Papierowe druki, na których wystawiane są zwolnienia lekarskie przechodzą do historii. Od 1 lipca lekarze będą zobowiązani wystawiać je w wersji elektronicznej. W jaki sposób lekarze muszą się do tego przygotować? Jak działa system? Czy lekarze są przygotowane na taką zmianę? O tym dyskutowali lekarze na szkoleniu zorganizowanym w delegaturze Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Ostrowie Wielkopolskim w dniu 06 lutego 2018 r. oraz w dniu 08 lutego 2018 r. w Poznaniu.
Do ostrowskiej delegatury zjechali się lekarze przede wszystkim świadczący usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. To właśnie oni rocznie wystawiają najwięcej zwolnień lekarskich. Szkolenie przeprowadzili pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wlkp. Warto przypomnieć, że elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA, lekarze mogą wystawiać już od 1 stycznia 2016 roku. Z takiej formy korzystają jednak jeszcze nieliczni – mówi Krystyna Michałek – rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
„Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą obowiązywać już od 1 lipca. E-ZLA wystawione przez lekarza automatycznie trafi wówczas do systemu ZUS i na profil PUE płatnika oraz ubezpieczonego. Nie będzie wymagany od pacjenta termin 7 dni na dostarczenie zwolnienia. A lekarze nie będą musieli dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Nie będzie też potrzeby pobierania w placówkach ZUS tzw. bloczków formularzy ZUS ZLA” – wyjaśnia Krystyna Michałek – rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Dzięki elektronicznemu zwolnieniu lekarze mają mieć możliwość przeglądania w systemie wcześniejszych zwolnień swoich pacjentów. Będzie można sprawdzić np: kto je wystawiał, na jaki okres i z powodu jakich schorzeń. Lekarz ma mieć także dostęp do zwolnień wydanych w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS.
W spotkaniu w Ostrowie Wielkopolskim uczestniczył m.in. Tomasz Ziąbka – lekarz rodzinny z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Czarnym Lesie w powiecie ostrowskim.
„Widzimy, że z jednej strony ma to być uproszczenie naszej pracy. Jak przekonywały nas prowadzące szkolenie wpisywanie e-ZLA ma zajmował ok 2/3 minut. To czego się obawiamy to to, że wydłuży się czas przyjmowania pacjenta. Obecnie w Polsce średnia czasu przeznaczona na jednego pacjenta to ok 10 minut, jeśli z tego jeszcze 2/3 minuty poświęcimy na pracę administracyjną to kolejki to lekarzy rodzinnych się wydłużą albo będziemy ich przyjmować mniej. Pytanie też czy przy takiej ilości danych system nie będzie się zawieszał” – mówi Tomasz Ziąbka.
Szkolenie zorganizowała delegatura Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Ostrowie Wlkp. wraz z ZUS w Ostrowie Wlkp.
(-) Anna Grzesiak
Analogiczne spotkanie szkoleniowe odbyło się w dniu 08 lutego 2018 r. w Poznaniu . Poza szkoleniem, jego uczestnicy mieli możliwość założenia PUE oraz jego wypróbowania na specjalnie zainstalowanych stanowiskach.