Były rozmowy, wspomnienia, przejażdżki bryczką, wspólna biesiada, muzyka, śpiew i konkursy z nagrodami – tak w kilku słowach można podsumować pierwsze od wybuchu pandemii spotkanie integracyjne ostrowsko-krotoszyńskich lekarzy seniorów. Na zaproszenie Delegatury WIL odpowiedziało ponad 80 lekarzy emerytów, rencistów a także tych czynnych zawodowo i młodych lekarzy. Spotkanie odbyło się 24 czerwca w restauracji Borowianka.
Gości przywitał Wiceprezes ORL WIL, przewodniczący delegatury lek. dent. Wiesław Wawrzyniak. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Prezes ORL WIL dr n. med. Krzysztof Kordel, Wiceprezes ORL WIL Marcin Karolewski, Wiceprezes ORL WIL dr n. med. Stanisław Dzieciuchowicz z żoną, członek Prezydium ORL WIL lek. dent. Stanisław Schneider oraz dr n. med. Emilia Schneider – członek Komisji Socjalnej. Uroczystość rozpoczęła się od wyróżnienia za zasługi dla Delegatury WIL w Ostrowie Wlkp. tytułem „Laska Asklepiosa” dr. n. med. Michała Pabiszczaka, dr n. med. Marię Buchwald-Rogalkę i lek. Henrykę Sapińską. Uhonorowany został też laureat tytułu „Ostrowianina Roku 2021” lek. Adam Stangret oraz Honorowy Obywatel Miasta Ostrowa Wlkp. dr n. med. Krystian Niełacny.
– Jest to pierwsze spotkanie integracyjne w ostrowskiej Delegaturze od ponad dwóch lat. Ważne ze względu na to, że w jednym miejscu zgromadziliśmy nie tylko lekarzy seniorów, ale także przedstawicieli lekarzy czynnych zawodowo i tych młodych, dopiero zaczynających pracę, od rezydentów aż do 90-latków. Połączyliśmy pokolenia i wspaniale zdało to egzamin – podkreśla lek. dent. W. Wawrzyniak, Wiceprezes ORL WIL.
– Dla mnie Ostrów Wlkp. jest miejscem sentymentalnym, ponieważ pierwsza moja wizyta po objęciu stanowiska Prezesa ORL WIL odbyła się właśnie w tutaj z seniorami ponad 12 lat temu. Przez te lata odbyło się w Ostrowie wiele szkoleń, konferencji, poznałem wielu przyjaciół i chętnie zawsze tu wracam, tym bardziej, że teraz spotkaliśmy się po tak długiej przerwie – mówi K. Kordel, Prezes ORL WIL.
Spotkanie było świetną okazją do rozmów, wspomnień i wymiany doświadczeń pomiędzy dawno niewidzianymi koleżankami i kolegami.
– Cieszę się, że mogliśmy się spotkać w takim gronie, jest to okazja do rozmów i sprawdzenia co zmieniło się przez ten czas u każdego z nas. A do tego piękna pogoda, atmosfera, muzyka i dobre jedzenie – czego chcieć więcej – mówi lek. dent. Andrzej Harasimowicz.
– Jak wybrzmiała dziś piosenka „Życie płynie …”, a my bardzo cieszymy się, że możemy się tu spotkać, może nie w pełnym składzie, bo ubyło już parę osób, ale jesteśmy tutaj razem to wspaniałe przeżycie mówi – lek. Stanisław Sadlik.
– Było nam to bardzo potrzebne, część z nas już nie pracuje, nasze kontakty w okresie pandemii były bardzo utrudnione. To wspaniałe uczucie móc zobaczyć znajome twarze, porozmawiać, spotkać się. My krotoszyńscy lekarze mieliśmy zawsze spory kontakt z lekarzami z Ostrowa, mamy wspólne wspomnienia, które dziś z łezką w oku sobie przypominaliśmy. Jestem wdzięczna za spotkanie – dodaje lek. Alicja Sadlik.
– Z kolegą Stasiem Sadlikiem nie widziałem się ładnych parę lat, odświeżamy kontakty, wspominamy młode lata, współpracowaliśmy ze sobą w latach 70/80 tych, czyli już ponad 40 lat temu, szmat czasu. Z wielką przyjemnością wspominamy te lata, koleżeństwo, solidarność, warto było się spotkać – podkreślił dr n. med. Michał Pabiszczak.
Atrakcją artystyczną był występ znanych, ostrowskich muzyków Roberta Matuszewskiego i Mirosława Kowalskiego. Konkursy przygotował i poprowadził Andrzej Rogalka, były kier. Zakładu Rehabilitacji Leczniczej w szpitalu, mąż dr n. med. Marii Buchwald-Rogaliki. Zarówno muzyka jak i quizy nawiązywały m.in. do gwary wielkopolskiej, polskiej poezji i muzyki lat 50 i 60-tych. Wybrzmiały takie piosenki jak „Obozowe Tango”, „Mały biały domek”, „Serce w plecaku” czy „My Cyganie”. Wiele radości dostarczył zebranym quiz przygotowany przez Pana Rogalkę, który podzielił zgromadzanych na cztery drużyny z kapitanami na czele. Każda musiała stawić czoło m.in. taki pytaniom jak np.: Co oznacza słowo badejki, famuła, czy gisówa lub odgadnąć autorów wierszy po fragmentach utworów. Uczestnicy konkursów porodzili sobie świetnie. Ostatecznie wygrała grupa „czerwona” z dr Przemysławem Frąckiewiczem na czele. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe. Spotkanie zakończyły przejażdżki bryczkami po zalewie Piaski-Szczygliczka.
Anna Grzesiak
P.S.
Jedna z uczestniczek imprezy przesłała do Delegatury podziękowania: