3-9 sierpnia 2019 odbyły się 49 Mistrzostwa Świata Lekarzy w Wilnie. Wśród 321 graczy z 29 krajów, Wielkopolskę reprezentowało 5 lekarzy: Marek Kintzi, Maciej Koczorowski, Anna Komar, Olesja Szpak, Małgorzata Pawelec-Wojtalik.

Mistrzostwo Świata w kategorii Open kobiet zdobyła Olesja Szpak w zaciętym pojedynku z reprezentantką Łotwy. Dr Szpak zajęła również II miejsce w rozgrywkach deblowych open. Równie udanie wystąpiła Małgorzata Pawelec- Wojtalik zdobywając brązowy medal w singlu (WS 65), srebrny w mikście (z dr Tomaszem Maziakiem – Mixt 60) oraz złoty w deblu w parze z dr Bożenną Kędzierską (WS 65). W swoich pierwszych Mistrzostwach Świata brązowy medal w deblu, w parze z dr Joanną Szafranek, wywalczyła Anna Komar (WD 45).

Niezwykle zacięte pojedynki stoczył Maciej Koczorowski zajmując trzecie miejsce w rozgrywkach singlowych (MS 45), drugie miejsce w deblowych (z doktorem Robertem Telegą – MD 45) i drugie miejsce w mikstowych z dr Joanną Szafranek (Mikst 45).

I to nie koniec dobrych wiadomości, bowiem równolegle do potyczek indywidualnych rozgrywano mecze w Pucharze Narodów. Po zaciętej rywalizacji, przy niesamowitym wsparciu kibiców, po raz pierwszy w historii  Mistrzyniami Świata zostały lekarki z Polski. Pokonały zawodniczki z Węgier, Litwy i USA. W złotej drużynie wystąpiły  Olesja Szpak, Grażyna Martini-Kamińska, Bożenna Kędzierska, Agata Wojciuk, Anna Komar i Agnieszka Widziszowska a do reprezentacji powołano także Joannę Szafranek, Małgorzatę Pawelec-Wojtalik oraz Renatę Barnaś- Samson.

Mistrzostwa zostały perfekcyjnie zorganizowane. Możliwość gry na pięknych obiektach, czas na zwiedzanie urokliwego Wilna i poznanie lekarzy z innych krajów, także na licznych spotkaniach towarzyskich, przepiękna oprawa rozdania nagród – to wszystko sprawiło, że Wilno pozostanie na długo w naszej pamięci.

Za rok wybieramy się do Turcji , a już w 2024 dzięki staraniom zarządu PSTL pod przewodnictwem dr Joanny Szafranek mistrzostwa odbędą się w Polsce.