Wnętrza kolejnego nowoczesnego, a właściwie trzech nowoczesnych oddziałów ostrowskiego szpitala: Chirurgii Dziecięcej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Wielkopolskiego Centrum Oparzeń oddane do użytku. Uroczystość odbyła się 28 września w obecności byłych i obecnych pracowników oddziału, szpitala i zaproszonych gości. Podczas uroczystego otwarcia nie zabrakło przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Lekarskiej lek. stom. Wiesława Wawrzyniaka, Wiceprezesa WIL, prezes Delegatury WIL w Ostrowie Wlkp. oraz
prof. dr n. med. Przemysława Mańkowskiego – Członka ORL, Kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej w Poznaniu.
Oddziały uroczyście otwarto w nowym, dobudowanym skrzydle szpitala. Do tej pory zajmowały ciasne, niewystarczające już pomieszczenia w głównym budynku szpitala. Dzięki inwestycji ZZOZ w Ostrowie Wlkp. będzie mógł przyjmować więcej młodych pacjentów i podnieść poziom świadczonych usług medycznych.
„W życiu każdego chirurga dziecięcego piękne są takie chwile kiedy na twarzy dziecka wyleczonego widzimy uśmiech, ale dzisiaj stajemy przed równie piękną inwestycją na miarę XXI weku, otwieramy nowoczesny oddział, na którym leczone będą dzieci z całej Wielkopolski, gdzie będziemy realizowali cały wachlarz procedur chirurgicznych. Jak wiadomo leczenie małego dziecka jest pracą zespołową dlatego też na piętrze oddziału będzie działał oddział anestezjologiczny, kierowany przez dr Krzysztofa Gralę, który jest kluczowym oddziałem, mającym wspierać bardzo ważną inwestycję – Wielkopolskie Centrum Leczenia Oparzeń. Jest to unikatowa placówka nie tylko w skali Wielkopolski, ale i całego kraju gdzie leczone są bardzo ciężkie i rozległe oparzenia u dzieci i młodzieży. Odkąd realizujemy tzw. oparzeniówkę w ostrowskim szpitalu tych najcięższych pacjentów przybywa, w skali roku jest to ok 50%. Są to pacjenci transportowani lotniczym pogotowiem ratunkowym z różnych regionów kraju. Jeśli chodzi o liczbę łóżek to liczba się nie zmieniła, zmianie uległa za to powierzchnia oddziału, zyskaliśmy tak potrzebną nam przestrzeń, łatwiej będzie się tymi pacjentami teraz opiekować, znacznie poprawią się warunki pracy i pobytu małych pacjentów. Wiadomo, że na oddziałach gdzie są dzieci przebywają też ich rodzice. Oni także mają swoje prawa i potrzeby i musimy im to zapewnić – mówił dr n. med. Witold Miaśkiewicz – kierownik Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej w ZZOZ w Ostrowie Wlkp.
O tym, jak ważny jest to oddział świadczą chociażby dane statystyczne dot. przyjęć. W 2016 r. na oddział przyjęto 1850 pacjentów, na oparzeniówkę 51 a liczba wykonanych operacji wyniosła 1143. Do połowy 2017 r. przyjęć było 1813, na oddział oparzeń trafiło 77 pacjentów, a liczba wykonanych operacji wyniosła 1291. Średnio rocznie na oddziale leczonych jest ok. 2000 pacjentów, operowanych jest ok. 1400 z nich.
„Każdy nowy oddział, który leczy tych najmłodszych pacjentów, a który powstaje w Wielkopolsce jest bardzo cenną inicjatywę. Wielkopolskie Centrum Leczenia Oparzeń ma służyć nie tylko miastu Ostrów Wlkp., ale całej Wielkopolsce, a nawet całej Polsce. Są to pacjenci w tak ciężkich stanach, że muszą trafiać do ośrodków wysokospecjalistycznych. A takich jest zaledwie kilka, w tym jeden z nich teraz w Wielkopolsce, w gospodarnej Wielkopolsce, w Ostrowie Wielkopolskim z czego należy być dumnym. Mi jako chirurgowi dziecięcemu serce się raduje, że stworzono oddział o standardach światowych, ze znakomicie przygotowaną kadrą, a co ważniejsze dzieci nie będą teraz błąkały się po różnych innych ośrodkach tylko trafią tu do miejsca, w którym współpracują ze sobą trzy oddziały: chirurgia, anestezjologia i oparzeniówka – mówił prof. dr n. med. Przemysław Mańkowski – członek ORL, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej w Poznaniu.
„Oddajemy dziś do użytku bardzo ważny, strategiczny wręcz dla naszego szpitala oddział. Jest to oddział dedykowany naszym najmłodszym pacjentom, którzy w trakcie pobytu najczęściej przebywają także w obecności swoich rodziców. Same mury, aparatura medyczna nawet ta najnowocześniejsza nic nie dają, dlatego oprócz tych działań typowo inwestycyjnych dużo inwestujemy także w kadry medyczne, zarówno te lekarskie, pielęgniarskie jak i ratowników medycznych, dopiero wtedy można mówić o pełnym sukcesie”- mówił Dariusz Bierła – dyrektor ZZOZ w Ostrowie Wlkp.
Zrealizowanie przedsięwzięcia było możliwe dzięki środkom przekazanym przez Urząd Marszałkowski z funduszy europejskich w wysokości prawie 7 mln zł. w ramach poddziałania „Infrastruktura Ochrony Zdrowia”. Projekt obejmował zarówno prace budowlane jak i zakup nowoczesnego wyposażenia.
(AG)
Foto (AG)