Mistrzostwa Świata Lekarzy w Tenisie w Wilnie i Letnie Mistrzostwa Polski w Olsztynie

W 2018 roku na Malcie spotkało się 225 lekarzy i lekarzy dentystów w tym 31 z Polski, którzy rywalizowali w 48. Mistrzostwach Świata Lekarzy w Tenisie. Lekarka Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Małgorzata Pawelec-Wojtalik zdobyła na niej medale w tym dwa złote. Impreza ta odbywa się co roku pod egidą World Medical Tennis Society. W roku 2018 odbywała się w dniach od 29 września do 5 października w miejscowości Marsa.

Pierwszy turniej odbył się w 1971 w Monte Carlo a idea wyszła od lekarzy z Ameryki. Dotychczas gospodarzami imprezy byli między innymi Francja (3 razy), Austria (1), Chorwacja (1), Węgry (2), Izrael (1), Japonia (3), Holandia (1), Szwecja (3), Wielka Brytania (2), Czechy (2), Finlandia (3), Niemcy (2), Indonezja (1), Włochy (5), Łotwa (1), Malta (2), Peru (1), Słowacja (1),  USA (6) oraz Polska (Gdynia – 2005). Jednym z założeń WMTS jest właśnie odwiedzanie przez lekarzy różnych miejsc świata, promocja aktywnego trybu życia poprzez grę w tenisa w przyjaznej atmosferze w połączeniu z sesjami naukowymi prowadzonymi przez samych uczestników. Obecnie do Stowarzyszenia należy 38 państw, głównie z Europy, ale nie tylko. Grają również lekarze z Argentyny, Brazylii, Izraela, Tajwanu, Australii, Singapuru, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Peru czy Nowej Zelandii. Zawody są rozgrywane w różnych kategoriach wiekowych, począwszy od open (do 35 lat), +35, następnie co 5 lat aż do +80. Rywalizacja toczy się w singlu, deblu, mikście a także w Pucharze Narodów, na wzór popularnego Hopman Cup, gdzie reprezentacje poszczególnych państw rywalizują między sobą. Dla odpadających w pierwszym meczu organizowane są turnieje pocieszenia. Osoby towarzyszące, nie będące lekarzami, również mogą brać udział w turnieju w tzw. kategorii ‚Non MD’ (Non Medical).

W tym roku na Malcie Polskę reprezentowało aż 31. lekarzy, różnych specjalności i z różnych izb lekarskich i była to jedna z liczniejszych narodowości. Udało wywalczyć się im 48 medali, w tym 15 złotych, 12 srebrnych i 21 brązowych. Na uwagę zasługuje występ naszych lekarek, które w Pucharze Narodów zdobyły srebrny krążek, przegrywając dopiero w finale z drużyną ze Stanów Zjednoczonych. Spośród Polaków najlepiej wypadły Agata Wojciuk – lekarz dentysta z Łukowa (Lubelska Izba Lekarska), Małgorzata Pawelec-Wojtalik – lekarz z Poznania (Wielkopolska Izba Lekarska) i Bożenna Kędzierska – lekarz dentysta z Pułtuska (Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie). Wszystkie trzy zdobyły po 2 złote medale, 1 srebrny i 1 brązowy.

Zawody odbywały się w Marsa Sports Club – przepięknym obiekcie z ogromną tradycją, który istnieje od 1902 roku. Oferuje on m.in. 19 kortów (17 z nawierzchnią typu hard i 2 z czerwoną mączką), korty do squasha, pole golfowe oraz odkryty basen. Wieczorem po grach turniejowych lekarze integrowali się imprezach towarzyszących, m.in. w stolicy Malty – Valletcie, na ceremonii otwarcia i zakończenia Mistrzostw, które odbyły się w hotelu The Westin Dragonara w St. Julian’s , z tarasu którego rozpościera się przepiękny widok na Morze Śródziemne. Na imprezie na zakończenie MŚ medale za Puchar Narodów wręczała sama Prezydent Malty – Marie Louise Coleiro Preca. Ponadto w trakcie turnieju odbyło się spotkanie delegatów z każdego kraju na tzw. ‚President Dinner’, na którym dyskutowano o przyszłości WMTS. Ustalono, że kolejne Mistrzostwa odbędą się 3-9 sierpnia 2019 w Wilnie (Litwa) a w 2020 roku lekarze powalczą w Antalyi (Turcja).

Warto wspomnieć również, że na krajowym podwórku lekarze są tenisowo jedną z silniejszych grup zawodowych. Pierwsze w historii lekarskiego sportu Mistrzostwa Polski w tenisie ziemnym odbyły się w 1991 roku w Olsztynie. W 1999 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Tenisowe Lekarzy (PSTL) z siedzibą w Olsztynie, które organizuje każdego roku kilka turniejów, w tym Letnie i Halowe Mistrzostwa Polski. W turniejach tych może zagrać każdy lekarz i dentysta, posiadający dyplom i obywatelstwo polskie. Istnieje możliwość zostania członkiem PSTL, co gwarantuje m.in. niższe wpisowe na turnieje oraz obecność w rankingu. W ostatnich Letnich Mistrzostwach Polski Lekarzy pod patronatem PSTL w Zielonej Górze wzięło udział 126 zawodników.  Na potwierdzenie tezy o dominacji lekarzy w tenisie należy wspomnieć, że w czerwcu tego roku, już drugi raz z rzędu w Poznaniu odbył się Trójmecz Tenisowy Lekarze-Prawnicy-Architekci. Po raz drugi bezkonkurencyjni okazali się lekarze. W przyszłym roku PSTL będzie obchodził swoje 20-lecie istnienia, dlatego historia zatoczy koło i kolejne Letnie MP odbędą się w Olsztynie. Natomiast równolegle z Wimbledonem 2019 lekarze zagrają turniej na 4 kortach trawiastych w Michałówku koło Łowicza. Właścicielem kortów jest internista i wielki miłośnik tenisa Wojciech Pietrzak. Przed Wimbledonem trenowali u niego m.in. Iga Świątek i Kamil Majchrzak, a on sam został odznaczony przez PZT podczas Narodowego Dnia Tenisa w Warszawie w podziękowaniu za promocję polskiego tenisa. Wszystkich lekarzy i dentystów zapraszamy do udziału w turniejach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Tenisowe Lekarzy.

Marcin Pokrzywnicki – Sekretarz PSTL, lekarz dentysta (Śląska Izba Lekarska)

Foto udostępniła Małgorzata Pawelec-Wojtalik

 

Maria Wolff Sportowcem roku 2018

Lekarz Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Maria Wolff została wybrana w kategorii Kobiet na Sportowca Roku 2018. Wyboru dokonała Komisja ds. Sportu Naczelnej Rady Lekarskiej, w której posiedzeniu 29 listopada 2018 roku uczestniczył doktor Wojciech Łącki z Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji WIL. „Było wiele kandydatek do tego tytułu, walka była zacięta, wybór był niełatwy ze względu na osiągnięcia kandydatek, ale udało się. Czujemy dumę.” – podkreśla doktor Łącki.

Maria Wolff w 2018 roku na Malcie w 39 Igrzyskach MEDIGAMES zdobyła 9 medali w tym 4 złote i 5 brązowych na ogólną liczbę 70 medali zdobytych przez reprezentację Polski, co dało polskim medykom 6 miejsce w klasyfikacji generalnej.

W pływaniu były to dwa złote medale na 400m stylem dowolnym i na 200m stylem zmiennym; dwa brązowe medale na 50m stylem grzbietowym i na 50m stylem motylkowym; jeden brązowy medal na 100m stylem dowolnym. Złote medale zdobyła w biegu na orientację oraz w triathlonie na dystansie olimpijskim w kategorii wiekowej. W kategorii generalnej w triathlonie na dystansie olimpijskim zajęła drugie miejsce. W lekkiej atletyce zdobyła dwa brązowe medale w biegu na 5000m i w biegu na 400m.

Na Igrzyskach Lekarskich w Zakopanem w 2018 roku starowała w pływaniu zdobywając 4 srebrne medale na dystansach: 50m stylem  motylkowym, 100m stylem dowolnym, 100m stylem zmiennym, 400m stylem dowolnym oraz 2 brązowe medale na dystansach: 50m stylem dowolnym i  50m stylem klasycznym.

Maria Wolff jest rezydentem ortopedii w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi w Poznaniu.

(KS)

Foto udostępniła M.Wolff

Mistrzostwa Polski Lekarzy w Maratonie

Maciej Ciesielski z Torunia i Żaneta Sadowczyk z Masłowa zajęli pierwsze miejsca w Mistrzostwach Polski Lekarzy w Maratonie, organizowanych w Poznaniu 14 października 2018 roku. W Mistrzostwach wzięło udział 72 uczestników z całej Polski. Startującym lekarzom-sportowcom medale wręczał Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Artur de Rosier. „Jestem dumny, że do Wielkopolski przyjechało tak wielu lekarzy po to, by biegać i zarażać innych pozytywnym podejściem do sportu. Cieszę się, że na podium nie zabrakło lekarzy z Wielkopolski.” – podkreśla Artur de Rosier.

Wśród startujących kobiet Żaneta Sadowczyk zdobyła tytuł mistrza z wynikiem 03:16:58, drugie miejsce zajęła Julia Nowowiejska ze Szczytna z wynikiem 03:30:55, a trzecie Magdalena Jałowska z Poznania z wynikiem 03:34:58.

Wśród startujących mężczyzn Maciej Ciesielski zdobył tytuł mistrza z wynikiem 02:49:14, drugie miejsce zajął Paweł Wojewoda z Warszawy z wynikiem 03:09:22, a trzecie Dawid Staszczyk z Łodzi z wynikiem 03:14:31.

Wojciech Łącki, uczestnik mistrzostw, członek Komisji Sportu ORL WIL podkreśla, że październikowy maraton to już trzecia impreza biegowa w ostatnim czasie. Poprzedziły ją Mistrzostwa Polski Lekarzy w Półmaratonie w Gnieźnie organizowane 16 września br., w których udział wzięło 101 lekarzy i Mistrzostwa Polski Lekarzy na 15 km w Bukowcu Górnym 26 września br., w którym udział wzięło 30 lekarzy. W Półmaratonie w Gnieźnie pierwsze miejsca zajęli Żaneta Sadowczyk z Rawicza i Maciej Ciesielski z Torunia a w mistrzostwach na 15 km Anna Zajączkowska z Trzebnicy i Łukasz Lubelski z Katowic.

(KS)

Foto (Wojciech Łącki)

22 września 2018 roku w Wieleniu nad Notecią odbyły się kolejne już XV Mistrzostwa Polski Lekarzy w Maratonie MTB. Publikujemy nazwiska tegorocznych zwycięzców.

Najlepszym gratulowali osobiście: Prezes WIL Artur de Rosier, Wiceprezes WIL i Przewodnicząca Delegatury w Pile Aldona Pietrysiak oraz Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk.

Wśród kobiet, w kategorii wiekowej 36 lat i więcej w maratonie Mega 57 km Mistrzynią Polski Lekarzy MTB została Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz z Lubonia z drużyny Medbike Gabinety Lekarskie z wynikiem 2:34:06; kategorii wiekowej do 35 lat w maratonie Mega 57 km Mistrzynią Polski Lekarzy MTB została Martyna Kupka z Poznania z drużyny Swat Team z wynikiem 3:29:55, drugie miejsce zajęła Anna Gawrońska z Łodzi z drużyny Fit Lama z wynikiem 3:34:59.

Wśród mężczyzn, w kategorii wiekowej 66 lat i więcej w maratonie Mega 57 km Mistrzem Polski Lekarzy MTB został Janusz Plesiewicz z Wałcza. Janusz Plesiewicz otrzymał Puchar Prezesa WIL dla najwcześniej urodzonego uczestnika mistrzostw. W kategorii wiekowej 56-65 lat w maratonie Mega 57 km Mistrzem Polski Lekarzy MTB został Tomasz Kaczmarek z Wielenia z drużyny Thule Team z wynikiem 2:15:35; drugie miejsce zajął Dariusz Szkudlarczyk z Poznania z drużyny Thule Team z wynikiem 2:38:18; trzecie miejsce zajął Jarosław Belon z Byczyny z drużyny Krzywe Koła z wynikiem 2:42:15. W kategorii wiekowej 46-55 lat w maratonie Mega 57 km Mistrzem Polski Lekarzy MTB został Wojciech Jurasz z Poznania z drużyny Vanhooy Bike Manufaktur z wynikiem 2:23:10; drugie miejsce zajął Witold Kycler z Łopuchowa z drużyny Medbike Gabinety Lekarskie z wynikiem 2:26:13; trzecie miejsce zajął Tomasz Jurek z Wrocławia z drużyny PM Rider Team z wynikiem 2:27:52. W kategorii wiekowej 36-45 lat w maratonie Mega 57 km Mistrzem Polski Lekarzy MTB został Paweł Rzymski z Poznania z drużyny Medbike Gabinety Lekarskie z wynikiem 2:19:33; drugie miejsce zajął Miłosz Bieniek z Bydgoszczy z drużyny Stad Medica z wynikiem 2:23:10; trzecie miejsce zajął Witold Fiebich z Leszna z drużyny Galibier Bikefun Team Leszno z wynikiem 2:24:52. W kategorii wiekowej do 35 lat w maratonie Mega 57 km Mistrzem Polski Lekarzy MTB został Jakub Błachowiak z Leszna z drużyny strefasportu.pl MV Invest z wynikiem 2:10:02; drugie miejsce zajął Oskar Kublin z Jawiszowic z drużyny KU AZS UMED Łódź z wynikiem 2:19:32; trzecie miejsce zajął Maciej Wiśniewski z Lubasza z wynikiem 2:40:56.

W kategorii OPEN Mega 57 km pierwsze miejsca zdobyli lekarze: wśród kobiet Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz z Lubonia z drużyny Medbike Gabinety Lekarskie z wynikiem 2:34:06 i wśród mężczyzn Jakub Błachowiak z Leszna z drużyny strefasportu.pl MV Invest z wynikiem 2:10:02. Drugie miejsce zdobyli Martyna Kupka z Poznania z drużyny Swat Team z wynikiem 3:29:55 i Tomasz Kaczmarek z Wielenia z drużyny Thule Team z wynikiem 2:15:35; trzecie miejsce zdobyli Anna Gawrońska z Łodzi z drużyny Fit Lama z wynikiem 3:34:59 i Oskar Kublin z Jawiszowic z drużyny KU AZS UMED Łódź z wynikiem 2:19:32.

W kategorii OPEN Mini 37 km pierwsze miejsca zdobyli lekarze: wśród kobiet Klaudia Trafas z Drezdenka z drużyny Zryw Kosobusz z wynikiem 2:02:53 i wśród mężczyzn Dawid Kaczmarek z wynikiem 2:47:04. Drugie miejsce zajęła Maria Bielska-Wolf z Poznania z wynikiem 2:33:52.

Na pucharze Prezesa WIL widnieje napis: „Mamy młode serce, tak długo, jak długo umiemy kochać życie takim, jakie ono jest”. Wszystkim uczestnikom Maratonu MTB Michałki Wieleń 2018 gratulujemy i życzymy „młodych serc”.

(KS)

 

Foto (MP)

MISTRZOWIE ŚWIATA LECZĄ W POZNANIU

19 MEDALI POZNAŃSKICH ORTOPEDÓW W 39 MEDIGAMES
(MISTRZOSTWACH ŚWIATA PROFESJI MEDYCZNYCH)

W czerwcu 2018 roku na Malcie odbyły się 39 Igrzyska MEDIGAMES, na których reprezentacja Polski zdobyła 27 złotych, 25 srebrnych i 18 brązowych medali, zajmując tym samym 6 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Do sukcesu w znaczącym stopniu przyczyniło się 3 poznańskich ortopedów, zdobywając w sumie 19 medali.

Maria Wolff reprezentowała Polskę w pływaniu, triathlonie, lekkiej atletyce oraz bieganiu na orientację

Tomasz Jopek startował w pływaniu i triathlonie.

Katarzyna Grabowska walczyła w turniejach tenisa stołowego, squasha oraz badmintona.

Z doskonałej strony zaprezentowała się debiutantka w zawodach Medigames Maria Wolff zwyciężając w wymagających zawodach triathlonowych na dystansie olimpijskim w kategorii wiekowej do 35rż oraz zajmując drugie miejsce w kategorii open kobiet. Wygrała również bieg na orientację odbywający się na malowniczej wyspie Comino. Z sukcesami startowała w zawodach pływackich wygrywając 400m stylem dowolnym i 200m stylem zmiennym, zajęła również 3 miejsce na dystansach 50m stylem grzbietowym, 50m stylem motylkowym i 100m stylem dowolnym. Również w zawodach lekkoatletycznych nie obyło się bez miejsc medalowych, Maria zdobyła brązowe medale na dystansach 400m i 500m.

Podsumowując; wyjątkowo udany start poznańskiej lekarki pozwolił na zdobycie 4 złotych i 5 brązowych medali.

Drugi z debiutujących ortopedów również pokazał się z najlepszej strony podczas tegorocznych Igrzysk. Startował z zawodach pływackich zdobywając wyłącznie złote medale: 400m stylem dowolnym, 100m stylem klasycznym, 200m stylem zmiennym zarówno w kategorii wiekowej do lat 35 oraz w kategorii open, w kategorii wiekowej wygrał również 100m stylem dowolnym. Podobnie jak Maria, z sukcesem startował w wyjątkowo wymagających zawodach triathlonowych. Na dystansie sprintu olimpijskiego zdobył srebrny medal w kategorii wiekowej i w kategorii open.

Tomasz w tegorocznych Medigames osiągnął znaczący sukces i wywalczył  4 złote oraz 1 srebrny medal.

Startująca po raz drugi w Igrzyskach Katarzyna Grabowska świetnie zaprezentowała się w turniejach tenisa stołowego oraz squasha. Ze względu na organizację zawodów, mimo szans medalowych, nie wystąpiła niestety w grze pojedynczej w badmintona.

W tenisie stołowym rywalizowała z 10krotną mistrzynią Malty, wielokrotną reprezentantką kraju na arenie międzynarodowej Jessicą Pace, nad którą wspólnie z Sunja Lee odniosła zwycięstwo w turnieju deblowym; tym samym broniąc tytułu Mistrzyni Świata zdobytego w  2016r w Słoweńskim Mariborze.  W grze pojedynczej w finale dwukrotnie uległa Jessice zdobywając srebrny medal w kategorii wiekowej do lat 35 oraz w kategorii open kobiet. W turnieju gry podwójnej wraz z Andrzejem Bernatowiczem wywalczyła brązowy medal przegrywając w półfinale z późniejszymi triumfatorami zawodów: południowokoreańską parą Sunja Lee/ Myung Han Kim. Również w turnieju squasha odniosła znaczący sukces wygrywając (podobnie jak w Mariborze) turniej gry pojedynczej kobiet do 35rż, natomiast w kategorii open uległa jedynie doskonałej zawodniczce maltańskiej Sasan Aquilina zdobywając srebrny medal.

Podczas maltańskich Medigames Katarzyna zaprezentowała wysoką formę i niemal powtórzyła sukces sprzed 2 lat z Mariboru zdobywając 2 złote, 2 srebrne oraz 1 brązowy medal.

Nie sposób nie wspomnieć o sukcesach pozostałych polskich tenisistów stołowych i squasherów.

Silna reprezentacja Polaków wystąpiła w składzie: Katarzyna Grabowska, Andrzej Bernatowicz, Gracjan Dziukiewicz, Mateusz Gałuszka.

Andrzej Bernatowicz (Pułtusk) zdobył srebrny medal w turnieju singlowym tenisa stołowego w kategorii wiekowej 45-54rż oraz brąz w turnieju open. W turnieju deblowym wraz z reprezentantem Austrii Walterem Povysilem oraz w mikście z Katarzyną Grabowską wywalczył brązowe medale. Andrzej startował również w turnieju squasha zajmując dobrą 3 pozycję w kategorii wiekowej.

W kategorii 35-44rż w wymagającym turnieju tenisa stołowego srebro zdobył Mateusz Gałuszka (Ropa k/Gorlic), a brąz wywalczył Gracjan Dziukiewicz (Jarosław).

Na podobne sukcesy polskich sportowców  liczymy na kolejnych MEDIGAMES, które odbędą się już za rok w Czarnogórze.

 

Podziel się

Strona wykorzystuje pliki Cookies

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.