20 września leszczyńscy lekarze, po okresie wakacyjnym, wrócili do spotkań naukowych. Tym razem na spotkaniu przedstawiono dwa zagadnienia: jedno z zakresu endokrynologii, drugie z zakresu otolaryngologii.
Pierwszym wykładowcą była dr Lidia Dymalska-Kubasik, endokrynolog. Omówiła nadczynność tarczycy indukowaną kontaminacją jodem w wyniku coraz bardziej powszechnego przeprowadzania badań obrazowych z wykorzystaniem kontrastu jodowego w diagnostyce. Przedstawiła związane z tym powikłania i leczenie pacjentów zwłaszcza z innymi schorzeniami, szczególnie chorobami serca i układu krążenia. Odpowiedziała na pytania: jak postępować z pacjentem zagrożonym jatrogenną tyreotoksykozą, kiedy i jakie zlecać badania i jak leczyć następstwa podania dużych dawek jodu. To było pierwsze po wakacjach spotkanie szkoleniowe w leszczyńskiej Delegaturze WIL.
Drugi z wykładów poprowadziła dr Daniela Mielcarek-Kuchta z Wojewódzkiego Szpitala w Poznaniu, specjalista z zakresu otolaryngologii, która wygłosiła wykład na temat chirurgii endoskopowej zatok przynosowych. Zapoznała zebranych z anatomią i fizjologią zatok przynosowych oraz krótkim rysem historycznym operacji wewnątrznosowych. Podała wskazania do chirurgii endoskopowej zatok i przedstawiła na filmach przykłady operacji: w stanach zapalnych, powikłaniach i guzach niezłośliwych.
– Dzięki doskonale zaprezentowanym autorskim filmom z wykonywanych endoskopowo zabiegów procesów chorobowych nosa, zatok przynosowych i oczodołu mieliśmy możliwość zapoznania się z najnowszymi, często bardzo skomplikowanymi technikami mikrozabiegów. Wykład zakończył się gromkimi oklaskami w uznaniu do osiągnięć Pani dr Mielcarek-Kuchty – podkreśliła Lidia Dymalska–Kubasik – Wiceprezes ORL WIL.
Kolejne spotkanie 25 października, na szkoleniu z zakresu nefrologii.