W Centrum Konferencyjnym EDU WIL przy ulicy Szyperskiej 14 odbyło się pierwsze szkolenie organizowane w ramach koalicji na rzecz cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia #CyberC4H, do której Wielkopolska Izba Lekarska przystąpiła w sierpniu bieżącego roku.
Nie zabrakło informacji na temat nowych rodzajów zagrożeń, aktualnych wyzwań, skutecznych strategii oraz sposobów finansowania cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia.
Szkolenie było podzielone na dwa bloki: teoretyczno-prawny, który przedstawiał regulacje, standardy i finansowanie cyberbezpieczeństwa oraz blok praktyczny, podczas którego prelegenci opowiadali o wdrożeniach i aplikacjach w cyberbezpieczeństwie.
Pierwszą prelekcję: „Dyrektywa NIS2 i Krajowego Systemy Cyberbezpieczeństwa w kontekście nowych obowiązków dla podmiotów leczniczych” wygłosił Piotr Rybicki z Centrum E- Zdrowie. Doktor Paweł Kaźmierczyk wygłosił prezentację specjalną: Finansowanie działań w zakresie cyberbezpieczeństwa ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) – Możliwości dla sektora zdrowia”. Następnie odbyły się wykłady dotyczące najnowszych przepisów i standardach w ochronie danych pacjentów w cyfrowym środowisku oraz roli koalicji cyberbezpieczeństwa w sektorze zdrowia. Zakończeniem pierwszego bloku tematycznego była dyskusja otwarta: możliwości i wyzwania związane z wdrażaniem standardów bezpieczeństwa w placówkach medycznych.
Blok drugi rozpoczęła prelekcja: „Zabezpieczanie infrastruktury IT w placówkach medycznych – Studium przypadku” wygłoszona przez Krzysztofa Kaczorowskiego. Następnie odbyły się prezentacje partnerów kolaicji na rzecz cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia, przedstawiono także rozwiązania technologiczne dedykowane sektorowi zdrowia i przykłady ich wykorzystania. Ostatnią prelekcja dotyczyła ochrony danych i zarządzania ryzykiem w szpitalach.
Szkolenie z cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia zakończyła sesja pytań do ekspertów. Współorganizatorem konferencji było Polskie Towarzystwo Lekarzy Menedżerów i Healthcare Poland.
ZKM WIL