Oddział kardiochirurgii dziecięcej oraz cztery nowoczesne sale operacyjne, jedną zabiegową i pomieszczenie do wybudzeń oficjalnie otwarto w nowo wybudowanej części Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera – Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Uroczyste otwarcie odbyło się 3 października 2019 roku.
W nowych blokach znalazło się pięć sal operacyjnych, każda w pełni zautomatyzowana, sale wykładowe z transmisją z sal operacyjnych, pomieszczenia dla personelu, a także oddział pooperacyjny z salą wybudzeń pacjentów.
„O wybudowanie tego nowoczesnego bloku operacyjnego zabiegaliśmy od wielu lat, do tej pory pracowaliśmy na sali operacyjnej, która nie spełniała żadnych wymogów, nie mówię tu o bezpieczeństwie dzieci, bo to zawsze było spełnione, ale o warunkach pracy całego personelu medycznego chirurga, anestezjologa i instrumentariuszki. W lecie temperatura na sali dochodziła do blisko 40–stu stopni, nie można w dzisiejszych czasach w takich warunkach pracować. Cieszymy się bardzo, że udało się przy olbrzymim zaangażowaniu zarówno ministerstwa, władz uczelni ,jak dyrekcji szpitala oraz darczyńców wybudować taki nowoczesny obiekt” – mówił prof. dr hab. Przemysław Mańkowski – kierownik Kliniki Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej w Poznaniu.
„Jako anestezjolog mogę powiedzieć, że dysponujemy tutaj najnowocześniejszym sprzętem anestezjologicznym. Jesteśmy w stanie przeprowadzać znieczulenia praktycznie wszystkich dzieci, począwszy od wcześniaków o masie poniżej jednego kilograma, po nastolatków często ważących nawet powyżej 100 kilogramów. Dzięki tej aparaturze na bieżąco możemy monitorować nie tylko podstawowe funkcje życiowe takie jak czynność serca, ciśnienie itp., ale również funkcje całego organizmu człowieka, funkcje mózgu podczas snu anestezjologicznego, stopień zwiotczenia, stopień niewydolności krążenia. Na tej sali będziemy mogli przeprowadzać znieczulenie przy najcięższych operacjach oraz ciężkich wielonarządowych urazach” – tłumaczył Wojciech Buxakowski – Kierownik Bloku Operacyjnego.
„Piętro wyżej, nad nowymi salami operacyjnymi znajduje się nowy oddział kardiochirurgii dziecięcej. Cała inwestycja była bardzo ważna, ponieważ dotychczas z powodu bardzo złych warunków na oddziale kardiochirurgii, część małych pacjentów musiała wyjeżdżać do innych województw. W tej chwili, przy tym rozmiarze bloków operacyjnych i sal pooperacyjnych, będą mogli być operowani na miejscu w Poznaniu” – mówił prof. Michał Wojtalik, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej. „Dysponujemy teraz nowoczesnym, samodzielnym oddziałem kardiochirurgii dziecięcej. Poprzedni, przez blisko 46 lat, funkcjonował na 150 metrach kwadratowych. Teraz do dyspozycji mamy 1000 metrów kwadratowych. Na oddziale znajdują się 24 łóżka, z czego 13 na intensywnej terapii, a 11 łóżek na oddziale opieki pośredniej” – dodał.
Budowa oddziału i sal operacyjnych to wielki sukces. O realizację inwestycji zabiegało wiele osób, ale rzeczywistym ojcem tego sukcesu jest ówczesny rektor prof. Jacek Wysocki, który wielokrotnie jeździł do Ministerstwa Zdrowia na rozmowy i to jego upór, jego starania, jego osobowość sprawiły, że udało się pozyskać pieniądze na realizację przedsięwzięcia – podkreślił Paweł Daszkiewicz – dyrektor szpitala.
Całkowita wartość inwestycji to blisko 44 mln zł. Z tego 38 mln zł pochodzi z dotacji Ministerstwa Zdrowia, z kolei prawie 3 mln to wkład samego szpitala. Inwestycja nie zostałaby zrealizowana gdyby nie wsparcie ze strony darczyńców ze Stowarzyszenia „Nasze Serce”, którzy łącznie przeznaczyli na ten cel 3 mln. złotych.
Anna Grzesiak – Ośrodek Komunikacji Medialnej WIL
Film: Anna Grzesiak – Ośrodek Komunikacji Medialnej WIL
Foto: Monika Bączek – Ośrodek Komunikacji Medialnej WIL