25 października odbyło się w Lesznie kolejne spotkanie lekarzy, tym razem poświęcone problemom nefrologicznym.
Pierwszym wykładowcą była dr Karolina Wiśniewska. Tematem jej wystąpienia była współpraca pomiędzy lekarzem POZ a nefrologiem. Wśród lekarzy obecnych na szkoleniu znaczną cześć stanowili lekarze POZ, więc temat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Dr Wiśniewska jest nefrologiem, jednocześnie pracującym w POZ, poradni nefrologicznej i stacji dializ, dlatego jej wykład cechował się pragmatyzmem oraz doskonałą znajomością realiów codziennej pracy. W trakcie godzinnego wystąpienia zostały poruszone najważniejsze zagadnienia z zakresu diagnostyki i terapii wielu schorzeń nefrologicznych w kontekście ograniczonych możliwości koszyka świadczeń lekarza POZ. Wykład zakończył się apelem o pogłębienie bezpośrednich, werbalnych kontaktów pomiędzy lekarzami różnych specjalności.
Drugi z wykładów prowadził dr Andrzej Świderski, nefrolog o 40 letnim stażu, który pracował praktycznie we wszystkich formacjach nefrologicznych. Tematem jego wystąpienia była „Przewlekła Choroba Nerek – fakty i mity”. Prezentujący omawiając temat podstawowy okraszał go dygresjami z dziedziny nefrologii i urologii, nie tylko dotyczącej świata homo sapiens. I tak słuchacze dowiedzieli się między innymi jaki ssak jest właścicielem najdłuższej cewki moczowej, że samiec kaczki argentyńskiej ma penisa w kształcie korkociągu, a mężczyzna jest najlepiej obdarzonym samcem spośród wszystkich naczelnych. Na zakończenie wykładu został zaprezentowany oryginalny film przedstawiający jeden z pierwszych przeprowadzonych w Polsce zabiegów hemodializy. Film i zabieg dializacyjny zostały wykonane 60 lat temu w Klinice Nefrologii w Warszawie.
Ostatnim wykładowcą była dr Małgorzata Ostrowska, diabetolog i nefrolog pracująca na co dzień w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Pani doktor skupiła się praktycznie na dwóch zagadnieniach: nadciśnieniu tętniczym jako czynniku progresji niewydolności nerek oraz cukrzycy w kontekście przewlekłej choroby nerek. Słuchacze zapoznali się z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi leczenia obu tych schorzeń oraz nowymi lekami i schematami terapeutycznymi. Również i ten temat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczestników.
Trzeba podkreślić, że pomimo ponad dwugodzinnego obciążenia wykładami wszyscy uczestnicy dotrwali do końca, a dyskusje kuluarowe trwały również w trakcie koleżeńskiej kolacji. Organizatorem szkolenia, była jak zawsze, Delegatura Leszczyńska WIL, tym razem wsparta przez firmę Fresenius Nephrocare Polska. Patronat nad spotkaniem objęła Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Nefron.
dr Andrzej Świderski
Foto: Lidia Dymalska-Kubasik