy. Planujemy wspólne treningi na ściance wspinaczkowej, a także wyjazdy w Tatry, Alpy i włoskie Dolomity.

Wszelkie informacje o kolejnych spotkaniach, wycieczkach i odpowiedzi na pytania związane z kupnem wyposażenia turysty górskiego, dostępne będą w Delegaturze w Koninie przy ul. Liliowej 9, tel.: 63 245 66 10, 783 993 909, email: konin@wil.org.pl

Śladami Fryderyka Chopina. Tajemnice i uroki ziemi ostrowskiej

 

Przy pięknej słonecznej pogodzie, w doborowym towarzystwie i wśród urokliwych zabytków ziemi ostrowskiej i antonińskiej – tak upłynęła poznańskim i leszczyńskim lekarzom seniorom wycieczka śladami Fryderyka Chopina na Ziemi Ostrowskiej, w którą wyruszyli 23 kwietnia.

Lekarze zwiedzili m.in. Muzeum Miasta Ostrowa, gdzie zapoznali się z historią miasta, multimedialną wystawę 3D poświęconą życiu w XIX wiecznym Ostrowie i wielkopolską kuchnią z okresu 20-lecia międzywojennego. Następnie spacer uliczkami Ostrowa, dawna dzielnica niemiecka, żydowska, synagoga i ostrowska Konkatedra.

Zwiedzanie Ostrowa zakończyło oddanie hołdu i złożenie wiązanki kwiatów pod ścianą pamięci Powstańców Wielkopolskich przy kościele św. Antoniego w Ostrowie, której pomysłodawcą i fundatorem była Delegatura WIL w Ostrowie. Sylwetki osób uwiecznionych na tablicy jak i historię powstania ostrowskiej ściany pamięci przybliżył zebranym dr n. med. Krystian Niełacny z ostrowsko-krotoszyńskiej Delegatury WIL. Lekarze odwiedzili też miejsca związane z Fryderykiem Chopinem – Strzyżew,  Kotłów oraz pałac myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie. Tam spotkali się z przedstawicielami grupy seniorów z Delegatury WIL w Ostrowie by wspólnie zwiedzić pałac, jego najbliższą okolicę i wysłuchać w pałacowych wnętrzach koncertu fortepianowego w wykonaniu prof. dr hab. Adama Podskarbiego. W wycieczce i spotkaniu udział wzięło kilkudziesięciu lekarzy seniorów z Poznania, Leszna, Ostrowa Wlkp. i Krotoszyna. Doktor Elżbieta Dudzińska z Leszna odwiedziła Ostrów po raz pierwszy. Jak powiedziała oczarowało ją stare miasto i muzeum gdzie zachwyciła się starymi eksponatami. – Jesteśmy zauroczeni miastem, byliśmy tu przed laty, bardzo się rozwinęło, jest co oglądać, mnóstwo perełek, a sam pomysł wycieczki trafiony, ponieważ warto się integrować, poznawać nowych ludzi, a rozmowy z ostrowianami, którzy przybliżają nam miasto i region, są szczególnie wartościowe – powiedzieli Beata i Sławomir Cieśla, leszczyńscy lekarze.

– Mieszkając tyle lat w Poznaniu nie wiedzieliśmy, że blisko nas mamy tyle ciekawych miejsc do odwiedzenia, jak Ostrów czy Antonin, bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w wycieczce i spotkać się z dawno niewidzianymi koleżankami i kolegami – dodała Dżenneta Bajraszewska-Soroko, lek. dent. z Poznania.

Dużo wrażeń i serdeczności podczas wycieczki „Tajemnice i uroki ziemi ostrowskiej”. Dziękujemy naszemu przewodnikowi Panu M. Masińskiemu, niepoprawnemu entuzjaście wszystkiego co z Ostrowa, dla Ostrowa, co Ostrów i jego mieszkańcy reprezentują! Szczególnie ważne dla nas było spotkanie z dr n. med. Krystianem Niełacnym, z Delegatury WIL w Ostrowie przed tablicą pamięci przy kościele Św. Antoniego no i oczywiście Antonin pełen historycznych tajemnic. Koncert prof. Podskarbiego, czar utworów Fryderyka Chopina. To wszystko za szybko się skończyło – powiedziała dr Lidia Dymalska-Kubasik.

Uważam, że takie wyjazdy i spotkania mają dużą wartość, poznajemy wspólnie ciekawe,  posiadające bogatą historię miejsca, leżące w naszej okolicy, a do tego integrujemy się przez kulturę i muzykę – podsumował spotkanie Przewodniczący ostrowskiej Delegatury, Wiceprezes ORL WIL lek. dent. Wiesław Wawrzyniak.

Organizatorem wycieczki była leszczyńska Delegatura WIL i Komisja ds. Emerytów i Rencistów. Gospodarzem Delegatura WIL w Ostrowie Wlkp.

O rowerach i nie tylko. Pierwsze spotkanie grupy rowerowej lekarzy i lekarzy dentystów  w Koninie

 

15 kwietnia, mimo niesprzyjającej, deszczowej aury udało się rozpocząć działalność lekarskiej grupy rowerowej w Delegaturze WIL w Koninie. Opiekun grupy i prowadząca spotkanie lek. Ewelina Miernik omówiła techniczne aspekty jazdy na rowerze, możliwości turystycznego i sportowego wykorzystania różnych typów jednośladów, a także przykłady ciekawych wycieczek rowerowych ilustrowane pięknymi zdjęciami i krótkimi filmami.

Uczestnicy mogli również sprawdzić swoją kondycję fizyczną na specjalnie przygotowanym przenośnym trenażerze rowerowym. Ustalono wstępny plan działania grupy z lokalnym turystycznym rajdem rowerowym, a także lotniczą wycieczką do Hiszpanii z możliwością zabrania swoich rowerów, która planowana jest na późną jesień.

Pani doktor Ewelina Miernik wraz z uczestnikami spotkania symbolicznie otworzyła nowy parking rowerowy przy budynku delegatury. Zachęcamy lekarzy do korzystania z ekologicznego i zdrowego środka transportu jakim jest rower nie tylko przy okazji wizyt w delegaturze.

Wszystkich chętnych lekarzy i lekarzy dentystów zapraszamy do przyłączenia się i uczestnictwa w działaniach grupy rowerowej w Delegaturze WIL w Koninie. Wszelkie informacje o kolejnych spotkaniach, wycieczkach i odpowiedzi na pytania związane z kupnem wyposażenia cyklisty, dostępne będą w Delegaturze w Koninie przy ul. Liliowej 9, tel.: 63 245 66 10, 783 993 909, email: konin@wil.org.pl

 

Konin: Grupa strzelectwa sportowego po pierwszym spotkaniu

 

Zasady i możliwości odbywania szkoleń strzeleckich w regionie, ich wymogi prawne i administracyjne, a także te dotyczące posiadania broni – między innymi takie tematy poruszono podczas pierwszego spotkanie grupy strzelectwa sportowego lekarzy i lekarzy dentystów, które odbyło się 13 kwietnia w siedzibie Delegatury WIL w Koninie. Specjalnym gościem był prezes Klubu Strzelectwa Sportowego konińskiego LOK MUSZKIET Lech Książczak.

Podczas spotkania lekarze mogli też, pod kontrolą trenerów strzelectwa sportowego, nie tylko zapoznać się z różnego rodzajami broni szkoleniowej, ale również przećwiczyć bezpieczną ich obsługę. O potrzebie zorganizowania takiego spotkania świadczy duże zainteresowanie ze strony uczestników.

Delegatura WIL w Koninie zaprasza wszystkich chętnych, nie tylko do odbycia kursu zakończonego możliwością zdobycia uprawnień do posiadania broni sportowej lub kolekcjonerskiej, ale także do rekreacyjnych treningów na strzelnicy. Opiekunem grupy jest lek. dent. Agnieszka Wróblewska, zdobywczyni wielu medali w zawodach strzelectwa sportowego.

Informacje o kursach i możliwości treningu strzeleckiego dostępne są w Delegaturze w Koninie przy ul. Liliowej 9, tel.: 63 245 66 10, 783 993 909, email: konin@wil.org.pl

Serdecznie zapraszamy!

 

„Czerwone Nosy” na scenie w Kaliszu

 

Aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego  w Kaliszu zmierzyli się w sobotę 1-go kwietnia z prawie trzygodzinnym spektaklem „Czerwone nosy” a my, licznie zgromadzona lekarska widownia z okręgu kaliskiej, ostrowsko-krotoszyńskiej, leszczyńskiej i konińskiej Delegatury – zmierzyła się z przedstawioną nam wizją świata brytyjskiego dramatopisarza Petera Barnesa w inscenizacji  reżysera Anny Wieczur.

Realia sztuki osadzone są w XIV wiecznej Francji, którą dziesiątkuje dżuma,  ale tematyka sztuki parabolą celuje prosto w naszą rzeczywistość – w czas pandemii kowidowej. I  tu śledząc aktorskie kreacje mogliśmy „dotknąć” ludzkich uprzedzeń, nieracjonalnych obaw, rodzących się mistyfikacji, różnych sposobów radzenia sobie ze stresem, a nawet korzystając z ludzkich tragedii – obserwować na scenie jak ogrywa się innych, słabszych, niedostosowanych – zawsze przez tych, którzy mają albo władzę, albo pieniądze, albo brak skrupułów. Cała sztuka inkrustowana jest odważnie wieloma życiowymi prawdami o relacjach społecznych i grze politycznej toczonej w czasie zagrożenia życia jakie niesie niedająca się opanować zaraza, a więc nie dająca się zatrzymać  śmierć- nie wykluczając przy tym kościoła. Czy sposobem na to jest błazenada kompanii Czerwonych Nosów -na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.  Dr Jacek Zabielski podkreślił, że mimo to, że akcja sztuki dzieje się w XIV wieku i odnosi się do epidemii dżumy, ma przełożenie na to co działo się w Polsce i na świecie w 2020 r. – To uświadamia nam jak wiele aspektów życia i zachowań społecznych przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie. Dotyczy to np. samej epidemii, już wtedy izolowano się, noszono maseczki, do dezynfekcji używano octu. Sztuka uświadamia nam też jak bardzo zarówno religia, zdarzenia medyczne i pra medyczne maja wpływ na życie codzienne, a życie ludzkie jest bezcennie i trzeba je chronić – dodał.

Komentarz po spektaklu red. Tomasza Terlikowskiego i dr Pawła Grzesiowskiego – bezcenny. Wróciliśmy do Leszna bardzo późno, ale wrażenia po spektaklu omawialiśmy całą drogę powrotną.

Dziękujemy Mariuszowi Plucińskiemu, że zaprosił nas do Kalisza, że mogliśmy uczestniczyć w tym artystycznym wydarzeniu z lekarską widownią teatru – zwłaszcza, że to właśnie my – lekarze zostaliśmy postawieni w szpicy „zarazy” kowidowej, czy raczej pozostawieni (!) – i  musieliśmy jak zawsze zmierzyć się z każdym problemem, dać radę  każdej sytuacji – bez uprzedzeń i lęku, pracując często ponad siły w służbie dla zdrowia nas Wszystkich. Tym bardziej dramaturgia ”Czerwonych Nosów” wciągnęła nas emocjonalnie, dając być może jeszcze jedno doświadczenie z pandemią kowidową  w tle.

lek. Lidia Dymalska-Kubasik

Konin: Pierwsze spotkanie grupy żeglarskiej

 

22 marca w Delegaturze WIL w Koninie odbyło się pierwsze spotkanie grupy żeglarskiej lekarzy i lekarzy dentystów. Uczestniczyli w nim zarówno lekarze mający już doświadczenie żeglarskie, jak i adepci pływania pod żaglami.

Spotkanie poprowadził Maciej Hetke – Kapitan Jachtowy, Komandor Klubu Żeglarskiego Energetyk Konin, Instruktor Żeglarski i Motorowodny, który od wielu lat zajmuje się żeglarstwem rekreacyjnym, turystycznym, sportowym i prowadzi w tych dziedzinach szkolenia.

Zebrani mogli zapoznać się z informacjami o kategoriach jachtów żaglowych, ich budową, specjalistycznym wyposażeniem, a także z rodzajem i użyciem sprzętu ratunkowego. Omówiono podstawowe zasady żeglowania, bezpieczeństwa w czasie rejsu oraz informacje prawne związane z pływaniem pod żaglami. Kursanci mogli poznać też podstawy nawigacji, łączności oraz uwarunkowania meteorologiczne bezpiecznego żeglowania. Szkolenie zawierało również krótkie filmy instruktażowe i poglądowe. Przedstawione zostały możliwościach zdobycia uprawnień żeglarskich z utworzeniem dla chętnych specjalnej grupy szkoleniowej oraz możliwości odbycia turystycznych rejsów na wodach śródlądowych, morskich i oceanicznych.

Wszystkie informacje na temat rejsów turystycznych oraz terminach, programie i cenie kursów zakończonych zdobyciem patentu żeglarza jachtowego dostępne będą w Delegaturze WIL w Koninie. Jeżeli utworzy się grupa lekarzy i lekarzy dentystów (minimum 6 osób), to taki kurs będzie przeprowadzony na dogodnych warunkach czasowych dla aktywnych zawodowo medyków.

Zapisy i dodatkowe pytania w Delegaturze w Koninie przy ul. Liliowej 9, tel.: 63 245 66 10, 783 993 909, email: konin@wil.org.pl

 

LEKARZE I PRZYJACIELE. Walentynki w Lesznie

Walentynki w Lesznie, w ramach cyklu spotkań „Lekarze i Przyjaciele. Nasze Pasje”, okazały się świętem serdeczności, życzliwości i wzajemnego szacunku kolejnych pokoleń lekarzy i lekarzy dentystów. Przede wszystkim serdeczności od Wszystkich odebrała nasza lutowa nestorka- dr Halina Liberska-Zachwieja. Był kosz kwiatów, toast „Na  zdrowie!” oraz radosne „Sto lat!”, tym bardziej, że kawiarnia Biblioteki Miejskiej w Ratuszu w Lesznie pękała w szwach.

Nieoczekiwanie temperaturę spotkania podniósł profesor Grzegorz Lorek, wyróżniony zaszczytnym tytułem Nauczyciela Roku, który wyjaśnił  dlaczego tańce godowe, upierzenia, odgłosy i śpiewy ptaków w miłosnych zalotach to mądrość przyrody inwestowania w piękno i urok wyłącznie ptasich samców, gdyż tak bezwzględne są prawa natury. Tak omówił  zwyczaje godowe ptaków w swoim wykładzie „Miłość w powietrzu”, że czytane osobiście erotyki dr. Ryszarda Krawca mogły już tylko ostudzić rozgrzanych słuchaczy. Mieliśmy też okazję  podziwiać rzeźby kobiecych aktów w cyklu „Ewa w czarnej topoli” Ryszarda Krawca. Na koniec nasza koleżanka Kasia Golik opowiedziała jak powstawała nowa  historia z romansem w tle jej czternastej już powieści obyczajowej „Przystanek Toskania”. Autografy autorów, życzenia, gratulacje i wzajemne uściski zakończyły nasze spotkanie. Walentynkowy nastrój podsycały miłosne szlagiery, które na saksofonie przygrywał nam Pan Paweł Majdanik.

Było cudnie!

lek. Lidia Dymalska- Kubasik

Bal lekarza w Pałacu w Tłokini

Piękne wieczorowe kreacje i eleganckie garnitury, pyszne jedzenie,  wspólna zabawa,  foto- budka oraz konkurs na najlepszy dowcip o lekarzach – tak w skrócie wyglądał tegoroczny Bal Lekarza zorganizowany przez delegaturę WIL w  Kaliszu. Uroczystość  odbyła się 11 lutego we wnętrzach dawnego pałacu Chrystowskich w podkaliskiej Tłokini. Na balu wspólnie bawiło się ponad 110 lekarzy i lekarzy dentystów. Gości powitał gospodarz dr Mariusz Pluciński.

– Po ponad dwuletniej, pandemicznej przerwie powróciliśmy do tradycji organizacji balu lekarza. Zewsząd docierały do nas głosy o potrzebie zorganizowania takiego spotkania. Bal to zawsze okazja do wspólnej zabawy, ale też integracji i oderwania się od trudów życia zawodowego. A samo miejsce, pałac w Tłokini, bardzo urokliwe – powiedział dr Mariusz Pluciński, Przewodniczący Del. WIL w Kaliszu.

Zebrani mieli też okazję podziwiać talent estradowy i wokalny koleżanki z Konina dr Katarzyny Piotrowskiej, która wykonała z dedykacją dla dr. Mariusza Plucińskiego piosenkę „Voyage, voyage”. Zwyciężczynią konkursu na najlepszy dowcip o lekarzach z kolei została – debiutantka na balu – dr Anna Skrzypczak, neurolog z Poznania, reprezentantka leszczyńskiej Delegatury.

– W natłoku  codziennych obowiązków, trudnych przypadków, dyżurów, kolejnych przyjęć, zabiegów  i  recept , aż  trudno uwierzyć jak wspólna zabawa potrafi  skutecznie wprawić  nas w dobry nastrój dając odskocznię od pracy zawodowej. Cóż…jeszcze echa tej zabawy w nas drzemią, a my już tęsknimy za kolejną tak udaną imprezą – podkreśliła dr Lidia Dymalska- Kubasik.

 

Konin: Poznali tajniki fotografowania

 

W Delegaturze WIL w Koninie rozpoczął się kurs fotografowania dla lekarzy i lekarzy dentystów. W ramach kursu zaplanowano kilka spotkań, które prowadzi lekarz, fotograf z zamiłowania, Dariusz Tuleja. Podczas pierwszego spotkania szeroko omówione zostały aspekty techniczne fotografowania, zaprezentowano wiele modeli aparatów, obiektywów a także kilka toreb i plecaków do transportu sprzętu fotograficznego. Zebrani mogli osobiście przetestować poszczególne aparaty i poznać ich możliwości. W krótkiej prezentacji kursanci zapoznali się też z budową aparatów, obiektywów, ich obsługą i specjalistycznym oznakowaniem. Kolejne szkolenie zaplanowano na 15 marca. Temat: kompozycja i rodzaje zdjęć. Podczas kolejnych spotkań omówione zostaną również techniki obróbki  komputerowej zdjęć i zasady fotografowania z wykorzystaniem smartfonów.

Serdecznie zapraszamy!

Za nami spotkanie grupy miłośników gier planszowych w Delegaturze WIL w Koninie

 

Lekarze i lekarze dentyści zaprezentowali swoje ulubione gry i wymienili się doświadczeniami – tak wyglądało pierwsze spotkanie grupy miłośników gier planszowych zorganizowane 23 stycznia w konińskiej Delegaturze WIL.

Omówiono najpopularniejsze gry planszowe i przystąpiono do pierwszych rozgrywek. Kilkugodzinne spotkanie przyniosło wiele radości uczestnikom. W planach już kolejne prezentacje gier i rozgrywki (15.02.2023 r., godz. 19.00) w siedzibie Delegatury. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do grupy.

Pomysłodawcą i opiekunem projektu jest lek. Maciej Forysiak.

 

Grupa narciarska lekarzy z Konina we włoskich Dolomitach

 

W dniach 8-15.01.2023r., w miejscowości Moena we włoskich Dolomitach, odbył się obóz szkoleniowy narciarstwa alpejskiego zorganizowany przez profesjonalną szkołę narciarską z Zakopanego, w ramach programu integracyjno-szkoleniowego lekarzy Delegatury Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Koninie. W wyjeździe uczestniczyło ok. 30 osób w różnym wieku – zarówno rezydenci, młodzi specjaliści, jak i doświadczeni stażem pracy lekarze. Wszelkie koszty pokrywali uczestnicy, a konińska delegatura koordynowała całe przedsięwzięcie.

Utworzone zostały 3 grupy treningowe o różnym stopniu trudności. Pierwszego dnia uczestnicy po jeździe próbnej zostali zakwalifikowani do poszczególnych grup. Przez 6 dni, ok. 5 h dziennie, lekarze uczestniczyli w zajęciach szkoląc swoją technikę jazdy na nartach. Wieczorami odbywało się omówienie zajęć wraz z oglądaniem filmików z treningów nagranych danego przedpołudnia. Instruktorzy oceniali indywidualnie postępy każdego z kursantów. Lekarze mieli również okazję wysłuchać prelekcji dotyczącej narciarstwa pozatrasowego (freeride) oraz sprzętu lawinowego. Wieczorne spotkania były również okazją do integracji środowiska, nawiązania nowych znajomości i wspólnej wymiany doświadczeń. Ponadto instruktorzy zadbali o efektywną regenerację po nartach organizując treningi jogi oraz ćwiczenia rozciągające.

Każdy z uczestników po tygodniu wyjeżdżał z Moeny bogatszy o szereg umiejętności narciarskich. Jednogłośnie wyjazd został zaliczony do bardzo udanych. Mimo fizycznego wysiłku i zmęczenia lekarze wrócili do pracy z nową energią. – Na takim zorganizowanym wyjeździe na narty byliśmy po raz pierwszy. Naszym celem było po prostu odpocząć i oderwać się od pacjentów, a przy okazji uczyć się poprawnie jeździć na nartach. Nasz cel został osiągnięty w stu procentach. Wróciliśmy do pracy z dużą energią. Profesjonalne podejście właściciela szkoły narciarskiej i instruktorów sprawiło, że czuliśmy się bezpiecznie. Ten wyjazd nie byłby tak owocny bez wszystkich ludzi, którzy tam byli. Mamy nadzieję, że zobaczymy się na kolejnych wyjazdach – relacjonują Mariola Nawrocka i Jerzy Olas. – To najlepszy wyjazd narciarski w życiu! Doskonała organizacja, świetnie dobrane trasy. Szkolenie na najwyższym poziomie, konkretnie, ale miło i z humorem. Mieliśmy rewelacyjną atmosferę w grupie. Miałam poczucie, że zawsze mogę liczyć na pomoc kadry w sprawach dużych i małych, co dla mnie było bardzo ważne. Dla takich chwil i spotkań warto żyć i wiadomo na co się pracuje„- wspomina wyjazd Anna Taczalska.

W Delegaturze Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Koninie grupa narciarska lekarzy działa pod opieką lek. Roberta Chowańskiego. Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu celem uzyskania informacji o terminach spotkań grupy:

tel.: 63 245 66 10 lub 783 993 909

e-mail: konin@wil.org.pl

 

Pilates dla  lekarzy i lekarzy dentystów w Koninie

 

12 stycznia odbyło się w Koninie pierwsze spotkanie grupy ćwiczeniowej Pilates lekarzy i lekarz dentystów. Zajęcia prowadziła licencjonowana trenerka Pilates lek. Sara Weiss-Malinowska i miały one charakter wprowadzający. Instruktorka zapoznała uczestników z historią powstania i rozwoju tej formy ćwiczeń fizycznych oraz uwarunkowań medycznych i mentalnych ich skuteczności. Omówiono również technikę ćwiczeń, stopnie zaawansowania oraz bez- i przyrządową ich formę.  Frekwencja dopisała, a grupa z dużym entuzjazmem zaplanowała kolejne zajęcia, które będą miały już charakter praktyczny.

Następne spotkanie 2 lutego o godz. 19.00 w Delegaturze WIL w Koninie przy ul. Liliowej 9. Uczestnicy proszeni są o zabranie indywidualnej maty do ćwiczeń i dowolny strój sportowy. Obuwie sportowe nie jest konieczne, zgodnie z zasadami i tradycją – ćwiczenia odbywają się boso. Zajęcia trwają  ok. 1 godziny,  są bezpłatne.

 

Lekarskie spotkanie przy planszówkach

 

Komisja ds. Integracji, Sportu i Wizerunku przy współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Gier Planszowych „Kości” zaprosiła lekarzy i wszystkich chętnych 10 grudnia  do Centrum Konferencyjnego EDU WIL na spotkanie przy grach planszowych.

Rozgrywkom i dobrej zabawie towarzyszył przedświąteczny kiermasz gier.

Medycyna, poezja i malarstwo.

 

21 listopada w Delegaturze WIL w Koninie odbył się wieczór wspomnień o doktorze Janie Barańczaku – lekarzu wielu specjalności, poecie i artyście malarzu, twórcy zakładu patomorfologii w konińskim szpitalu. Mimo że nie był początkowo związany zawodowo z Koninem, pozostawił trwały materialny i artystyczny ślad w mieście.

Podczas spotkania wspólne lata pracy ze swoim Mistrzem wspominały lek. Barbara Kaszuba, lek. Magdalena Ostrowska, a także mgr Justyna Chojnacka i mgr Elżbieta Marek. Do wspomnień dołączyli się również pozostali lekarze, którzy znali doktora. Z kolei lek. Justyna Forysiak przepięknie wyrecytowała jego wiersze. Nie zabrakło też prezentacji multimedialnej przybliżającej jego twórczość i wystawy wybranych obrazów. Reżyser Andrzej Moś zaprezentował zwiastun filmu o doktorze Janie Barańczaku, którego premiera odbędzie się w 2023 r. Spotkanie zakończył wykład pt.: „Współczesna patomorfologia – ciekawe przypadki” lek. Justyny Forysiak – Kierownika Zakładu Patomorfologii szpitala w Koninie.

Konkurs fotografii wakacyjnej rozstrzygnięty!

 

Za nami finał konkursu fotograficznego dla lekarzy i lekarzy dentystów z Delegatury WIL w Koninie. Tematem pracy były minione wakacje.

Podsumowanie konkursu, rozdanie dyplomów, prezentacja prac i ich ocena merytoryczna odbyła się 19 października w Delegaturze WIL w Koninie. Decyzją jury:

I miejsce zajęła lek. Katarzyna Srtuszczyk-Pychyńska za fotografię pt.: „Zachód słońca w Kalabrii”

 

II lek. Beata Zastawna za fotografię pt.: „W poszukiwaniu wolności”,

 

III miejsce  lek. Sara Weiss–Malinowska z fotografią o tytule: ”Poranek”.

 

Dyplomy laureatom wręczył przewodniczący jury lek. Dariusz Tuleja. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom  konkursu dziękujemy za nadesłanie swoich prac.

Kolejna edycja konkursu już za rok!

Pierwsze spotkanie szkoleniowo – integracyjne grupy tenisowej lekarzy i lekarzy dentystów w Koninie.

 

Spotkanie odbyło się 20 października w siedzibie Delegatury WIL w Koninie. Swoim wieloletnim doświadczeniem trenerskim i ogromną wiedzę merytoryczną podzielił się z zebranymi Pan Jarosław Urban, który zaprezentował bardzo ciekawy i pięknie przygotowany graficznie wykład szkoleniowy zarówno dla doświadczonych jak i rozpoczynających grę lekarzy  tenisistów. Nie zabrakło elementów historycznych w postaci prezentacji kolekcji rakiet tenisowych od modeli używanych kilkadziesiąt lat temu, aż do współczesnych. Ustalono też dalsze zasady działania grupy oraz powołano lokalną ligę tenisową dla lekarzy z planem rozgrywek, doborem partnerów, punktacją i rezerwacją kortów w oparciu o przyznawaną bezpłatnie aplikację w smartfonie. Delegatura WIL w Koninie zaprasza wszystkich kolejnych chętnych lekarzy i lekarzy dentystów do zgłaszania swojego uczestnictwa wraz z pobraniem aplikacji. Można tego dokonać na miejscu w konińskiej Delegaturze lub pod nr tel. 63 245 66 10, 783 993 909, e-mail: konin@wil.org.pl.

Konin: Po spotkaniu lekarzy malujących i grafików

 

10 października w Delegaturze WIL w Koninie rozpoczęła  działalność  grupa szkoleniowo-integracyjna lekarzy i lekarzy dentystów malarzy i grafików. W spotkaniu uczestniczyli głównie adepci tych dziedzin sztuki zamierzający w typowo akademickim programie szkolenia opanować technikę pracy. Dużym zaskoczeniem była obecność młodych lekarzy, którzy chcieli nie tylko uwrażliwić swoją artystyczną duszę, ale również znaleźć przeciwwagę do dynamicznej i obciążającej emocjonalnie aktywności zawodowej.  Ustalono program dalszych cotygodniowych spotkań, właściwe wyposażenie warsztatu pracy i zakres ćwiczeń. Bezpłatne, co stało się już standardem w Delegaturze, szkolenie prowadzi absolwentka Wydziału Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu mgr Aleksandra Maria Piotrowska. Serdecznie zapraszamy kolejnych lekarzy i lekarzy dentystów do rozpoczęcia swojej przygody z malarstwem i grafiką.

W przypadku pytań prosimy o kontakt osobisty w Delegaturze w Koninie przy ul. Liliowej 9 lub zdalnie – tel: 63 245 66 10, 783 993 909, email: konin@wil.org.pl


 

Przygotowania do zimy ruszyły! W delegaturze WIL w Koninie odbyło się spotkanie narciarskiej grupy lekarzy i lekarzy dentystów.

 

Podczas spotkania omówiono m.in. zapisy na szkoleniowy obóz narciarski we włoskich Dolomitach, który odbędzie się w styczniu 2023r. Prowadzący spotkanie lek. Robert Chowański przeprowadził krótkie szkolenie dotyczące przygotowania kondycyjnego oraz wyposażenia narciarza zjazdowego. Zebrani wymienili się swoimi doświadczeniami z uczestnictwa we wcześniejszych profesjonalnych obozach szkoleniowych podnoszących bezpieczeństwo i technikę jazdy na nartach. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w działania lekarskiej  grupy narciarskiej oraz do wspólnego wyjazdu w Dolomity. Obóz szkoleniowy organizowany jest dla wszystkich lekarzy z Wielkopolski. Informacja o zapisach dostępna jest w Delegaturze WIL w Koninie: tel. 63 245 66 10, 783 993 909, e-mali: konin@wil.org.pl


 

Zwiedzili Południową Wielkopolskę śladami Mickiewicza

 

W sobotę 1 października 2022 r. 40-osobowa grupa lekarzy i lekarzy dentystów z Delegatury WIL w Ostrowie Wlkp. odwiedziła m.in. Park i Pałac w Śmiełowie, punkt widokowy w Brzostkowie i kaliską Bazylikę. Podczas spaceru ulicami Kalisza poznali też miejsca i kamienice, w których kiedyś mieszkali: Maria Dąbrowska, Maria Konopnicka czy Adam Asnyk.


 

O maratonach i nie tylko…

 

W dniu 20.09.2022r. w Delegaturze WIL w Koninie odbyło się spotkanie grupy lekarzy biegających rekreacyjnie, sportowo oraz uczestniczących w maratonach. Po szkoleniu dotyczącym przygotowania technicznego i kondycyjnego biegaczy, koledzy podzielili się własnymi doświadczeniami. Lek. Janusz Karaszewski opowiedział o swoich startach w maratonach m.in. w Nowym Jorku, Miami, Londynie, Berlinie, Tokio i w Hawanie. Dr n. med. Rafał Krygier omówił medyczne aspekty biegów długodystansowych i własne doświadczenia maratońskie. Zebrani pogratulowali lek. Arkadiuszowi Lewartowskiemu zdobycia tytułu Mistrza Polski w kategorii M50 XXIV Mistrzostw Polski Lekarzy w Półmaratonie.

Zapraszamy lekarzy i lekarzy dentystów na kolejne spotkania w Delegaturze i wspólne bieganie oraz do udziału w 21. maratońskim biegu w Poznaniu. Od Poznania do Nowego Jorku.


 

Leszczyńscy lekarze w kraju wiecznej zieleni i wietrznych dolin

 

21-osobowa grupa lekarzy i lekarzy dentystów z Leszna, z inicjatywy dr Lidii Dymalskiej – Kubasik, zorganizowała wspólnie wycieczkę do Szkocji. W planach były zarówno akcenty polskie w Szkocji, jak i  związane z historią medycyny i lekarskiego stanu.

Organizacja wycieczki do Szkocji wynikała z potrzeby podkreślenia znaczenia i poznania historii Polskiego Wydziału Lekarskiego, który w 1941 r. powstał na Uniwersytecie w Edynburgu, z dużym udziałem prof. Antoniego Jurasza, dziekana z Uniwersytetu w Poznaniu. – Spotkaliśmy się na Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Edynburgu z Panią dr Marią Długołęcką- Graham, kustoszem prowadzonej od dziesiątków  już lat Sali Pamięci Polskiego Wydziału Lekarskiego, poznając jego historię oraz powojenne, często niezwykłe  losy wielu absolwentów – relacjonuje dr Lidia Dymalska-Kubasik, przewodnicząca Delegatury WIL w Lesznie. Wpisaliśmy się tam również, do udostępnionej nam Księgi Kondolencyjnej Królowej Elżbiety II.

Podczas 5 dniowej wycieczki leszczyńscy lekarze zwiedzili m.in. Muzeum Chirurgów, złożyli biało-czerwone kwiaty na ławeczce gen. Maczka, odwiedzili pomnik misia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom Armii gen. Andersa. Odwiedzili zamek rodziny królewskiej w Edynburgu, zamek Stirling, National Muzeum of Scotland, w Glasgow – poznali  szpital i historię Josepha Listera, profesora Królewskiej Katedry Chirurgii Klinicznej, natomiast w Klimun zapalili znicz na  grobie pierwszej na świecie kobiety z dyplomem lekarza, Elizabeth Blackwell. Zobaczyli także dwa, nietypowe dzieła ludzkich rąk: Falkirk Wheei (obrotową windę, śluzę dla statków) i The Kelpies (30-metrową, nowoczesną rzeźbę mitycznych, celtycki koni). Poznali również namiastkę szkockiej muzyki i tradycji. Wzięli udział m.in. w sesjach i tańcach ceilidh- tradycyjnej szkockiej muzyki przy dźwiękach dud, skrzypiec, banjo, fletu i gitary.

Powróciliśmy do Polski pełni wrażeń, zaczarowani zarówno gościnnością i serdecznością naszych nowych szkockich przyjaciół, jak i przepięknymi krajobrazami szkockich zamków i pejzaży Highland – kończy relację dr Kubasik.

Anna Grzesiak

Ridersi nie zawiedli. Spotkanie grupy motocyklowej lekarzy i lekarzy dentystów w Koninie

 

W dniu 10.09.2022 r. w Delegaturze WIL w Koninie odbyło się spotkanie grupy motocyklowej lekarzy i lekarzy dentystów. Mimo deszczowej pogody Ridersi nie zawiedli. Odbyło się szkolenie dotyczące kupna, użytkowania i serwisowania motocykli, a także wymiana własnych doświadczeń z imprez motocyklowych.

Ustalono także program dalszego działania grupy. Lek. dent. Wojciech Zabłocki, jako jeden z nielicznych w Wielkopolsce członków największego w Europie klubu motocyklowego DoctorRiders, przybliżył zasady działania i przynależności do tej organizacji.

Zapraszamy wszystkich chętnych lekarzy i lekarzy dentystów planujących zakup motocykla oraz uczestniczenie w zlotach zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych podróżach motocyklowych do kontaktu z Delegaturą WIL w Koninie tel.: 63 245 66 10, 783 993 909, e-mail: konin@wil.org.pl


Pierwsze lekarskie strzelanie

 

Strzelnicę w miejscowości Nieczajna 27 września odwiedzili lekarze WIL. Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa i budowy broni uczestnicy strzelali z broni krótkiej, a także seriami próbnymi z broni długiej. Wszyscy podkreślali, że poza dobrą zabawą otrzymali zastrzyk wiedzy i umiejętności, które będą chcieli rozwijać.


Lekarskie spotkania z grami RGP

 

Za nami już kilka sesji RPG, w których mogą brać udział wszyscy chętni, nie tylko członkowie WIL. Ostatnie spotkanie odbyło się 23 sierpnia w Centrum Konferencyjnym EDU WIL przy ul. Szyperskiej 14 w Poznaniu. Sesję poprowadził Marcin Domański.

Podziel się

Strona wykorzystuje pliki Cookies

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.