W dniach 12-13 kwietnia odbyła się konferencja, skupiająca się na interdyscyplinarnych aspektach rozwoju zawodowego na początku kariery medycznej.
Wydarzenie „Jeden zawód, wiele dróg: interdyscyplinarnie na początku kariery” zorganizowała Komisja ds. Młodych Lekarzy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, przy współpracy z EDU WIL. Konferencja była okazją do zdobycia praktycznych informacji niezależnie od obecnego lub przyszłego miejsca pracy. Uczestników, zarówno zebranych w Centrum Konferencyjnym EDU WIL, jak i biorących udział w wydarzeniu online, przywitała Wiktoria Andrzejewska, członkini Komisji ds. Młodych Lekarzy WIL. O oficjalne otwarcie konferencji poprosiła lek. Mateusza Szulcę, wiceprezesa ORL WIL.
– Mamy nadzieję, że informacje, które chcemy Wam przekazać, będą dla Was istotne i przydatne. Myślę, że wielu z nas chciało, gdy byliśmy jeszcze studentami lub młodszymi lekarzami, by usłyszeć tak po przyjacielsku od kogoś, na co przede wszystkim zwrócić uwagę. Będziemy poruszać tu tematy, czy to z ortopedii czy psychiatrii, które każdy lekarz, niezależnie od specjalizacji, wiedzieć powinien – powitał zebranych lek. Mateusz Szulca.
– Przykład tej konferencji pokazuje, że młodzi lekarze chcieliby się czegoś dowiedzieć od kolegów specjalizujących się w innych dyscyplinach. Zawsze jesteśmy przede wszystkim lekarzami, później specjalistami – podkreślił lek. Karol Lubarski, przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy.
Pierwszy dzień konferencji upłynął pod znakiem psychiatrii. Serię wykładów rozpoczęła lek. Anna Rewekant, przedstawiając krótką instrukcję obsługi benzodiazepin, następnie lek. Łukasz Mech poruszył temat „Kiedy do szpitala, kiedy do poradni”. Kolejna prelegentka, lek. Martyna Wróbel omówiła wątek przyjęć bez zgody oraz przymusu bezpośredniego pacjentów, a na koniec pierwszego dnia konferencji lek. Siergij Duriagin zaprosił zebranych do rozmowy i żywej dyskusji o błędach lekarskich. Wieczorem uczestnicy mieli okazję do spotkania integracyjnego w mniej formalnych okolicznościach.
Drugi dzień konferencji rozpoczął lek. Piotr Danielewski, omawiając podstawowe problemy okulistyczne spotykane w gabinecie lekarza POZ/NiŚPL. Lek. Krzysztof Kanabaj przypomniał najistotniejsze zagadnienia z dermatologii, dr n. med. Ivo Domagała poruszył podstawowe pojęcia ze stomatologii, a lek. Marcin Karolewski opowiedział o medycynie skraju życia.
W kolejnej części dnia uczestnicy dowiedzieli się sporo o sprawach sądowych związanych z wykonywaniem zawodu: dr n. med. Bartosz Burchardt omówił najczęstsze błędy popełniane przez młodych lekarzy. Następnie prokuratorzy mgr Katarzyna Nawrot oraz mgr Kinga Kobierska opowiedziały o pracy prokuratora i o tym, jak się zachować gdy dostaniemy wezwanie na przesłuchanie, a na koniec tej części adwokat mgr Sonia Krygier poruszyła temat roli obrońcy w postępowaniach.
Na zakończenie konferencji lek. Mateusz Szulca omówił najczęstsze urazy ortopedyczne, a lek. Krzysztof Czajkowski przedstawił uczestnikom najważniejsze zagadnienia dotyczące zakrzepicy żył głębokich oraz niewydolności żylnej.
Dzięki temu, że wśród prelegentów znaleźli się zarówno rezydenci, jak i prawnicy oraz specjaliści, uczestnicy otrzymali sporą dawkę wiedzy z różnych dziedzin, co bez wątpienia zaprocentuje i ułatwi początek ich przyszłej pracy w zawodzie.
ZKM WIL