Przemierzyli urokliwe lasy grądowe i mokradła, zapoznali się z ich znaczeniem, a co ważniejsze spędzili miło czas w doborowym towarzystwie – mowa o lekarzach i lekarzach dentystach z pilskiej Delegatury WIL, którzy w miniony weekend wzięli udział w wycieczce przez lasy i moczary nad Gwdą. Uczestników oprowadzili i zapoznali z urokami lokalnej przyrody dr Paweł Michał Owsianny, Dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile oraz leśnicy z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra – Lasy Państwowe.
Wycieczka zorganizowana została tradycyjnie w ramach obchodów Światowego Dnia Mokradeł (przypada 2 lutego), Międzynarodowego Dnia Lasu (21 marca) i Światowego Dnia Wody (22 marca). W pierwszy dzień ponad sześciokilometrowa trasa biegła leśnymi duktami na skraju Doliny Gwdy w okolicy Dobrzycy. Grupa przemierzyła urokliwe i pełne życia lasy grądowe, łęgowe oraz mokradła – poszukując „pachnącej Panny Violi” [fiołków pachnących – red.] i poznając splecione z przyrodą losy ludzi, którym bliska była północna Wielkopolska.
Podczas wycieczki uczestnicy mogli usłyszeć wiele informacji na temat roli mokradeł w przyrodzie i ich znaczeniu dla człowieka i zmian klimatu. Leśnicy zapoznali ich z działaniami ochronnymi prowadzonymi przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra w celu zachowania cennych siedlisk. Nie zabrakło także ciekawych obserwacji przyrodniczych oraz pogadanek historyczno-krajoznawczych. Lekarze odwiedzili też cmentarz leśników w Dobrzycy, uznany za najpiękniejszy cmentarz, na którym pochowani są pracownicy lasów. Wędrówkę zakończono wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku, przy którym spotkały się lekarki i pracownica biura Delegatury WIL w Pile.
Głównym punktem programu drugiego dnia wycieczki była wyprawa do utworzonego w 1926 roku, rezerwatu przyrody „Kuźnik”. Gospodarzem spaceru było PTTK Oddział Piła, a o edukację przyrodniczą uczestników zadbał dr Paweł M. Owsianny Dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. Barwnymi historiami o roślinach, skaczących po bagnach Finach oraz przyrodniczym tronie Łokietka, do którego król piechotą chodził, raczył leśnych odkrywców przez ponad trzy godziny.
W cyklu „Cztery Pory Roku” zaplanowano kolejne trzy wyprawy do rezerwatu „Kuźnik”. Serdecznie zapraszamy lekarzy i lekarzy dentystów z Piły i okolic na wspólne wędrówki po lasach i mokradłach – kontakt z Delegaturą WIL w Pile: tel. 783-993-910, e-mail: pila@wil.org.pl