Wystawa obrazów Jolanty Silskiej-Hałupki

We wnętrzach Pałacu Jankowice gościły obrazy autorstwa Jolanty Silskiej -Hałupki,  która z zawodu jest lekarzem alergologiem. Od kilkunastu lat maluje w Kole Malarzy Lekarzy przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej w Poznaniu.
Podczas październikowego wernisażu Pani Jolanta opowiadała skąd czerpała inspirację do namalowania przedstawionych obrazów oraz przedstawiała historie związane z daną sceną, dzięki czemu oglądający mieli możliwość odbioru dzieł w zupełnie nowy sposób.
Będąc malarką i matką trzech córek, temat kobiety interesował ją od zawsze. Poza tym inspirują ją kobiety napotkane w czasie podróży. Tworzy również abstrakcyjne portrety kobiet. Dla Pani Jolanty „Kobieta to Królowa Życia ” tu i teraz i zawsze.

Galeria otwarta!

Wielka spuścizna literacka z nurtami fantastyki naukowej, futurologii, literatura piękna i eseistyka filozoficzna stały się bazą dla interpretacji malarskich. Tak powstała wystawa „Stanisław Lem. W 100-lecie urodzin”, której wernisaż odbyła się 25 listopada w Galerii Sztuk Różnych przy ul. Garbary 50 w Poznaniu.

– Największą radością były oczy właściciela galerii Piotra Bekasiaka (który po wieloletniej rehabilitacji niepełnosprawności włącza się w aktywne życie) mówiące wszystko i w nich Wielka Nadzieja – podkreśla przewodnicząca Komisji ds. Kultury, Sportu i rekreacji Katarzyna Bartz-Dylweicz.

Wystawiono 12 prac zainspirowanych działalnością  wielkiej osobowości jaką był Stanisław Lem, medyk operujący słowem. Galerię można odwiedzać w czwartki, piątki i soboty od 15.00 do 18.00

Dzieci medyków zagrały Jankowicach

Koncert rodzinny z cyklu „Muzykujące dzieci medyków” to zawsze niezwykłe wydarzenie, podczas którego muzycy z Orkiestry Kameralnej WIL Operacja Muzyka akompaniują własnym pociechom. 20 listopada muzyka rozbrzmiała w murach Pałacu w Jankowicach.

Był to III koncert rodzinny z cyklu „Muzykujące dzieci medyków”, gdzie orkiestra zaprasza jako solistów, uczące się w szkołach muzycznych dzieci lekarzy i medyków.

Podczas koncertu zagrali z nami: Urszula Kaczmarek, Dobrochna Karolewska, Olga Kluziak, Pola Matyla, Franciszek Moroz oraz Regina Sobaniec.

Stało się też tradycją tych koncertów, że jest on dedykowany komuś, kto potrzebuje pomocy i wsparcia finansowego. Tym razem po koncercie została przeprowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz naszej ciężko chorej koleżanki, endokrynolog Agaty Czarnywojtek.

Cieszymy się z możliwości koncertowania i zapraszamy na kolejne koncerty orkiestry „Operacja Muzyka”.

 

Dobrochna Martenka

Wystawa przy udziale artystek z  Koła Lekarzy Malujących Wielkopolskiej Izby Lekarskiej

We  wrześniu,  w czasie trwania  Europejskich Dni Dziedzictwa, w Willi Mimoza w Puszczykowie odbył się zapowiadany wernisaż wystawy obrazów nawiązujących do uzdrowiskowej i letniskowej przeszłości Puszczykowa i Ludwikowa. Wśród 18 zaprezentowanych obrazów, osiem z nich było autorstwa pań z Koła Lekarzy Malujących Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Pozostałe firmowało Stowarzyszenie Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. Artystów i organizatorów mile zaskoczyła bardzo duża liczba gości. Wszyscy otrzymali ulotkę- katalog wystawy i kartki z reprodukcjami obrazów.

Wystawa była efektem projektu: „Dziedzictwo kultury materialnej Puszczykowa i okolic w obrazach/impresjach artystów” dotowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Miasto Puszczykowo.

Kto nie mógł obejrzeć prac artystów w Puszczykowie będzie miał jeszcze taka okazję  pod koniec roku, w Galerii Jerzego Piotrowicza na ul. Kramarskiej w Poznaniu. Już dzisiaj zapraszamy na kolejny wernisaż, który odbędzie się we środę 22 grudnia 2021.

W imieniu Fundacji PARK, serdecznie dziękuję artystom i wszystkim, którzy przyczynili się do  realizacji projektu.

Małgorzata Ornoch-Tabędzka

Prezes Fundacji PARK

 

 

Operacja Muzyka zagrała Komedę

 

Cel był szczytny, pogoda dopisała, a publiczności przybywało z każdą minutą. Orkiestra Operacja Muzyka Wielkopolskiej Izby Lekarskiej po pandemicznej przerwie zagrała koncert w Parku Wilsona w Poznaniu. W trakcie wydarzenia wolontariusze zbierali pieniądze na rzecz Wielkopolskiego Hospicjum Perinatalnego Razem. Koncertowi przysłuchiwał się Prezes ORL WIL Artur de Rosier, który pogratulował lekarskiemu zespołowi udanego występu i wręczył kwiaty pani dyrygent.

Sobotnie popołudnie 27 czerwca. W muszli koncertowej w poznańskim Parku Wilsona rozstawili się muzycy z Operacji Muzyka. Pierwszy raz w trakcie pandemii mogli zagrać na żywo. – Jesteśmy po okresie całkowitego milczenia kulturalnego, natomiast teraz, w połowie 2021 r., Komisja ds. Kultury, Sportu i Rekreacji zaczyna powrót do oficjalnego działania. Tym mocnym akcentem – koncertem kameralnego zespołu muzycznego – wchodzimy w działalność otwartą, wychodząc z przestrzeni online. Cieszymy się bardzo, a frekwencja pokazała, że takie imprezy są bardzo potrzebne – mówiła Katarzyna Bartz-Dylewicz, przewodnicząca komisji.

 

 

W parku wybrzmiała muzyka Krzysztofa Komedy. Tryptyk „Komeda Reflections” specjalnie dla Operacji Muzyka napisał Hubert Urbański. Kompozycje słynnego lekarza-jazzmana zagrano dla publiczności w roku, kiedy przypada 90. rocznica jego urodzin.

– Bardzo się cieszymy, że spotkaliśmy się z publicznością. Bardzo cieszymy się też, że publiczność dopisała i mogliśmy zagrać dla Wielkopolskiego Hospicjum Perinatalnego Razem – podkreślała Dobrochna Martenka, dyrygent i kierownik artystyczny Orkiestry Kameralnej Operacja Muzyka.

Podczas wydarzenia można było kupić płytę z utworami, które zaprezentowali artyści, tym samym wspomagając hospicjum perinatalne.

– Urzeka mnie dobroć i serce, które przebrzmiewają tu z każdej nuty – mówił po koncercie Andrzej Blumczyński ze Stowarzyszenia Wielkopolskie Hospicjum Perinatalne Razem. – Inicjatywa jest niesamowita, tym bardziej, że to nie pierwszy raz, kiedy zespół muzyczny Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wspiera stowarzyszenie. Tym razem pochylamy się nad potrzebami rodziny Marysi, która dla odpowiedniej pielęgnacji potrzebuje remontu mieszkania.

 

Przemysław Ciupka

 

2021-02-03

Finisaż wystawy „Miłość i życie w czasach pandemii” i „Co jest ważne…?” – film WIL

Zachęcamy do obejrzenia filmu WIL z finisażu wystawy „Miłość i życie w czasach pandemii” i „Co jest ważne…?” z pracami lekarek z Koła Malujących Lekarzy WIL, która miała miejsce na początku stycznia 2021 roku w Galerii im. Jerzego Piotrowicza w Poznaniu.

 

2021-01-22

Wystawa „Miłość i życie w czasach pandemii” i „Co jest ważne…?”

Na początku stycznia 2021 roku w Galerii im. Jerzego Piotrowicza w Poznaniu otwarto wystawę „Miłość i życie w czasach pandemii” i „Co jest ważne…?” z pracami lekarek z Koła Malujących Lekarzy WIL.

Jak zaznacza Grzegorz Kretkowski – wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Jerzego Piotrowicza, „w tych ciężkich czasach cieszymy się, że Panie, które na co dzień pomagają nam w naszych problemach zdrowotnych mają też możliwość pokazania siebie jako artystów. Wierzę, że ich malarstwo daje zarówno im jak i nam siłę do tego abyśmy z tej covidowej rzeczywistości jak najszybciej wyszli.”

Katarzyna Bartz-Dylewicz – Przewodnicząca Komisji ds. Kultury Okręgowej Rady Lekarskiej WIL  zaznacza, że wystawa zawiera dwie części i, że inspiracją do stworzenia prac do pierwszej była proza kolumbijskiego powieściopisarza Gabriela García Márqueza „Miłość w Czasie Zarazy” – zarazy, która miłość zabrała, ale również i ją oddała. „Po ponad 50 latach miłość ta w jakiś sposób została przez głównych bohaterów zwieńczona, zrealizowana i to pozwoliło nam stworzyć obrazy do wystawy poświęconej miłości tak wielkiej, która pokonuje nawet czas.” – podkreśla. O drugiej części mówi tak: „W okresie jesiennym, kiedy nadal siedzieliśmy w swoich domach zamknięci, kiedy COVID dominował w naszym życiu narodził się pomysł aby przełożyć na płótno sens naszego istnienia. Tak powstały obrazy z cyklu Co jest Ważne w Naszym Życiu”. I dodaje: „mam nadzieję, że ta wirtualna w tym roku wystawa każdemu z odbiorców pozwoli zinterpretować te tematy na swój własny sposób.”

Na temat wystawy mówi również Jarosław Liberacki – jej opiekun literacki: „Tematem wystawy jest Miłość i Życie w Czasie Pandemii, ale takim motywem przewodnim, który rzuca się od razu w oczy jest rzeka, rzeka potraktowana i w przenośni i dosłownie na kilku poziomach i z różnych punktów widzenia. Mamy tu do czynienia z wystawą zbiorową, różni artyści, twórcy, różne wrażliwości, ale jest coś co te wszystkie prace łączy. Mamy postacie, mamy odległość między nimi, rzeka potraktowana jest bardzo symbolicznie jako przeszkoda w realizacji wspólnych planów i marzeń.  Oglądając drugą część wystawy z kolei Co jest w życiu Ważne to pierwsze co rzuca się w oczy to harmonia, harmonia potraktowana dosłownie i harmonia, którą próbujemy odnaleźć w mikro i w makro kosmosie. Człowiek patrzy w niebo i szuka w kosmosie harmonii. Na obrazach widać odcienie błękitu czy to zaczerpnięte z nieba czy z wody, postacie na granicy dwóch światów, litery odzwierciedlające harmonię, wiarę, nadzieję i miłość. Wystawa wzbudza wielkie emocję. Przesłaniem tych obrazów jest nadzieja na lepsze jutro, trzeba przetrwać burzę, a po burzy znów wyjdzie słońce i będzie dobrze.”

Z powodu pandemii, wystawę można zwiedzać on-line.

Publikujemy film zrealizowany na otwarcie wystawy i zamieszczony na profilu społecznościowym  Facebook Galerii im. Jerzego Piotrowicza w Poznaniu (operator i montażystka: Karolina Jastrzębska, producent: Aleksander Wieczorek)
https://www.facebook.com/galeriajerzegopiotoriwczapodkorona/videos/727471111527722
Wystawa potrwa do 1 lutego 2021 roku, na jej zakończenie planowany jest odrębny materiał filmowy.

 

OKM WIL/KS, AG

2021-01-08

Miłość i wartości życiowe w czasie pandemii – wystawa on-line

Ekspresja, eksplozja uczuć i własne przemyślenia przeniesione na płótno, gra kolorów i świateł – tak w kilku słowach można opisać obrazy stworzone przez lekarzy-artystów w czasie pandemii w 2020 roku. Kilkanaście obrazów powstało w ramach Koła Malujących Lekarzy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i zostały zebrane w dwóch cyklach. Inspiracją dla lekarzy w cyklu wiosennym była proza Gabriela Garcia Marqueza „Miłość w czasach zarazy”, w cyklu jesiennym natomiast temat: „Co jest ważne w życiu”. Otwarcie wystawy z obrazami z tych dwóch cyklów planowane jest na 8 stycznia 2021 roku w Galerii Jerzego Piotrowicza przy ul. Kramarskiej 3/5 w Poznaniu. Wystawa udostępniona on-line na fanpejdżu Galerii Jerzego Piotrowicza. O wystawie opowiadają artyści.

Katarzyna Bartz-Dylewicz – Przewodnicząca Komisji ds. Kultury Okręgowej Rady Lekarskiej WIL i autorka obrazów podkreśla, że komentarzem do jej prac są dwa cytaty z książki Marqueza: pierwszy: „Pamięć serca unicestwia złe wspomnienia wyolbrzymiając dobre, dzięki temu mechanizmowi udaje się nam znosić ciężar przeszłości” i drugi: „Życie nie jest tym, co człowiek przeżył, ale tym, co i jak zapamiętał”.

Ewa Szweda-Piczman podkreśla, że swój obraz tworzyła w nadziei, że obecna zaraza minie, a miłość do wymarzonej kobiety, która u Marqueza czekała na spełnienie ponad 50 lat, spełni się szybciej i będzie równie fascynująca. Na płótno przelała wyobrażenie samotnego, nieszczęśliwego mężczyzny, tęskniącego za ukochaną. Drugi obraz o tym, co jest ważne w naszym życiu będzie przedstawiał kulę ziemską, na której usiadł ptak z zieloną gałązką. Jest to dla niej symbol wolności potrzebnej w trudnych czasach. – Myślę, że w czasie pandemii, kiedy nie można normalnie pracować, wychodzić, spotykać się z innymi, posiadanie swojej pasji, która fascynuje jest dla nas wybawieniem. Ten czas służy artystom, bo mogą go wykorzystać na twórczość – powiedziała Ewa Szweda-Piczman.

Danuta Korytowska-Mikusińska stworzyła dwa obrazy na temat dzieła Marqueza. – Na jednym ukazałam dwie, postacie na żółtym tle – kolorze symbolizującym zarazę. Postacie – to kochankowie. Symbolizują miłość, która jest uczuciem nadrzędnym niezależnie w jakim czasie żyjemy. A czas, który upłynął od ich poznania się i od początku tej miłości niespełnionej przez wiele lat zaznaczyłam dwoma kulami – okręgami ich życia, czasem który przeminął bezpowrotnie. Bliskość tych dwóch postaci wyraża miłość, która przezwyciężyła wszystkie przeszkody. Drugi obraz to dwie postacie w kolorach zielono-błękitnych na tle czerwieni i różu jako wyrazu gorącej miłości – podkreśliła autorka. Obraz o tym, co jest ważne w życiu będzie przedstawiał zarys twarzy z uśmiechem na ustach, który dla autorki symbolizuje wyraz życzliwości do drugiego człowieka i odnoszenia się do siebie nawzajem z szacunkiem i miłością.

Jolanta Silska-Hałupka podkreśla, że podczas pandemii dopadają nas różne nastroje od depresji po euforię. Większość rzeczy dzieje się on-line lub przez telefon przez co jest to inny, trudniejszy okres na tworzenie i wyrażanie siebie. – Poruszając pierwszy temat skupiłam się na zarazie, która trwa w naszych umysłach, łamie nam serca, tak było kiedyś tak jest i dziś. To z jednej strony budząca się do życia piękna przyroda z drugiej, izolacja, rozłąka z najbliższymi. Stąd mój obraz przedstawia pęknięte serce na tle pięknej, rozkwitającej przyrody. Jeśli chodzi o drugi temat obraz zatytułowałam „Inwazja Obcych”. Zarówno sam obraz, jak i tytuł sugeruje, że nasze życie na każdym kontynencie zostało opanowane przez obcych, ich uosobieniem są „twory” w koronach, które niczym królowie władają naszym życiem, a my nie wiemy, kiedy i jak to się skończy. – zaznaczyła Jolanta Silska-Hałupka.

Aleksandra Berezowska zanim zabrała się do malowania obrazu w pierwszym temacie przeczytała książkę Marqueza. Obraz w drugim temacie, co jest w życiu ważne, malowała nawiązując do Biblii. – Przedstawia on uschnięte drzewa, suche gałęzie, po których wije się wąż trzymający w paszczy tęczowe jabłko – dla mnie symbol zatrutego owocu. Kiedy pokazałam go synowi, który zawsze jest moim pierwszym recenzentem, powiedział, że obraz jest kontrowersyjny, budzi emocje. Kiedy wysłałam go mojej znajomej, ta oceniła go zupełnie inaczej, w jabłku dostrzegła symbol nadziei … I to jest właśnie w sztuce piękne i wartościowe. Każdy z nas może przeżywać sztukę inaczej, interpretować obrazy na swój sposób – mówiła Aleksandra Berezowska.

Ewa Brodziak skupiła się na rzeczywistości obrazując to, co aktualnie czuje, myśli i przeżywa, mając na uwadze tą wielką miłość. – Pierwszy temat przeplata się z drugim. Wszystkie informacje o pandemii, emocje które temu towarzyszyły, to wszystko odcisnęło piętno na mojej twórczości. – zaznaczyła. Podkreśliła, że malując kolejny obraz skupi się bardziej na odzwierciedleniu na płótnie wewnętrznej przemiany człowieka, na ukazaniu transformacji, jaką każdy przeszedł przez ostatnich kilka miesięcy. I dodała: – Bo duch jest równie ważny jak ciało. Jak powiedział Leonardo da Vinci: „Tam gdzie duch nie pracuje razem z ręką, tam nie ma sztuki.”

Grażyna Szukalska powiedziała, że przy pierwszym temacie skupiła się na tym, aby pokazać tęsknotę za niespełnioną miłością. – Na obrazie widać rzekę, która dzieli go na pół, jest symbolem tego, co nie pozwala głównym bohaterom być razem. Natomiast temat „to, co w życiu ważne” poznała jeszcze przed pandemią, wówczas miała inne wyobrażenie tego, co jest dla nas ważne. Po czym przyszła pandemia, świat stanął, a to co chciała ująć czyli pośpiech, w którym żyjemy już nie był tak istotny. – Na nowo zastanawiałam się, co w takich warunkach jest ważne w naszym życiu. Nie skupiłam się na pandemii, oczywiście jest ona problemem i to dużym, ale za jakiś czas minie, uznałam, że warto podjąć temat, który był, jest i będzie problemem całej ludzkości, a mianowicie dążenie ludzi do zagłady naszej planety. Stąd namalowałam ziemię otoczoną plastikiem i zmierzającą w kierunku czarnej dziury w kosmosie – podkreśliła.

 


 

2021-01-01

Kalendarz na 2021 dla Lekarzy WIL

Kalendarze ścienne przygotowane i opracowane przez Koło Lekarzy Malujących

Podziel się

Strona wykorzystuje pliki Cookies

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.