Diagnostyka i ocena bólu u osób w podeszłym wieku, nieopioidowe leki przeciwbólowe, zasady leczenia bólu przewlekłego, rozpoznanie i leczenie bólu neuropatycznego oraz interakcje leków przeciwbólowych – m.in. takim zagadnieniom poświęcono Pierwszy Ostrowski Poranek z Geriatrią, który odbył się 6 kwietnia w MDK w Ostrowie Wlkp. Organizatorem konferencji była Wielkopolska Izba Lekarska Delegatura w Ostrowie Wlkp. oraz Oddział Geriatryczny ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim. Uczestniczyło w nim blisko osiemdziesięciu lekarzy rodzinnych, geriatrów, internistów oraz lekarzy innych specjalności leczących osoby starsze.
Konferencję uroczyście otworzyli lek. dent. Wiesław Wawrzyniak oraz lek. Marek Widenka.
„Chciałem podziękować doktorowi Markowi Widence za podjęcie organizacji takiego wyjątkowego szkolenia. Leczenie osób starszych staje się olbrzymim problemem. Na 9 mln seniorów przypada 400 lekarzy geriatrów, w samej Wielkopolsce jest ich 19. To prawdziwa tragedia. Leczenie bólu u osób 75+ jest tematem bardzo istotnym, bo dobór leków, które są skuteczne i nie dają efektów ubocznych jest bardzo trudny” – mówił Wiesław Wawrzyniak – Wiceprezes ORL WIL, Przewodniczący Delegatury WIL w Ostrowie Wielkopolskim.
Jak zaznaczał pomysłodawca i Kierownik Naukowy konferencji Marek Widenka z Oddziału Geriatrycznego ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim, pomysł organizacji konferencji narodził się z doświadczeń w pracy na oddziale geriatrycznym, gdzie osób starszych z różnymi dolegliwościami z roku na rok przybywa, co powoduje, że zapotrzebowanie na tego typu oddziały w całej Polsce rośnie. „Tych dolegliwości bólowych u starszych pacjentów jest dużo. Trzeba mieć wiedzę i duże doświadczenie żeby im pomóc, a nie zaszkodzić.” – dodał.
Uczestnicy wysłuchali w sumie 6 wykładów. Wśród prelegentów byli: prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis i dr n. med. Ewa Deskur-Śmielecka z Katedry Medycyny Paliatywnej i Pracowni Geriatrii UM w Poznaniu oraz lek. Marek Widenka.
„Ostrów Wielkopolski jest dużym ośrodkiem na mapie geriatrycznej Polski. Jest jednym z dwóch tego typu ośrodków w Wielkopolsce, które dysponują oddziałami geriatrycznymi. Ostrowski szpital dostał też akredytację na szkolenia z zakresu geriatrii, 6 miejsc specjalizacyjnych, w związku z tym należy zachęcić młodych lekarzy do wybrania tej specjalizacji.” – mówiła prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis.
Jak podkreśliła dr Ewa Deskur-Śmielecka przy wielochrobowości dobór odpowiedniej terapii – takiej, która będzie zarówno bezpieczna, jak i skuteczna dla pacjenta – jest bardzo trudny. Jej zdaniem pacjenci ze złożoną wieloelementową chorobowością różnią się od innych seniorów. W związku z tym lekarze geriatrzy muszą być specjalnie przygotowani do leczenia tego typu pacjentów.
Dr Marek Widenka swój wykład rozpoczął i zakończył przesłaniem „Nie ma bezpiecznych leków. Są tylko bezpieczni lekarze”.
(AG)
Foto: AG