Uprawnienia do wykonywania szczepień ochronnych
KOMUNIKAT
W związku ze zmianą § 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 roku w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. z 2011 roku nr 182 poz. 1086 ze zmianami), spowodowaną zakończeniem przejściowego okresu, w jakim na podstawie art. 67 pkt 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jednolity Dz. U. z 2013 roku poz. 947 ze zmianami) do dnia 31 grudnia 2015 roku szczepienia ochronne mogli wykonywać lekarze lub felczerzy, pielęgniarki, położne i higienistki szkolne, nieposiadający kwalifikacji określonych w rozporządzeniu, o ile posiadają 2,5-letnią praktykę w zakresie przeprowadzania szczepień ochronnych, wskazujemy co następuje.
W obecnym stanie prawnym po zmianie rozporządzenia, od dnia 1 stycznia 2016 roku uprawnione do wykonywania szczepień ochronnych są osoby, które:
- odbyły w ramach doskonalenia zawodowego kurs lub szkolenie w zakresie szczepień ochronnych i uzyskały dokument potwierdzający ukończenie tego kursu lub szkolenia lub uzyskały specjalizację w dziedzinie, w przypadku której ramowy program kształcenia podyplomowego obejmował problematykę szczepień ochronnych na podstawie przepisów o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz przepisów o zawodach pielęgniarki i położnej, lub
- posiadają co najmniej sześciomiesięczną praktykę w zakresie przeprowadzania szczepień ochronnych.
W konsekwencji wszyscy lekarze oraz pielęgniarki będą uprawnieni do wykonywania szczepień, o ile ich ramowy program kształcenia podyplomowego obejmował problematykę szczepień ochronnych na podstawie przepisów o zawodach lekarza i lekarza dentysty (obecnie: tekst jednolity Dz. U. z 2015 roku poz. 464 ze zmianami) oraz o zawodach pielęgniarki i położnej (obecnie: tekst jednolity Dz. U. z 2014 roku poz. 1435 ze zmianami). Także inne osoby, jakie nabyły w toku nauki odpowiednie umiejętności, jak też osoby, które dotychczas przez co najmniej sześć miesięcy faktycznie wykonywały szczepienia ochronne na podstawie obowiązujących do dnia 31 grudnia 2015 roku przepisów, są obecnie uprawnione do wykonywania szczepień ochronnych.
Osoby, które w myśl zmienionych przepisów nie są uprawnione do wykonywania szczepień ochronnych, powinny przejść kurs lub szkolenie, które będą uprawniać je do wykonywania szczepień.
Adwokat
Michał Sierpiński
Jednocześnie informujemy, że Wielkopolska Izba Lekarska organizuje w dniu 27 lutego 2016 r. kurs w zakresie szczepień.