W niedzielę, 29 września, na terenie Nadleśnictwa Jarocin, leśnictwo Czeszewo w Światowym Dniu Serca spotkali się już po raz osiemnasty miłośnicy lasu i rekreacji w liczbie około stu osób. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski, nadleśnictwo Jarocin przy udziale przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Oddział w Poznaniu, reprezentowane przez prof. Piotra Dylewicza.
Wędrówkę z kijkami poprzedzała rozgrzewka, poprowadzona profesjonalnie przez dr Piotra Ogarzyńskiego. Nadleśnictwo przygotowało dla uczestników dwie trasy w leśnictwie Czeszewo, rezerwacie „Czeszewski las”. Pierwsza krótsza (3 km) „ Duża starucha” (nazwa starorzecza) wymagała pokonania pętli leśnej ścieżki edukacyjnej, natomiast dla osób zainteresowanych dłuższym spacerem przygotowana została trasa „W rezerwacie i lesie gospodarczym”, wynosząca 6 km.
Obie trasy rozpoczynały się nieopodal przeprawy promowej „Nikodem” na terenie pola biwakowego z miejscem na ognisko. Uczestnicy pokonali dużą pętlę ścieżki edukacyjnej, na której dowiedzieli się m.in. jakimi formami ochrony przyrody objęto jeden z najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszar w Wielkopolsce, jak wpływa na lasy łęgowe przepływająca w pobliżu Warta i jej liczne starorzecza, jakie można spotkać tutaj leśne zbiorowiska roślinne i jakie gatunki drzewiaste je tworzą. Najstarszy rezerwat przyrody w Wielkopolsce, czyli „Czeszewski Las”, ze względu na swą bioróżnorodność nazywany jest często „Wielkopolską Białowieżą”. Zachęcamy do odwiedzin tego miejsca, szczególnie w okresie wegetacyjnym.
Podczas spaceru leśnicy wędrowali z uczestnikami przybliżając wiadomości o przyrodzie, lesie oraz o swojej pracy, a także udzielając odpowiedzi na wszelkie nasuwające się pytania. Miłe było, gdy leśnicy z Jarocina dziękowali za liczne zainteresowanie uczestnictwem, podczas którego mogli poznać wiele ciekawych osób korzystających z aktywnego wypoczynku w lesie.
Organizatorzy natomiast w imieniu własnym, a przede wszystkim przybyłych uczestników (lekarzy, prawników, i innych osób z zamiłowania dbających o zdrowie i kochających las), składają podziękowania Nadleśniczemu Januszowi Gogołkiewiczowi i współpracownikom za gościnę i za zaangażowanie w organizację wydarzenia. Dziękujemy w szczególności za prywatny poświęcony czas, perfekcyjne przygotowanie tras oraz udostępnienie infrastruktury Nadleśnictwa, tak doskonale przygotowanego do edukacji przyrodniczo-leśnej. Nie bez znaczenia był wyśmienity poczęstunek na zakończenie leśnego spaceru.
Przekazujemy równie serdeczne podziękowania dla pozostałych pracowników zaangażowanych w organizację wydarzenia, w tym dla głównego partnera organizacyjnego – Marka Dobraczyńskiego oraz Macieja Trzebniaka, Jakuba Wojdeckiego i Jakuba Krzynowka. Bez Państwa pomocy nie udałoby się zorganizować wydarzenia znaczącego nie tylko dla zdrowia, ale również dla promocji polskich lasów, ich piękna i nieocenionej roli w kształtowaniu krajobrazu.
Jerzy Flisykowski
Polskie Towarzystwo Leśne