Szeroko zakrojona akcja edukacyjna, powołanie Kancelarii Rzecznika Praw Lekarza, a także jeszcze większe wsparcie prawne dla lekarzy i lekarzy dentystów Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Okręgowa rada lekarska przyjęła uchwałę symbolicznie poświęcając rok 2023 prawom lekarza. W parze z symboliką pójdą konkretne działania.
– Założenia są ambitne, a jednocześnie spójne i dobrze przemyślane. To bardzo potrzebny projekt. Każdy wie o prawach pacjenta, musimy mówić głośno też o prawach medyków, te kwestie w żadnym momencie nie idą ze sobą w sprzeczności. Respektowanie praw pacjenta na równi z prawami lekarza jest warunkiem sine qua non prawidłowego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia – uważa prezes ORL WIL dr n. med. Krzysztof Kordel.
Z inicjatywą ogłoszenia roku 2023 „Rokiem praw lekarza” wyszedł jeden z rzeczników praw lekarza WIL, a jednocześnie wiceprezes izby lek. Marcin Karolewski. Rada przyklasnęła tej idei, zaznaczając przy tym, że hasło musi zostać wypełnione treścią, w innym przypadku pozostanie niewiele wartym sloganem. Konkretów nie zabraknie. – Rok otworzymy konferencją prasową, zwracając uwagę opinii publicznej na niezwykle ważne dla nas zagadnienie, na to, że lekarz ma swoje prawa – zapowiada dr Karolewski. Wyjście z przekazem na zewnątrz i budowanie świadomości społecznej jest nie do przecenienia. Pacjenci coraz bardziej świadomi swoich praw niejednokrotnie zapominają, że takowe przysługują też lekarzowi, do którego udają się na wizytę. Jednym z narastających i zgłaszanych nam problemów jest traktowanie przez sieci prywatnej opieki medycznej pacjenta jako klienta. W takiej relacji lekarz zostaje bezradny wobec niewłaściwych zachowań, nie mogąc liczyć na wsparcie pracodawcy. Materiały edukacyjne w formie ulotek trafią do placówek ochrony zdrowia, a lekarze, którzy się na to zdecydują otrzymają tabliczki do powieszenia w gabinecie informujące o tym, że w określonych sytuacjach przysługuje im ochrona prawna właściwa funkcjonariuszowi publicznemu.
Najważniejsze jednak, by świadomość w zakresie swoich praw zbudować wśród samych lekarzy i lekarzy dentystów. – Przy współpracy z Okręgową Radą Adwokacką w Poznaniu planujemy całoroczny cykl webinariów, a ich zwieńczeniem będzie zamykająca rok konferencja naukowa. Edukację będziemy prowadzić też za pośrednictwem naszych mediów oraz bezpośrednio, chociażby poprzez spotkania w delegaturach.
Prawnik na pierwsze przesłuchanie
Pierwszy kontakt ze śledczymi i to jak się w tym czasie zachowamy może zaważyć na całym postępowaniu. To moment, w którym bezcenne jest wsparcie prawnika. Dzięki współpracy z samorządem zawodowym adwokatów opracowywany jest program zapewnienia opieki prawnej lekarzom i lekarzom dentystom WIL wzywanym na pierwsze przesłuchanie w sprawie związanej z wykonywaniem zawodu. – Nawet mając pełne przekonanie o tym, że nie popełniliśmy żadnego błędu, nie mając odpowiedniej wiedzy prawnej możemy złożyć zeznania w sposób całkowicie dla nas niekorzystny. Jesteśmy po pierwszych rozmowach z Okręgową Radą Adwokacką w Poznaniu i mamy pomysł na to, by lekarz na pierwsze przesłuchanie zawsze udawał się w asyście przedstawiciela palestry – wyjaśnia dr Karolewski. Adwokata opłaci izba, a szerzej o inicjatywie poinformujemy po dopięciu wszystkich szczegółów.
Kancelaria Rzecznika Praw Lekarza
W bieżącej kadencji WIL znacząco rozwinęła instytucję rzecznika praw lekarza. Zadecydowano o powołaniu na to stanowisko aż czterech osób, a są to:
– Rzecznik Praw Lekarza lek. Marcin Karolewski, marcin.karolewski@wil.org.pl
– Rzecznik Praw Młodego Lekarza lek. Mateusz Szulca, mateusz.szulca@wil.org.pl
– Rzecznik Praw Lekarza Seniora dr n. med. Stanisław Dzieciuchowicz, stanislaw.dzieciuchowicz@wil.org.pl
– Rzecznik Praw Lekarza Dentysty lek. dent. Jacek Zabielski, jacek.zabielski@wil.org.pl
Kolejnym krokiem będzie utworzenie w ramach biura izby kancelarii odpowiedzialnej za obsługę RPL. Rada okręgowa podjęła już w tej sprawie uchwałę dając zielone światło i odpowiednie środki na jej funkcjonowanie. – Do tej pory kancelarie przysługiwały jedynie organom odpowiedzialności zawodowej, chcemy to zrównoważyć. Dzięki temu lekarz zgłaszający się ze swoim problemem będzie mógł zostać przyjęty i wysłuchany przez pracownika, który przyjmie jego zgłoszenie i nada mu dalszy bieg – tłumaczy dr Karolewski. Sprawy, które będą tego wymagały będą konsultowane z prawnikami i przez nich prowadzone. To wszystko pozwoli rzecznikom praw lekarza działać znacznie skuteczniej. A pola do działania nie brakuje, tylko w ostatnich miesiącach rzecznicy zajmowali się sprawami dotyczącymi:
– konfliktu grupy lekarzy z dyrekcją placówki,
– konfliktu lekarzy obarczającymi się wzajemnie winą za popełniony błąd medyczny,
– niewłaściwego zachowania ratownika medycznego wobec lekarza,
– hejtu wobec lekarzy ze strony pacjentów – przede wszystkim w sieci, ale również na oddziałach,
– agresji wobec lekarzy ze strony pacjentów w trakcie udzielania teleporady – pacjent nierzadko dzwoni z gotową listą oczekiwań i żądań wobec medyka,
– skarg lekarzy zatrudnionych w prywatnych sieciach.
Prezes ORL WIL Krzysztof Kordel nie ma wątpliwości: – Przed nami sporo pracy i duże wyzwanie. Mamy jednak nadzieję, że po symbolicznym roku 2023 każdy kolejny będzie rokiem respektowania praw lekarza, z korzyścią dla wszystkich.
ZKM WIL