Blisko stu lekarzy – chirurgów dziecięcych, pediatrów, lekarzy rodzinnych z całej Wielkopolski i sąsiednich regionów Polski zjechało się do Ostrowa Wielkopolskiego by wziąć udział w VI Wielkopolskim Spotkaniu Chirurgów Dziecięcych. Konferencja trwała dwa dni od 27 do 28 września i połączona została z jubileuszem 50-lecia powstania Oddziału Chirurgii Dziecięcej w ZZOZ w Ostrowie. Rozmawiano m.in. o diagnostyce i leczeniu zmian skórnych u dzieci, urazach klatki piersiowej, jamy brzusznej czy ostrym zapaleniu trzustki u dzieci. W spotkaniu uczestniczyli też młodzi lekarze, którzy wybrali specjalizację będącą tematem konferencji.
Chirurdzy dziecięcy z całej Wielkopolski zjechali do Ostrowa Wielkopolskiego po raz szósty. Wykłady prowadzone przez kadrę akademicką uczelni z Poznania były połączone z warsztatami poświęconymi poszczególnym zagadnieniom.
Jeden z wykładów dotyczył manifestacji skórnych chorób nowotworowych u dzieci. Jak powiedziała nam prof. Danuta Januszkiewicz-Lewandowska – onkolog dziecięcy, w skali roku w Polsce jest ponad 1 000 nowych rozpoznań onkologicznych u pacjenta pediatrycznego, a w Wielkopolsce ok. 100-120. Najczęściej występują białaczki i chłoniaki oraz między innymi guzy ośrodkowego układu nerwowego. „To wydaje się małą liczbą w porównaniu z pacjentami dorosłymi, ale pacjent dziecięcy stanowi duże wyzwanie. Staramy się w 100 procentach go uratować, a on ma przed sobą całe dorosłe życie. Teraz coraz więcej mówi się, aby patrzeć na dziecko, aby móc rozpoznać wczesne objawy chorób nowotworowych, by rozpoznać chorobę na najniższych stopniach zaawansowania. Mówi się też o zespołach predyspozycji nowotworzenia. Niestety, skala zachorowań na nowotwory przesuwa się w kierunku dzieci młodszych.” – dodała.
„W tym roku główny nacisk kładziemy na onkologię dziecięcą, bo uważamy, że jest ona bardzo ważną dziedziną, występującą w różnych aspektach. Mówimy o nowotworach skóry – mówił dr Witold Miaśkiewicz – kierownik Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej szpitala w Ostrowie i główny organizator spotkania.
„W takich konferencjach istotną rolę odgrywają zarówno ciekawe wykłady i prace naukowe prezentowane przez wybitnych profesorów z najlepszych klinik, jak i czynnik ludzki – nawiązywane podczas konferencji kontakty. To właśnie one realnie przekładają się później na naszą pracę zawodową. Zdarzają się pacjenci bardzo chorzy, którzy muszą być przetransportowani do ośrodków o wyższej referencyjności. Po takich konferencjach współpraca między poszczególnymi ośrodkami przebiega sprawniej – mówił prof. Przemysław Mańkowski – Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych.
Wykładom specjalistów przysłuchiwali się młodzi chirurdzy dziecięcy oraz studenci ostatnich lat studiów medycznych, którzy wybrali tę trudną specjalizację: „Dlaczego wybrałam taką specjalizację? Przez całe studia medyczne myślałam o neonatologii, dopiero po stażu podyplomowym na chirurgii odkryłam swoje powołanie. W kluczowym momencie miałam duże wątpliwości co wybrać – czy neonatologię czy może chirurgię ogólną; ostatecznie wybór padł gdzieś pośrodku i zdecydowałam się na chirurgię dziecięcą. Przede mną jeszcze dwa lata rezydentury, później egzamin specjalizacyjny.” – mówiła Małgorzata Rzanny-Owczarzak – rezydentka chirurgii dziecięcej z Kliniki w Poznaniu. „Przekrój pacjentów chirurga dziecięcego jest bardzo szeroki. Spotykamy się zarówno ze skrajnymi, kilkusetgramowymi wcześniakami, jak i nastolatkami, czasem większymi ode mnie. Podobnie jest ze spektrum zabiegów – zajmujemy się nie tylko chirurgicznymi problemami wcześniaków, operujemy wady wrodzone, przepukliny i stulejki, ale również zajmujemy się chirurgią onkologiczną oraz w bardzo szerokim zakresie chirurgią urazową” – dodała.
„Dzięki tym konferencjom mamy na oddziale szpitala w Ostrowie Wielkopolskim dwójkę lekarzy chirurgów dziecięcych, a jeszcze w tym roku będziemy pewnie mieli dwójkę specjalistów. Tak też zyskujemy potencjalnie kadrę lekarską.” – dodał dr n. med. Witold Miaśkiewicz.
W części poświęconej jubileuszowi oddziału nie zabrakło wspomnień, podziękowań i honorowania pracowników oddziału. Można było też obejrzeć stare szpitalne kroniki, które prowadzili pracownicy, a do których wpisywali się też młodzi pacjenci.
Organizatorami konferencji byli: Wielkopolska Izba Lekarska – Delegatura w Ostrowie, Oddział Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Centrum Leczenia Oparzeń ostrowskiego szpitala oraz Klinika Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej UM w Poznaniu.
Wykładom towarzyszyły warsztaty z portów naczyniowych oraz terapii podciśnieniowej.
Anna Grzesiak – Ośrodek Komunikacji Medialnej WIL