Okręgowa Rada Lekarska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w stanowisku z dnia 9 lutego 2019 roku wyraziła poparcie dla projektu reformy kształcenia podyplomowego i prawa pracy, będącej wynikiem prac Zespołu powołanego zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. (z późniejszą zmianą) w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania propozycji nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. Urz. Min. Zdrowia poz. 22 i poz. 49).
W stanowisku czytamy:
„Projekt Reformy kształcenia podyplomowego i prawa pracy, zawierający propozycje konkretnych zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty i innych ustawach oraz
w rozporządzeniach, to dokument będący podstawą do gruntownej zmiany kształcenia podyplomowego lekarzy w Polsce. W ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej projekt realizuje zgłaszane od lat postulaty środowiska lekarskiego, w tym:
– zmiana programu stażu podyplomowego polegająca na jego upraktycznieniu,
– wprowadzenie ogólnopolskiego, przejrzystego procesu rekrutacji na specjalizację,
– odbiurokratyzowanie oraz cyfryzacja procesu kształcenia specjalizacyjnego,
– zwiększenie roli oraz wprowadzenie wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji,
– wprowadzenie umiejętności lekarskich, weryfikacja listy specjalizacji,
– pro-lekarskie i pro-pacjenckie zmiany dotyczące prawa pracy,
– wsparcie prawne dla lekarek w ciąży oraz matek-lekarek,
– przekazanie administracyjnego prowadzenia kształcenia do izb lekarskich.
Okręgowa Rada Lekarska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej popiera prowadzenie dalszych prac legislacyjnych nad przedstawionym projektem, z zastrzeżeniem konieczności utrzymania wszystkich kluczowych zapisów. Uważa również za niezbędny warunek ich powodzenia zagwarantowanie stałego finansowania zmian opisanych w projekcie.”
Reforma kształcenia podyplomowego i prawa pracy