Blisko 200 osób online oraz kilkadziesiąt zgromadzonych w Centrum Konferencyjnym EDU WIL przy ul. Szyperskiej 14 w Poznaniu uczestniczyło w II Ogólnopolskiej Konferencji Medycyny Ratunkowej. Wydarzenie odbyło się w dniach 8-9 maja 2024.
W dwudniowej konferencji udział wzięli młodzi lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki oraz studenci kierunków medycznych. To dla nich cenna lekcja dotycząca niełatwej pracy na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i studium wielu różnych przypadków medycznych.
– Wybraliśmy prelegentów, którzy są lekarzami praktykami w swoich dziedzinach. Poruszane były tematy, które może nie do końca wiążą się na pierwszy rzut oka z SOR-em, jak psychiatria, dermatologia czy okulistyka, ale stanowią duże wyzwanie dla lekarzy, którzy pracują na SOR – podkreślał pomysłodawca konferencji, wiceprezes ORL WIL lek. Marcin Karolewski.
Pierwszy dzień wydarzenia rozpoczął się wykładem „Zasady segregacji w SOR”, który wygłosił dr n. med. Patryk Konieczka. Kolejną prelekcję przedstawił chirurg, dr n. med. Krzysztof Karaś. Opowiadał o tym, jak przeprowadzić szybką i skuteczną diagnostykę pacjenta trafiającego na Szpitalny Oddział Ratunkowy, skupiając się przede wszystkim na różnych rodzajach i pochodzeniu bólu brzucha. Trzeci wykład dotyczył postępowania z pacjentami po transplantacji, którzy trafiają na oddziały ratunkowe. Prowadzący go dr hab. n. med. Piotr Zelga podkreślał, że spektrum powikłań u osób po przeszczepach jest duże i może wynikać między innymi z przyjmowania leków immunosupresyjnych, które mogą wywoływać konkretne stany, będące przyczyną hospitalizacji.
Druga sesja dotyczyła szczególnych przypadków w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Pierwszy wykład wygłosił psychiatra, lek. Łukasz Mech. Podczas wystąpienia mówił o postępowaniu z osobami z majaczeniem lub ostrą psychozą w SOR. Prelekcję na temat pacjentów pediatrycznych wygłosiła dr n. med. Joanna Stryczyńska– Kazubska. Podczas drugiego wystąpienia pani doktor opowiedziała studentom i młodym lekarzom o tym, jak postępować z małymi pacjentami, którzy trafiają na Szpitalne Oddziały Ratunkowe z podejrzeniem powikłań poszczepiennych. Doktor Marcin Karolewski wygłosił prelekcję na temat tego, jakie działania podejmować z pacjentami geriatrycznymi trafiającymi na SOR.
Trzecią sesję „Ostre stany w SOR” rozpoczął dr n. med. Wojciech Adamski, opowiadając uczestnikom konferencji o najpoważniejszych przypadkach w okulistyce. Natomiast pulmonolog, dr n. med. Hanna Winiarska zebranym opowiedziała o leczeniu pacjentów z astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Pierwszy dzień konferencji zamknął wykład „Ostre zatrucia w SOR” – prelekcję wygłosił dr n. med. Eryk Matuszkiewicz.
Dzień drugi rozpoczęła sesja „Młody lekarz w SOR”. O zasadach przekazywania pacjenta ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych opowiedział lek. Maciej Świt. Natomiast o diagnostyce, zaopatrywaniu, kwalifikacji do leczenia operacyjnego złamań oraz drobnych urazów w SOR zebranym prelekcję wygłosił wiceprezes ORL WIL lek. Mateusz Szulca. – Zwracałem uwagę na to, jak zaopatrywać pacjenta, tak by przekazać go do dalszego leczenia. Po pierwsze nie tylko ułatwia nam to pracę, jako zespołowi lekarskiemu, ale także sprawia, że pacjent jest lepiej zaopiekowany, dolegliwości bólowe się zmniejszają – mówił po swoim wystąpieniu wiceprezes ORL WIL lek. Mateusz Szulca.
Sesja II dotyczyła prawa medycznego. Między innymi o procedurach związanych ze stwierdzaniem zgonu w SOR opowiedział dr n. med. Bartosz Burchardt. Prelekcję na temat przyjęć pacjentów na SOR i przypadków, kiedy nie są w stanie decydować o sobie wygłosiła mec. Sława Maćkowiak
II edycję Ogólnopolskiej Konferencji Medycyny Ratunkowej zakończył wykład dr n. med. Jakuba Moskala dotyczący przypadków pacjentów z urazami czaszkowo-mózgowymi, którzy trafiają na SOR.
W ramach konferencji dla młodych lekarzy i studentów odbyły się warsztaty z podstawowych zabiegów, które wykonywane są w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Podstaw wykonywania USG jamy brzusznej uczył lek. Marcin Karolewski. – USG powinno być w dzisiejszych czasach przedłużeniem słuchawki lekarza i każdy powinien przynajmniej w podstawowym zakresie to USG umieć wykonać – podkreślał prowadzący warsztaty i pomysłodawca konferencji, wiceprezes ORL WIL lek. Marcin Karolewski. Aparat do wykonywania USG użyty podczas warsztatów użyczyła firma Medinco.
Kolejna część ćwiczeniowa dotyczyła zaopatrywania złamań i zakładania gipsu. Poprowadził ją lek. Mateusz Szulca. – Jak pomyślimy o tym, z czym kojarzona jest medycyna, to jedną z pierwszych odpowiedzi będzie złamanie. Uważam, że gipsowanie jest jedną z podstawowych umiejętności lekarskich. Nawet jeśli nie używamy gipsu, powinniśmy wiedzieć, jak unieruchomić złamanie, albo jak zaopiekować pacjentem, żeby uraz nie postępował dalej, bo może mieć to wpływ na dalsze rokowania – podkreślał wiceprezes ORL WIL lek. Mateusz Szulca.
Podczas trzeciej części warsztatowej specjaliści przypomnieli uczestnikom ćwiczeń zasady udzielania pierwszej pomocy.
ZTK WIL