Za nami wieczór pełen emocji i wzruszeń: 19 marca 2024 roku wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie Wielkopolski Lekarz z Sercem im. Kazimierza Hołogi. Tegoroczna laureatka, dr n. med. Agata Stodolska-Nowak, została uhonorowana za nieustanną pomoc, jaką niesie dla walczącej Ukrainy. Współgospodarzami gali był dr n. med. Krzysztof Kordel, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz Paulina Stochniałek, członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Uroczystość odbyła się w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Idea konkursu
– Pomysł na konkurs narodził się spontanicznie – podkreślił w przemowie podczas gali Krzysztof Kordel, prezes WIL. – Chcieliśmy pokazać inną twarz lekarzy, nie tylko profesjonalisty. Od początku byliśmy też zdecydowani, że to nie może być głosowanie internetowe, tylko wybór dokonany przez kapitułę, złożoną z pięciu osób z samorządu terytorialnego oraz pięciu z samorządu lekarskiego. Zgłoszenia lekarzy dokonywały szpitale, NGO, samorządy terytorialne, pacjenci – tu nie było żadnych ograniczeń. Laureatów do tej pory mamy trzech: pierwszym z nich był profesor Jacek Łuczak, twórca ruchu hospicyjnego w Polsce. Drugim laureatem była pani doktor stomatolog Anna Tarajkowska, przez lata współpracująca z Fundacją Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Trzecim laureatem był pan doktor Paweł Wiszniewski, który postawił sobie za punkt honoru postawienie hospicjum w Pile. I Paweł tego dokonał – podkreślił prezes.
– Szukaliśmy osoby, która wykracza poza codzienną pracę lekarki i lekarza, która ma w sobie znacznie więcej w sobie serca i oddania drugiemu człowiekowi niż to, co oczekujemy od osoby wykonującej zawód lekarza – powiedziała Paulina Stochniałek, członkini zarządu Województwa Wielkopolskiego. – Po przeczytaniu wszystkich zgłoszeń nie mieliśmy żadnych wątpliwości co do zarówno dziesiątki laureatów, jak i do dwóch osób wyróżnionych i osoby, która otrzyma tegoroczny tytuł Wielkopolskiego Lekarza z Sercem – podkreśliła.
Patronem konkursu jest Kazimierz Hołoga: człowiek, który w historii naszego regionu zapisał się złotymi zgłoskami, lecząc pacjentów w Poznaniu i Nowym Tomyślu. W drugim z wymienionych miast pamięć o nim jest szczególnie pielęgnowana, jego imieniem nazwano tam m.in. szpital i szkołę. Został zapamiętany jako lekarz bez reszty oddany chorym, podejmujący się walki o życie pacjentów w przypadkach beznadziejnych i nieodmawiający pomocy osobom ubogim, których na leczenie nie było stać. Dlatego też tytuł Wielkopolskiego Lekarza z Sercem jest przyznawany medykom o zacięciu społecznikowskim, zaangażowanym w działania charytatywne, a także osobom, które swoim autorytetem i dokonaniami mobilizują innych do działania.
Z okazji IV edycji konkursu Wielkopolska Izba Lekarska wydała biografię doktora Kazimierza Hołogi, autorstwa ks. Zbigniewa Knopa. Egzemplarze książki otrzymali uczestnicy gali.
Lekarze z sercem wyróżnieni
Decyzją kapituły tegoroczne wyróżnienie w konkursie otrzymała lek. Barbara Siwińska, specjalistka chorób wewnętrznych, anestezjolog, patolog nie tylko oddana pracy zawodowej, działająca w Śremie. Jest organizatorką Medycznego Studium Zawodowego, gdzie wykształciło się grono pielęgniarskiej kadry medycznej pracującej do dziś, organizuje także akcje na szczytne cele: talerz wigilijny oraz szkołę dla niepełnosprawnych. Zaangażowana społecznie pasjonatka sztuk wszelakich, w swoich publikacjach i artykułach poruszała tematy związane z historią nie tylko lokalnej ochrony zdrowia.
Drugie wyróżnienie otrzymał dr n. med. Norbert Rehlis, pracujący w Papui–Nowej Gwinei, w którego imieniu nagrodę odebrała prof. Anita Magowska. Doktor Rehlis jest specjalistą chorób wewnętrznych, medycyny transportu i zdrowia międzynarodowego, a w 1992 roku współzałożył Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, która objęła swą działalnością kilkadziesiąt szpitali misyjnych, przychodni i punktów medycznych w 50 krajach świata. Prowadzi pionierską działalność, wspieraną przez Ministerstwo Zdrowia, zajmującą się organizowaniem podstawowej opieki medycznej w rejonach trudno dostępnych oraz opracowywaniem metodologii organizowania pomocy medycznej dla dużych populacji w oparciu o zaangażowanie lokalnych społeczności.
Dwoje wyróżnionych lekarzy otrzymało nagrody w postaci bonów w kwocie 5 tysięcy zł, by przekazać je na wybrany przez nich cel charytatywny.
„Lekarz z przyjaciółmi i dobrymi ludźmi wokół”
Zwyciężczynią tegorocznej edycji konkursu Wielkopolski Lekarz z Sercem została dr n. med. Agata Stodolska-Nowak, okulistka z Leszna, która działa charytatywnie na rzecz walczących na froncie ukraińskich żołnierzy i ochotników, angażuje się także w akcje humanitarne i pomoc cywilom. Z jej inicjatywy powstała grupa pod nazwą „Dywersja medyczna”, która już swoją nazwą miała nawiązywać do działań medycznych będących równocześnie dywersją wobec wyjątkowo śmiertelnej wtedy kampanii na odcinku bachmuckim. Jej projekt został sformalizowany: powstało stowarzyszenie, a działalność została rozszerzona o pomoc skierowaną do dzieci osieroconych podczas wojny. Zaangażowała się w projekt “Flota Bohaterów”, który polega na skupowaniu, przerabianiu aut na wojskowe pojazdy medyczne i przekazywanie ich konkretnym jednostkom wojsk ukraińskich. Auta otrzymują imię poległego, najczęściej polskiego ochotnika – w ten sposób pielęgnuje pamięć o naszych bohaterach, przynosząc w ten sposób ulgę ich rodzinom. Dla dzieci, których ojcowie i matki walczą na froncie, a one same zdalnie kontynuują naukę w ramach akcji „Front Edukacyjny” przekazywane są laptopy.
Laureatka nie ukrywała swojego zaskoczenia i ogromnego wzruszenia. – Szanowni Państwo, możecie wierzyć lub nie, ale jeszcze przed chwilą nie miałam pojęcia że nagroda, która ma tak nieprawdopodobnie wspaniałych laureatów w poprzednich latach, będzie moim udziałem. Ta nagroda nazywa się Lekarz z Sercem, ale akurat w moim przypadku powinno się nazywać „lekarz z przyjaciółmi i dobrymi ludźmi wokół”. Odbieram tę nagrodę nie tylko w imieniu swoim, ale przede wszystkim ludzi którzy pracują ze mną na co dzień w naszym stowarzyszeniu Polska Inicjatywa Ratunkowo-Humanitarna, którzy zrobili mi niespodziankę i przyjechali tu dziś ze mną – podkreśliła, zapraszając członków stowarzyszenia na scenę, wraz z Przewodniczącą Delegatury WIL w Lesznie, Lidią Dymalską-Kubasik.
– To są farmaceuci, przedsiębiorcy, informatycy, cała masa specjalistów, którzy poświęcają swój codzienny wolny czas, pieniądze i emocje na to, by ratować ludzkie życie. Tam, gdzie codziennością jest sytuacja, która w mojej dwunastoletniej pracy zdarzyła się tylko raz: kiedy wiesz, że możesz pacjenta uratować, ale nie masz jak, bo nie masz sprzętu, leków, czasu. Mi to zdarzyło się na początku mojej pracy, a pamiętam tę sytuację do dzisiaj. Medycy, którzy pracują na Ukrainie, z takimi sytuacjami spotykają się kilkadziesiąt razy dziennie. Nie potrafiłam sobie tego wyobrazić, dlatego zaczęliśmy taką działalność – tłumaczyła podczas gali Agata Stodolska-Nowak, z łamiącym się głosem ze wzruszenia.
Laureatka otrzymała bon na dowolny cel charytatywny w kwocie 15 tysięcy zł. – Oglądaliśmy dziś na początku tego wydarzenia [gala odbyła się w czasie targów SALMED – red.] tyle wspaniałych urządzeń, nowatorskich. Tak sobie pomyślałam: jak pięknie byłoby mieć 5 tysięcy, żebyśmy mogli kupić pompę infuzyjną do jednego z punktów stabilizacyjnych na froncie. Ci ludzie tutaj, jadą za trzy dni na front ukraiński. Śpią razem z żołnierzami, w okopach, kiedy do nich dzwonię czasami się nie słyszymy, bo strzela artyleria. I to dla nich wielkie brawa. Wszystkim państwu i sobie życzę, żebyśmy nigdy nie musieli się znaleźć w takiej sytuacji, w jakiej są nasi koledzy-medycy na wschodzie – podsumowała.
Galę uświetnił występ Kameralnej Orkiestry „Operacja Muzyka” Wielkopolskiej Izby Lekarskiej pod batutą Dobrochny Martenki. – To, że nie samą pracą lekarz żyje, widać także dziś na naszej scenie, to także lekarze z sercem – podkreślił Krzysztof Kordel, prezes WIL, dziękując orkiestrze za występ.
Pozostali wyróżnieni
Decyzją Kapituły Konkursowej pozostałymi osobami wyróżnionymi IV Edycji Konkursu Wielkopolski Lekarz z Sercem im. Kazimierza Hołogi zostali:
- Dr hab. n. med. Maciej Głyda
Ikona wielkopolskiej transplantologii, Konsultant Wojewódzki z zakresu transplantologii, społecznik i propagator idei transplantacyjnej na forach krajowych i międzynarodowych. Wykształcił setki medyków każdego szczebla, szczególnie specjalistów transplantologów, angażuje się w kampanie społeczne, np. „Drugie Życie”, których ideą jest propagowanie transplantologii. W środowisku transplantologicznym, zarówno po stronie personelu medycznego jak i samych beneficjentów, ma swoje trwałe powiązanie z wysoką jakością, renomą i oddaniem idei medycyny altruistycznej i zaangażowanej.
- Lek. Zygmunt Nieżychowski
Specjalista Chorób wewnętrznych i diabetologii. Po przejściu na emeryturę został Kierownikiem Medycznym Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu. Nie dba o gratyfikacje i podziękowanie ani o wartości materialne. Skromny, bezinteresowny, zawsze oddany choremu, życzliwy, szczery i dobry człowiek.
- Lek. Henryka Sapińska
Pediatra i organizator ochrony zdrowia. Poza pracą szpitalną, swoją prawdziwą pasję odnalazła w trakcie pracy w Poradni Medycyny Szkolnej w Ostrowie Wlkp. Wprowadziła „Nowy System Opieki w Szkole”. Jej celem było dążenie do tego by zmienić myślenie o tym, że ,,zdrowie” to nie tylko lekarz, ale i rodzice, społeczeństwo. Wymiernym efektem jej działań jest wprowadzenie nowego systemu opieki medycyny szkolnej. Przy współpracy z wydziałami oświaty, dyrektorami szkół tworzyła ,,szkoły promujący zdrowie”, przyczyniła się także do powstania „rzecznika praw ucznia” w postaci pielęgniarki szkolnej. Zwracała szczególną uwagę na narastające problemy zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, w tym na nerwice, uzależnienia, zachowania przestępcze. Była inicjatorką przeprowadzania szkoleń z zakresu pierwszej pomocy. Jest osobą ciesząca się ogromnym szacunkiem i uznaniem.
- Lek. Greta Sibrecht
Propagatorka idei dawstwa narządów, wolontariuszka Stowarzyszenia Wielkopolskiego Hospicjum Perinatalnego „Razem”, dokształca się jako wolontariusz w tematyce pediatrycznej i perinatalnej opieki hospicyjnej w Fundacji „Gajusz”. Brała udział w projekcie studenckim „Leczymy z misją”, prowadząc szkolenia z zakresu resuscytacji noworodka w szpitalu w Kenii. To osoba, która chętnie przekazuje swoją pasję do neonatologii kolejnym pokoleniom. Jest przykładem, jak swoją wiedzą dzielić się w sposób odpowiedzialny społecznie i szlachetny.
- Dr n. med. Karina Stefańska-Wronka
Anestezjolog z trzydziestoletnim stażem w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, społecznie angażująca się w propagowanie rozwoju domowej oraz instytucjonalnej opieki nad chorymi przewlekle wentylowanymi oraz w upowszechnianie, zwłaszcza w lecznictwie szpitalnym ale także domowym zasad żywienia pozajelitowego. Mocno zaangażowana w prace Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego. Swoich chorych, często przez chorobę przykutych do łóżka na resztę życia, często podłączonych trwale do maszyn podtrzymujących funkcje życiowe, nie pozostawia bez wsparcia po wypisie ze szpitala. Wspiera ich rodziny w opiece domowej, ucząc życia w nowej rzeczywistości. Robi to cicho i skromnie – dając dowód wielkiego i bezinteresownego serca.
- Lek. Elżbieta Szczepaniak
Pani doktor to osoba wielu talentów: jej wrażliwość widać w pracy lekarza neurologa, ale również podczas gry na skrzypcach w Orkiestrze Teatru Wielkiego w Poznaniu. W pracy zawodowej skupiła się głównie na pacjentach z problemem stwardnienia rozsianego. Swoją pracą stara się przywrócić wiarę w wyzdrowienie i dać siłę do walki z ograniczeniami. Praca w Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym to pokłady empatii, duże ilości uśmiechu i rozmowy. Jest najlepszym przyjacielem wolontariuszy posługujących na ZOL. Zawsze otwarta na pytania i prośby, aktywnie uczestniczy w wydarzeniach dla pacjentów: śpiewa, rozdaje prezenty i uśmiechy.
- Lek. Anna Wilczyńska
Specjalistka psychiatrii, współtworzyła Poznański Ośrodek Zdrowia Psychicznego. Nieprzerwanie opiekuje się pacjentami chorymi psychicznie – najbardziej stygmatyzowaną i etykietowaną grupą społeczną. Opiekuje się również pacjentami geriatrycznymi w domach pomocy społecznej, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Szkoli personel medyczny z zakresu depresji pacjentów geriatrycznych, prowadzi psychoedukację w grupach senioralnych i dla rodzin chorych na schizofrenię. Ściśle współpracuje w środowisku swoich pacjentów, w tym osób w kryzysie bezdomności.
Magdalena Zgrzeba
fot. Przemysław Ciupka