Pierwszy weekend kwietnia, czyli w 2019 roku 7 dzień tego miesiąca, to dla lekarzy święto biegania na 15 kilometrów. Już po raz 22 lekarze zmierzyli się w Bukówcu Górnym w ramach Mistrzostw Polski. Mimo, że był to Światowy Dzień Zdrowia i Pracownika Służby Zdrowia, to umknął on biegaczom, lekarzom i organizatorom – może i dobrze, bo świąteczny klimat szacunku, należy się nam cały rok, a wzniosłe słowa w jednym dniu niczego nie zmieniają. Atmosfera biegu w tej pięknej podleszczyńskiej wsi jest zawsze niezwykła. Ogrom serca jakie organizatorzy wkładają w klimat biegu, powoduje, że każdy, kto choć raz tam był, wraca powtórnie. W tym roku 34 lekarzy z całej Polski stanęło na starcie, do którego sygnał dał wystrzał armatni i karabinowy Bractwa Kurkowego. Trasa odmienna od zeszłorocznej, bo częściowo odwrócona, jeśli chodzi o kierunek, zafundowała biegaczom dwa podbiegi w iście górskim stylu, ale trudy „wspinaczki” rekompensowała piękna pogoda, która, jak zapewniają organizatorzy, w Bukówcu jest dla biegaczy. Wszyscy lekarze dotarli do mety w komplecie. Najlepsi, w podniosłej atmosferze dekoracji, wysłuchali Hymnu Polski i odebrali trofea i nagrody. Mistrzynią Polski na 15 km. została Anna Zajączkowska z Trzebnicy, powtarzając sukces z 2018 roku. Wicemistrzynią została Małgorzata Nowak z Pleszewa, a trzecie miejsce zajęła Monika Hauser-Giers z Nowego Lubosza. Wśród lekarzy tryumfował Wojciech Lizak z Jastrzębia Zdroju, który zajął również wysokie 5 miejsce w klasyfikacji generalnej Biegu Sokoła w ranach, którego rozgrywane są Mistrzostwa Lekarzy. Wicemistrzem Polski został Marcin Gabryel z Krosinka, a trzeci był Grzegorz Krawczyk z Radomia. Miłym akcentem Mistrzostw Lekarzy było pożegnanie z bieganiem, w wieku 66 lat, kolegi Jacka Adamczaka z Delegatury Leszczyńskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, który specjalnie na tę okazję przygotował dla grona najbliższych biegowych przyjaciół koszulki z napisem „Jacek Adamczak 66 i cześć!”. Będzie nam go brakowało na tych Mistrzostwach, do których wnosił klimat dostojnej zabawy i zdrowej rywalizacji. Dziękujemy, Jacku! Mistrzostwa w Bukówcu przeszły do historii i zapisały się niezapomnianymi wrażeniami, między innymi dzięki ogromnemu zaangażowaniu kolegi Leszka Walczaka z Leszna, który jak co roku zadbał o wszelkie szczegóły imprezy, na której czuliśmy się najważniejszymi gośćmi. W tym miejscu dziękuję również Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej oraz Naczelnej Izbie Lekarskiej za wsparcie finansowe i organizacyjne. Pełne wyniki Mistrzostwa Polski Lekarzy na 15 km na stronie: biegsokola.com