11 listopada lekarze z delegatury Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Lesznie złożyli biało-czerwone kwiaty na grobie zasłużonego lekarza dr Jana Metziga, którego uchwałą Rady Miasta Leszna wyróżniono w 2024 roku jako patrona społeczności medyków. Celem nadania tego tytułu jest przypomnienia jego zasług nie tylko jako zaangażowanego lekarza służącego wiedzą i umiejętnościami mieszkańcom miasta bez względu na wyznanie i przynależność narodową, ale niezwykle aktywnego orędownika polskości na ziemiach Wielkiego Księstwa Poznańskiego.
Tym gestem lekarze z Leszna chcieli w Dzień Niepodległości podkreślić, że nadal nie zapominają o jego zasługach nie tylko dla miasta, ale dla sprawy polskiej w Prusach, jego zaangażowania w odzyskaniu suwerenności Polaków, mimo iż jako niemiecki lekarz batalionowy rozumiał dobrze złożoność i trudność takiej politycznej postawy w XIX wieku. Jego nieustępliwość w tej sprawie, którą propagował w swoich licznych wystąpieniach i publikacjach do końca swojego życia została doceniona przez Polaków, którzy w epitafium na jego grobie umieścili napis: „ Lekarz -filantrop Dr Jan Metzig- wielki przyjaciel Polaków ”.
Na zaproszenie Prezydenta miasta Leszna członkowie zarządu Delegatury WIL w Lesznie wzięli udział w uroczystej gali z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowanego w Teatrze Miejskim w Lesznie z udziałem Rady Miasta Leszna i zaproszonych gości. Uchwałą Rady Miasta Leszna z tej okazji wręczono dziewięć wyróżnień dla zasłużonych obywateli miasta w dziedzinie kultury, sportu i działalności społecznej. Jednym z laureatów tej nagrody był – dr Bolesław Szudejko, emerytowany lekarz ortopeda, były ordynator, założyciel Leszczyńskiego Klubu Myśli Obywatelskiej, inicjator budowy w Lesznie pomnika Odzyskania Niepodległości i pomnika Konstytucji 3 Maja oraz senator RP II kadencji.