Lekarze z Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego oraz tamtejsze delegatury Wielkopolskiej Izby Lekarskiej aktywnie włączają się w działania na rzecz osób z Ukrainy przyjeżdżających do naszego województwa.
Przewodniczący Delegatury w Kaliszu lek. Mariusz Pluciński pozostaje w stałym kontakcie z pracownikami kaliskiego Ratusza. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielają świadczeń uchodźcom zgromadzonym w trzech ośrodkach na terenie Kalisza:
1.Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości ul. Wrocławska 193-195 (111 osób dorosłych, 51 dzieci)
2.Centrum Księdza ORIONE ul. Kościuszki 24 (40 osób dorosłych, 20 dzieci)
3.Dom Studenta BULIONIK Akademii Kaliskiej ul. Łódzka 149
Pacjenci są pod opieką codziennie, a delegatura koordynuje działania z władzami miasta.
W ścisłej współpracy z miejscowym magistratem pozostaje także Delegatura Ostrowsko-Krotoszyńska, której przewodniczący, lek. dent. Wiesław Wawrzyniak zaapelował o wsparcie do wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów w regionie. Na apel odpowiedzieli zarówno medycy prowadzący prywatne praktyki, jak i ci związani kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia. Odzew był natychmiastowy, wiele osób otrzymało już porady lub przeszło zabiegi ratujące życie.
– Dla przykładu kierownik ostrowskiego Oddziału Ginekologii i Położnictwa przyjmuje ciężarne i ginekologiczne pacjentki z Ukrainy w niedzielę, podobnie jak kierownik ostrowskiej kardiologii, który pomógł już młodej Ukraince z wadą serca i wielu starszym osobom, które opuściły swój kraj w pośpiechu nie zabierając ze sobą leków – mówią pracownicy z Delegatury Ostrowsko-Krotoszyńskiej, którzy włączają się w koordynację działań pomiędzy środowiskiem lekarskim a lokalnym samorządem.
Pytania oraz oferty związane z pomocą dla lekarzy z Ukrainy oraz uchodźców prosimy kierować na adres pomoc@wil.org.pl
ZKM WIL