II Ogólnopolskiego Turnieju Tenisa Lekarzy w Gdańsku w dniach 19-21.08.2022

 

Drugi ogólnopolski turniej tenisa organizowany przez Okręgową  Izbę Lekarską w Gdańsku w tym roku odbył się w środku lata ponownie na kortach AWF.

Tegoroczna edycja zgromadziła 62 uczestników, w tym 18 kobiet (4 z izby gdańskiej) oraz 44 mężczyzn (7 z izby gdańskiej). Rozgrywki  toczyły się od wczesnych godzin porannych w piątek na 7 kortach (5 otwartych i 2 zadaszonych) wg regulaminu PSTL. Większa liczba uczestników była efektem zadowolenia uczestników w zeszłym roku. Dopiero deszcze sobotniego wieczoru zmusiły graczy do przejścia wyłącznie pod kryte korty i uniemożliwiły rozgrywki mixtowe. Single, deble oraz pocieszenie odbyły się  planowo.

Dzięki wsparciu Naczelnej Izby Lekarskiej, Miasta Gdańsk oraz firmy Ziaja możliwe było zorganizowanie całego turnieju a wieczorem Players Party z muzyką na żywo, cateringu podczas zawodów oraz ufundowanie niepowtarzalnych nagród z ceramiki glinianej o tematyce tenisowej.  Dla chętnych była możliwość zwiedzania Gdańska z przewodnikiem. Najstarszym graczem był kolega Zbigniew Jabłoński z naszej izby , który dzielnie stawiał czoła graczom o ok. 10 lat młodszym gdyż w swojej kategorii 80+ był jedyny.

Rozgrywki zakończyły się  następującymi wynikami :

Kobiety:       open 1. Anna Komar  2. Malwina Ornowska-Skelnik( GDN)

45+     1. Joanna Szafranek    2. Grażyna Martini- Kamińska

60 +     1. Bożenna Kędzierski  2. Małgorzata Pawelec-Wojtalik

 

Debel:           open   1. Agata Kiejzik/ Marta Zaborowska   2. Joanna Lichtorowicz/ Barbara Rymkiewicz –Sławińska

45+    1. Anna Komar/ Grażyna Martini –Kamińska 2. Joanna Szafranek/ Joanna Gałuszka –Garnuszek

 

Mężczyźni:

Open  1. Maciej Krekora  2. Andrzej Płoński

35+     1. Marcin Krywiak   2.Jakub Kornacki

50+   1. Tomasz Zwierski ( GDN)   2. Lech Borkowski

55+  1. Robert Kowalczyk   2. Dariusz Gajecki

60+  1. Stanisław Woźniak  2. Wiesław Bąba

65+  1. Jerzy Glabisz   2. Jerzy Talarczyk

70+  1. Roman Pawlas  2. Ryszard Koczorowski

Debel open:   1. Grzegorz Piskulak( GDN(/ Oliver Szabo ( GDN)

2. Tomasz Zwierski( GDN)/ Marcin Krywiak

45-55    1. Zbigniew Żęgota/ Robert Kowalczyk   2. Krystian Zwirbulis( GDN) / Lech Borkowski

65+    1. Jerzy Glabisz /Bogusław Rataj  2. Jan Kubicki/ Daniel Leończyk

Na przyszły rok ( wstępnie czerwiec)planowany jest  kolejny turniej w Gdańsku lecz nie z kalendarza PSTL i wg uproszczonego regulaminu( m.in. kategorii wiekowych). Natomiast w 2024 roku planowane są Mistrzostwa Polski Lekarzy  w Gdyni w terminie 30.05-02.06 , do których można się już powoli tenisowo przygotowywać.

Organizator

Tomasz Zwierski


 

Wielkopolscy lekarze na tenisowych Mistrzostwach Świata

180 lekarzy z całego świata rywalizowało podczas Mistrzostw Świata w Tenisie odbyły się w Orlando. W USA nie zabrakło reprezentantów Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

51. Kongres WMTS i Mistrzostwa Świata w Tenisie odbyły się w Orlando na Florydzie. Medycy rywalizowali od 22 do 28 października na 100-kortowym kampusie USTA. Mecze rozgrywane były na kortach o nawierzchni twardej oraz zielonej cegle.

W grupie kilkunastu polskich lekarzy znaleźli się także Wielkopolanie. Dr Małgorzata Pawelec-Wojtalik zajęła III miejsce w singlu kobiet 60 +, a w parze z dr Bożenną Kędzierską zostały Mistrzyniami Świata w deblu kobiet 65+. Dr Jakub Kornacki obronił tytuł vice Mistrza Świata w grze pojedynczej 40+.

W przyszłym roku Mistrzostwa Świata odbędą się w lipcu, w Jurmala na Łotwie.

 

Anna Komar

Mistrzostwa Polski Lekarzy w Maratonie

Wielki sukces Żanety Sadowczyk z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej

16 października, po trzech latach przerwy, na ulice Poznania powrócili maratończycy. W gronie ponad 3300 biegaczy znalazło się 42 lekarzy z całej Polski. Piękna – ale zbyt ciepła, jak na jesienne zmaganie z królewskim dystansem – aura solidnie wymęczyła część biegaczy. Mimo tego lekarze w komplecie i dobrej formie dotarli do mety. Wśród lekarskiej płci pięknej pierwsza na mecie, z bardzo dużą przewaga nad rywalkami, zameldowała się Żaneta Sadowczyk z Rawicza, reprezentantka Wielkopolskiej Izby lekarskiej zdobywając trzeci raz z rzędu tytuł Mistrzyni Polski. To ogromny sukces, biorąc pod uwagę dystans i ogrom pracy jaki trzeba włożyć w przygotowania do startu. Na drugim stopniu podium stanęła Katarzyna Biała z Wrocławia, a na trzecim Katarzyna Dawid z Bielska Białej. Wśród lekarzy tytuł Mistrza Polski przypadł Maciejowi Ciesielskiemu z Gdańska, który wyprzedził dwóch reprezentantów Wielkopolski,  Jakuba Osucha z Puszczykowa, Pawła Kmieciaka z Poznania. Zwycięzcy otrzymali, z rąk Prezesa Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Krzysztofa Kordela i Przewodniczącego Komisji ds. Integracji, Sportu i Wizerunku WIL Filipa Zerbsta okolicznościowe puchary, pamiątkowe medale i nagrody sfinansowane ze środków Naczelnej i Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.  Za rok dwudziesta edycja Mistrzostw Polski Lekarzy w Maratonie. Już ruszyły przygotowania do jubileuszowego ścigania.

 

Wojciech Łącki

Komisji ds. Integracji, Sportu i Wizerunku WIL

Wielkopolanin najlepszy w Polsce na półmaratońskim dystansie

24. Mistrzostwa Polski Lekarzy w Półmaratonie w Gnieźnie

Trasa z historycznego Ostrowa Lednickiego do niemniej wpisanego w dzieje Gniezna była miejscem zmagań lekarzy w 24. Mistrzostwach Polski Lekarzy w Półmaratonie, w ramach Jubileuszowego 45. Biegu Lechitów.

Na dystansie 21 kilometrów zmierzyło się 52 biegaczy spod znaku Eskulapa, w tym 18 kobiet i 34 mężczyzn. Prognozy pogody zapowiadały chłodny, wietrzny i deszczowy dzień. Faktycznie, poranne kilka stopni powyżej zera i zachmurzone niebo nie nastrajały części biegaczy, bo są tacy, którzy lubią takie warunki, optymistycznie. Z chłodu, wiatru i deszczu zawodnicy wolą niższe temperatury, wiatr w plecy, a deszcz, wyłącznie jako element nietrafionej prognozy pogody. O ile był to jeden z najzimniejszych Biegów Lechitów, to sprzyjający, bo zachodni wiatr i brak deszczu spowodowały, że zawodnicy mieli świetne warunki do biegania i bicia rekordów życiowych. Wszyscy lekarze w gronie ponad 1600 biegaczy, dotarli do mety w doskonałej formie. Mistrzynią Polski w Półmaratonie została Anna Gwiżdż ze Śląskiej Izby Lekarskiej, która zwyciężyła rezultatem lepszym od zeszłorocznego o prawie 8 minut. Wicemistrzynią została Agnieszka Adamczewska reprezentująca OIL w Toruniu. Na trzecim stopniu podium stanęła Kamila Kowalczyk z OIL w Bydgoszczy. Mistrzem Polski Lekarzy w Półmaratonie został Jakub Osuch z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, z czasem o ponad 3 minuty lepszym niż w roku ubiegłym, kiedy to również był tryumfował. Wicemistrzem został Dominik Samotij z Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, trzecie miejsce zajął Dawid Staszczyk z OIL w Łodzi. Na mecie zameldował się również najstarszy biegający lekarz 82-letni Piotr Mikołajczyk z Będzina, który tym startem, jak zapowiedział, kończy swoją przygodę z długimi dystansami. Na podium w najstarszej kategorii towarzyszył mu dr. Edward Pokorny z Ustki, który w wieku 74 lat spełnia się nie tylko w bieganiu, ale również w kolarstwie i triathlonie. Głęboki pokłon dla Mistrzów i Weteranów. Mistrzostwa wsparły finansowo Naczelna i Wielkopolska Izba Lekarska.

Wojciech Łącki

Turniej Tenisowy w Zielonej Górze (16-18 września 2022)

II msc. w kat. 60+ Małgorzata Pawelec- Wojtalik

III msc. kat. open- Justyna Chełmińska

I msc. debel open Małgorzata Pawelec-Wojtalik w parze z Bożenną Kędzierską

Panowie :

II msc. Jakub Kornacki kat 35+

II msc. Ryszard Koczorowski kat 70+

II msc. Bogdan Struk kat 80+

III msc. Marek Kintzi kat 65+

W meczu finałowym gry podwójnej kat. 75+ Ryszard Koczorowski z Józefem  Safianem pokonali parę Bogdan Struk i Stanisław Świerad.

W turnieju udział wziął  także Adam Onyszkiewicz.

 

Anna Komar

II Ogólnopolski Turniej Tenisa Lekarzy w Gdańsku (19-21 sierpnia 2022)

Kategorię open kobiet wygrała Anna Komar, a na drugim stopniu podium w kat. 65 stanęła Małgorzata Pawelec- Wojtalik.

W rozgrywkach singlowych męskich złoty medal wywalczył Jerzy Glabisz kat. 65+, medale srebrne wywalczyli Ryszard Koczorowski (kat. 70+) i Jakub Kornacki (kat. 35+) .

Turniej deblowy żeński open wygrała para Anna Komar i Grażyna Martini.

Pierwsze miejsce w deblu męskim w kat. 65+ zajął Jerzy Glabisz z Bogusławem Ratajem, a Jakub Kornacki z Markiem Komarem zdobyli III msc w kat. 45-55.

 

Anna Komar

MEDBLEDON 2022 na kortach Michałówek 2016

Między 15-17 lipca lekarze rozegrali turniej na kortach trawiastych. Obiekt będący własnością naszego kolegi dr. Wojciecha Pietrzaka powiększa się z roku na rok. Tym razem do dyspozycji mieliśmy aż 6 kortów. Każdy z ośmiu reprezentantów Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wrócił z co najmniej jednym medalem:

 

Wyniki w rozgrywkach singlowych:

Olesja Szpak                                   I  msc  kat. open

Anna Komar                                   II  msc. kat. open

Anna Sabok-Rzepka                     III  msc kat. 55+

Małgorzata-Pawelec -Wojtalik   II  msc kat. 60 +

Jakub Kornacki                             II  msc. 45 +

Ryszard Koczorowski                   I   msc kat. 70+

 

Wyniki rozgrywek deblowych:

 

Justyna Chełmińska (z Aldoną Nalepą-Marinkovic)          II msc open

Małgorzata Pawelec-Wojtalik (z Bożenną Kędzierską)      II msc 45+

Jakub Kornacki (z Bogusławem Marinkovic)                      III msc 45+

Ryszard Koczorowski (z Jerzym Soblem)                             II msc 65+

Marek Kintzi (z Costa Savvides)                                             III msc 65+

 

Anna Komar

Dominacja WIL na tenisowych kortach

XXXII Letnie Mistrzostwa Polski Lekarzy w Tenisie na kortach w Żywcu zakończyły się kolejnymi sukcesami lekarzy i lekarzy dentystów z Wielkopolski.

Turniej zorganizowano na kortach Tenis Parku w Żywcu. Między 16 a 19 czerwca ponad 100 lekarzy rozgrywało mecze singlowe, deblowe i mikstowe.

Spośród reprezentantów WIL Mistrzami Polski zostali:  

Olesja Szpak – kat. open

Anna Komar – kat. 45+

Ryszard Koczorowski – kat. 70+

Srebrny medal w singlu kat. 60+ zdobyła Małgorzata Pawelec-Wojtalik

Na III najniższym stopniu podium stanęli:

Anna Sabok-Rzepka kat. 55+

Marek Kintzi kat. 65+

W rozgrywkach deblowych, w swoich kategoriach wiekowych, Mistrzami Polski zostali:

– Anna Komar (z Grażyną Martini),

– Małgorzata Pawelec-Wojtalik (z Bożenną Kędzierską)

–  Jerzy Glabisz (z Bogusławem Ratajem)

II miejsce:

– Olesja Szpak( z Moniką Małek)

-Anna Sabok-Rzepka (z Joanną Szafranek)

III miejsce:

Jakub Kornacki i Marek Komar

Zwycięzcami turnieju mikstowego została para Olesja Szpak i Marcin Krywiak (w kat. do 100) oraz Małgorzata Pawelec-Wojtalik i Robert Kowalczyk (kat. powyżej 100)

Puchar Burmistrza miasta Żywiec dla najlepszej zawodniczki przyznano Olesji Szpak.

Na uroczystej gali wręczono również nagrody rankingu rocznego cyklu rozgrywek singlowych i deblowych. Liderami za 2021 zostali: Olesja Szpak, Anna Komar, Ryszard Koczorowski, Jakub Kornacki i Marek Komar.

Zwycięzcą klasyfikacji drużynowej, czyli Pucharu Izb Lekarskich, została ponownie Wielkopolska Izba Lekarska.

Galę uświetnił obecnością i krótkim występem Chór Kameralny WIL prezentując hymn mistrzostw lekarzy.

Anna Komar

W Lesznie „uciekali” przed zawałem

Kardiolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie zorganizowali piknik kardiologiczny pod hasłem: „Jak uciec przed zawałem serca”. Impreza odbyła się 7 maja, a impulsem do działania była chęć przypomnienia o prozdrowotnych zaletach ruchu, nieco zapomnianych w ciągu trwającej prawie dwa lata pandemii.

Spotkanie rozpoczęło się od serii wykładów omawiających zalety aktywności fizycznej w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Przedstawiono też zasady, jak uprawiać sport by uniknąć przeciążenia narządu ruchu oraz kiedy nadmierny wysiłek fizyczny może wręcz zdrowiu szkodzić. Uczestnicy pikniku mieli możliwość wykonania bezpłatnych badań, m.in. oceny profilu lipidowego i oceny ryzyka sercowo-naczyniowego. Piknik zakończyła „Mariuszowa 5-tka” – bieg przełajowy na dystansie 5 kilometrów po okolicznym lesie. Jeszcze przed startem wspomnienie o tragicznie zmarłym przed pięcioma laty dr. Mariuszu Wilku, anestezjologu i sportowcu wygłosił dr Wojciech Kłobukowski. W „Mariuszowej-5-tce” udział wzięło  125 uczestników, w tym aż 44 pracowników szpitala. Najstarszym uczestnikiem był Jan Husiatyński z Włoszakowic (rocznik 1943), najmłodszym Bartosz Sławiński (rocznik 2011).  Piknik udało się zorganizować dzięki wsparciu Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i licznej grupy sponsorów. Kolejny już za rok!

Wyniki biegu: kategoria open: 1.Radomir Graf (Vigor Med Team Leszno) 19:24,
2. Michał Dobrzyński (WSZ i Azymut Mochy) 19:28, 3. Andrzej Marszałek (Swarzędz)19:48.

Kobiety: 1. Danuta Ujejska (Święciechowa)  23:32, 2. Beata Domżał   (WSzZ Leszno) 23:42, 3. Katarzyna Wojciechowska  (Sąsiedzka Grupa Biegowa Gronowo) 24:33.

Marek Prech

 

XVII Mistrzostwa Polski Lekarzy w Pływaniu

 

W dniach od 21 do 23 kwietnia 2022 roku w Dębicy na basenie 50 metrowym odbyły się XVII Mistrzostwa Polski Lekarzy w Pływaniu Dębica 2021/2022. W zawodach wystartowali reprezentanci 16 Okręgowych Izb Lekarskich. Udział wzięli również reprezentanci Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w dwuosobowym składzie. Jak co roku zmagania sportowe nie przeszkodziły zawodnikom pogłębiać wiedzy medycznej na wieczornych wykładach, które były miłym wstępem nie tylko do merytorycznych dyskusji w kuluarach.

 

Poniżej wyniki naszej skromnej delegacji:

 

Mateusz Błauciak:

I miejsce 50m st. dowolnym, 50m st. klasycznym, 200m st. klasycznym, II miejsce 200m st. zmiennym, 100m st. motylkowym, oraz 50m st. motylkowym (kat. B 35-44 lat).

 

Adam Zawadka:

 I miejsce 200m st. zmiennym, 100 st. grzbietowym, 200m st. dowolnym, 50m st. motylkowym oraz III miejsce 50m st. dowolnym (kat. B 35-44lat).

 

Dorobek reprezentantów WIL pozwolił zająć VII miejsce w klasyfikacji medalowej oraz IX w punktowej wśród 16 startujących Okręgowych Izb Lekarskich.

Serdecznie zapraszamy do wspólnych startów w kolejnych Mistrzostwach w kwietniu 2023. Więcej informacji na stronie www.mplwp.pl oraz portalach społecznościowych organizatorów lub zawodników.

 

Mateusz Błauciak

Bieg Sokoła – 24. Mistrzostwa Polski Lekarzy

3 kwietnia 2022 r. w Bukówcu Górnym odbyły się w ramach Biegu Sokoła 24. Mistrzostwa Polski Lekarzy na 15 km. Na nowej, wymagającej trasie, przy słonecznej, ale chłodnej i bardzo wietrznej pogodzie, rywalizowało 14 lekarzy, w tym 4 kobiety i 10 mężczyzn. Wszyscy dotarli w dobrej formie do mety. Spośród kobiet pierwsza zameldowała się, zdobywając tytuł Mistrzyni Polski na 2022 rok, Małgorzata Nowak z Pleszewa. Wicemistrzynią została Dagmara Henclewska z Poznania, a 3. miejsce zajęła Monika Hauser-Giers z Kościana. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Jakub Osuch z Wirów zdobywając tytuł Mistrza Polski, Wicemistrzem został Michał Dobrzyński z Leszna, a na najniższym stopniu podium stanął Jerzy Słobodzian z Dzierżoniowa. Okolicznościowe puchary, medale i nagrody wręczali Jacek Adamczak członek Rady Okręgowej oraz Wojciech Łącki członek Komisji ds. Integracji, Sportu i Wizerunku WIL, aktywny uczestnik biegu. Mistrzostwa zorganizowali koledzy z Delegatury w Lesznie przy wsparciu Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Lekarskiej.

Wojciech Łącki

fot. A. Cieślik, W. Łącki

XXIII Halowe Mistrzostwa Polski w Tenisie

Roczny cykl turniejów lekarze rozpoczęli XXIII Halowymi Mistrzostwami Polski na kortach BKT Advantage w Bielsko-Białej. Prawie 70 uczestników rozgrywało mecze singlowe, deblowe i mikstowe między 24-27 marca 2022 r.

Wielkopolską Izbę Lekarską reprezentowali :

Anna Komar:

I msc singiel (open)

I msc debel open (z Grażyną Martini)

I msc mikst open (z Markiem Komarem)

 

Małgorzata Pawelec-Wojtalik:

II msc singiel (60+)

I msc debel (z Bożenną Kędzierską +55 )

Ryszard Koczorowski :

I msc singiel (75+)

I msc  debel (z Bogusławem Ratajem 65+)

 

Marek Komar:

III msc singiel(50+)

I msc debel (z Marcinem Krywiakiem45+)

I msc mikst (z Anną Komar open)

Marek Kintzi

III msc singiel (65+)

 

Polskie Stowarzyszenie Tenisowe Lekarzy zaprasza na kolejne zawody, które odbędą się 13-15 maja na terenie Chojeńskiego Klubu Sportowego w Łodzi Informacje na www.pstl.pl

 

 

Podziel się

Strona wykorzystuje pliki Cookies

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.