Uwaga!
Przy rejestracji praktyki lekarskiej przez RPWDL należy wybrać właściwy rodzaj praktyki:
98- oznacza praktykę z gabinetem (w sytuacji , kiedy nie jest to podmiot leczniczy- czyli indywidualna praktyka lekarska innego lekarza) – przypominamy, że lekarz nie może zatrudniać w ramach umowy cywilno-prawnej w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej innego lekarza
93 – to praktyka w zakładzie leczniczym ( wyszukujemy przez rubrykę „Znajdź zakład” wpisując nr regonu tego podmiotu; wówczas poprzez wyszukiwarkę u Wojewody pojawiają się dane podmiotu w tabelce z której można pobrać właściwe dane i następnie wczytają się one do zakładki „adresy i miejsce wykonywania praktyki”)
REJESTRACJA INDYWIDUALNEJ PRAKTYKI LEKARSKIEJ |
Etapy rejestracji |
Etap I Rejestracja w CEIDG
Przed dokonaniem rejestracji prywatnej praktyki lekarskiej w Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej należy zarejestrować działalność gospodarczą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) w nazwie działalności wpisując: „indywidualna praktyka lekarska/dentystyczna imię nazwisko”.
Numer PKD powinien być zgodny z rodzajem praktyki:
• 86.21.Z Praktyka lekarska ogólna,
• 86.22.Z Praktyka lekarska specjalistyczna,
• 86.23.Z Praktyka lekarska dentystyczna.
Wniosek do CEIDG można złożyć przez Internet przy użyciu darmowego Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Szczegółowe informacje oraz instrukcje dostępne są na stronie CEIDG.
Etap II Rejestracja w RPWDL 2
Po dokonaniu wpisu i otrzymaniu numerów NIP oraz REGON, należy zarejestrować prywatną praktykę lekarską w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL).
Wniosek do RPWDL można złożyć przez Internet przy użyciu darmowego Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
W celu złożenia wniosku należy:
1. Posiadać Profil Zaufany, podpis kwalifikowany lub podpis elektroniczny,
2. Wejść na stronę rpwdl.csioz.gov.pl i zarejestrować nowe konto w systemie zgodnie z instrukcją przygotowaną przez Dział Rejestru Praktyk WIL,
3. Po utworzeniu konta należy zalogować się do systemu Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (ezdrowie.gov.pl), a następnie wybrać z lewego menu w dziale wnioski „utwórz wniosek praktyka lekarska”. Następnie należy kliknąć „utwórz wniosek o rejestrację indywidualnej praktyki lekarskiej” oraz wypełnić formularz
• kod praktyki 93 lub 94: Jeśli co miesiąc wystawiasz rachunki za usługę podmiotowi leczniczemu (podmiot musi posiadać wpis do Rejestru Wojewody), nie posiadasz swojej kasy fiskalnej, a wszystkie druki wystawiasz z pieczątką podmiotu leczniczego w którym pracujesz, rejestrujesz praktykę wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego. Pamiętaj, aby przy rejestracji przygotować numery REGON podmiotów, którym będą wystawiane rachunki.
• kod praktyki 95 lub 96: Jeśli jako lekarz wykonujesz tylko i wyłącznie wizyty domowe w domu pacjenta, posiadasz swoją kasę fiskalną, rejestrujesz praktykę wyłącznie w miejscu wezwania.
• kod praktyki 98 lub 99: Jeśli posiadasz własną kasę fiskalną, swojej kartoteki, masz opracowane procedury RODO oraz dysponujesz prawem do lokalu (lokal może być własny bądź wynajmowany, rejestrujesz indywidualną praktykę lekarską.
! Nie jest wymagane uzyskanie decyzji sanepidu w celu otwarcia gabinetu.
4. Po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku przez Organ Rejestrowy, zostanie założona Twoja księga rejestrowa (numer 12 cyfrowy zaczynający się zerami). W każdej chwili można ją wydrukować wchodząc do wyszukiwarki(praktyk zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów) na stronie rpwdl.
5. Po zarejestrowaniu praktyki (księgi rejestrowej) na podany przy rejestracji mail otrzymasz zaświadczenie o wpisie do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.
Etap III Po zarejestrowaniu praktyki i otrzymaniu numeru księgi rejestrowej należy zawrzeć umowę ubezpieczeniową OC w dowolnie wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym.
! Nie ma obowiązku dostarczania Polisy OC do Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.
|
Uwaga |
Czas realizacji: do 30 dni |
Opłaty |
Należy uiścić opłatę rejestrową, która w przypadku pierwszej rejestracji wynosi 149 zł.
! Potwierdzenie wpłaty należy dołączyć do wniosku elektronicznego w systemie RPWDL w zakładce „załączniki” lub przesłać mailowo na adres: praktyki@wil.org.plPrzelewu należy dokonać na kontro Wielkopolskiej Izby Lekarskiej:
45 1020 4027 0000 1102 0404 3501
w tytule przelewu wpisując „opłata za rejestrację praktyki imię i nazwisko”.
Opłaty za rejestrację praktyki ulegają zmianie zgodnie ze wskaźnikami ekonomicznymi.
Ustawa o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 roku (Dz. U. 2018.2190 t.j.) stanowi, że opłata za wpis do rejestru wynosi „2 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku za ubiegły rok, ogłaszanego w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej »Monitor Polski«, obowiązującego w dniu złożenia wniosku o wpis do rejestru, zaokrąglonego w górę do pełnego złotego”, a opłata za zmianę – połowę tej kwoty. Ostatnie obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego nosi datę 22 stycznia 2024 roku.
|
|
|
Kontakt w tej sprawie |
praktyki@wil.org.pl
tel. 61 852 58 60 wew. 514
Anna Jarmużek |
!Uwaga!
Obowiązki wynikające z prowadzenia praktyki