Wydawana w trybie Kodeksu Postępowania Administracyjnego przez Wojewodę decyzja o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii SARS-CoV-2 może nie być skuteczna, jeśli osoba skierowana do pracy spełnia ustawowe przesłanki wykluczenia, o których mowa w art. 47 ust. 3 Ustawy z dnia 05 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Wykluczenia spełniają osoby:
– które ukończyły 60 lat (w przypadku kobiet) i ukończyły 65 lat (w przypadku mężczyzn);
– kobiety w ciąży;
– osoby wychowujące dziecko w wieku do 14 lat;
– osoby wychowujące samotnie dziecko w wieku do 18 lat;
– osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego;
– osoby częściowo lub całkowicie niezdolne do pracy;
– inwalidzi;
– osoby z orzeczoną chorobą przewlekłą, na której przebieg ma wpływ zakażenie lub zachorowanie na COVID-19 lub orzeczona choroba przewlekła ma wpływ na przebieg lub zachorowanie na chorobę zakaźną;
– osoby, o której mowa w art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1637), oraz posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej.
Zwracamy się do Lekarzy i Lekarzy Dentystów WIL:
– którzy wypełniali oświadczenia w ubiegłym roku, z prośbą o sprawdzenie ich aktualności i – w przypadku zmian – o wypełnienie oświadczenia ponownie i odesłanie (WIL zbiera oświadczenia od kwietnia 2020 r)
– którzy spełniają warunki wykluczenia, a nie wysłali dotychczas oświadczenia z prośbą o ich wypełnienie i odesłanie
Oświadczenia prosimy przesyłać na adres: katarzyna.michalska@wil.org.pl.
Lista osób, która złożyła oświadczenia o wykluczeniu z mocy prawa jest na bieżąco przekazywana Wojewodzie Wielkopolskiemu, aby maksymalnie zminimalizować możliwość skierowania przez Wojewodę osób, wobec których taka decyzja o skierowaniu nie powinna być wydana.
Jednocześnie informujemy, że w przypadku otrzymania przez Lekarza i Lekarza Dentystę błędnego skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii Wielkopolska Izba Lekarska zapewni kontakt z Opieką Prawną WIL po wstępnej weryfikacji zgłoszenia przesłanego na adres mailowy: prawo@wil.org.pl
Jednocześnie, w ślad za komunikatami medialnymi biura prasowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, od decyzji o skierowaniu można się również odwołać, za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego, w sytuacji, kiedy wykaże się, że osoba skierowana do pracy przy zwalczaniu epidemii w szpitalu tymczasowym pracuje z chorymi na COVID-19 w macierzystym szpitalu lub realizuje istotne zadania dla szpitala i nie ma możliwości jej zastąpienia (źródło: epoznan.pl)
OKM WIL