Powstał ze wspólnej pasji, zamiłowania do sportu, propagowania zdrowego trybu życia, a u jej podstawy leży fair-play i wieloletnia przyjaźń – tak w kilku słowach można opisać Lekarski Zespół Piłkarski składający się z lekarzy i lekarzy dentystów z okręgu Delegatury WIL w Ostrowie, a który obchodził jubileusz 20-lecia działalności. Z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie, na którym nie zabrakło wspomnień, rozmów, gratulacji i uhonorowania najbardziej zasłużonych członków drużyny.
Wszystko zaczęło się w maju 2002 roku, kiedy to ostrowscy ortopedzi i chirurdzy rozegrali między sobą pierwszy mecz piłki nożnej. Było to spontaniczne, bez przygotowań i treningów spotkanie lekarzy – sympatyków piłki nożnej. Jesienią 2022 roku minęło dokładnie 20 lat od utworzenia piłkarskiej drużyny lekarzy z Ostrowa i Krotoszyna. – Wtedy była to zabawa i nie przypuszczaliśmy, że będzie to początek wspólnego prawie profesjonalnego zespołu – reprezentacji ostrowsko-krotoszyńskich lekarzy w piłce nożnej – mówi Piotr Frąszczak, Prezes Lekarskiego Zespołu Piłkarskiego.
Początkowo większość składu stanowili chirurdzy, z biegiem lat dołączyli także ortopedzi i stomatolodzy. Pierwsze treningi rozgrywane były na boiskach w Lewkowie, a trenerem był piłkarz-trener Marek Chatliński. – To on wpajał nam podstawy piłkarskiego rzemiosła, mozolnie budował zespół i uczył gry w piłkę nożną na poważnie – dodaje Piotr Frąszczak. Skład zespołu w pierwszym okresie tworzyli: bramkarz – Maciej Szymankiewicz, obrońcy: Tomasz Bartoś, Edward Szydło, Wojciech Malkowski, Michał Kasznia, Piotr Frąszczak, Maciej Dwornik, pomocnicy: grający trener Marek Chatliński, Michał Młynarczyk, Adam Janicki, Marian Witek, Mirosław Falis, Maciej Kaźmierczak. Napastnicy: Aleksnader Olanicki, Mieczysław Pełko, Jaromir Grześkowiak, Aleksnadre Pichota i dwóch sanitariuszy: Jarsoław Janicki i technik radiologii Śp. Stefan Owczarek.
Przez te 20 lat Lekarski Zespół Piłkarski z większym lub mniejszym powodzeniem rozgrywał mecze m.in. z reprezentacją Izby Przemysłowo-Handlowej z Ostrowa, reprezentacją weterynarzy, kilkukrotnie uczestniczył w Igrzyskach Lekarskich w Zakopanem (2014 r. i 2022 r. zdobył brązowy medal) oraz turnieju charytatywnym w Raszkowie w 2016 r. W ciągu ostatnich lat ukształtował się stały zespół doświadczonych doktorów – piłkarzy, pilnie trenujących i grających w składzie: Aleksander Olanicki – bramkarz, Maciej Dwornik, Piotr Frąszczak, Rajmund Michalak, Michał Młynarczyk – kapitan, Marek Chatliński, Adam Janicki, Marian Witek, Przemysław Jasik, Mieczysław Pełko, Adrian Mikołajczyk. Skład ten funkcjonuje do dziś. Gościnnie grają w nim koledzy Eugeniusz Kusza i Tomasz Stawik oraz przyjaciel drużyny Jacek Jędrzejak z zespołu Big Cyc.
– Zamknęliśmy 20 lat istnienia drużyny lekarskiej z Ostrowa i okolic. Liczymy, że znajdzie się grupa pasjonatów, którzy zechcą kontynuować rozpoczęte przez nas dzieło. Przez te 20 lat stworzyła się cudowna ekipa, super dobranych ludzi i narodziły się autentyczne przyjaźnie. Wszyscy stwierdziliśmy, że bez względu na wyniki, chcemy się nadal spotykać, wspominać niezapomniane wyjazdy, żarty i rozmowy czasem do późna w nocy, nadal tworzyć zgarną grupę przyjaciół, którzy sobie nawzajem pomagają – podkreśla P. Frąszczak.
Przez lata działalność zespołu wspierała Delegatura WIL w Ostrowie Wlkp. przekazując środki m.in. na wpisowe czy nagrody. I tegoroczny jubileusz nie obył się bez wsparcia ostrowskiej Delegatury, która ufundowała pamiątkowe puchary dla najbardziej wytrwałych i zasłużonych zawodników. Statuetkę „Lekarskiego Zespołu Piłkarskiego” z okazji 20-lecia działalności otrzymało w sumie 26 członków.
Anna Grzesiak