Informujemy, że Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej 5 maja 2020 roku podjęło stanowisko, w którym z zaniepokojeniem przyjmuje treść opublikowanego w Dzienniku Ustaw RP w dniu 29 kwietnia 2020 r. (poz. 775) rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem.
Prezydium ORL WIL stoi na stanowisku, że objęcie zakazem pracy lekarza, lekarza dentysty na podstawie wykazu sporządzonego przez dyrektora lub kierownika danej jednostki w innych miejscach niż szpital zakaźny lub szpital posiadający oddział zakaźny powinno skutkować szerszymi zmianami systemowymi zabezpieczającymi dobro pacjenta.
Jak zaznaczyło Prezydium ORL WIL w swoim stanowisku do WIL docierają sygnały o wypowiadaniu pracy przez lekarzy zmuszonych do tego przepisami zawartymi w rozporządzeniu. „Zaznaczamy jednak, że rezygnacja lekarzy z pracy czy dyżurów w innych miejscach spowoduje, że pacjenci w innych miejscach zostaną bez opieki, co narusza ich konstytucyjne prawo równego dostępu do leczenia. Przypominamy, że leczeniem w Polsce mogą zajmować się wyłącznie osoby posiadające do tego uprawnienie a więc lekarze i lekarze dentyści.” – podkreśla Prezydium ORL WIL i uważa, że dla lekarzy i lekarzy dentystów praca w jednym miejscu jest możliwa, ale w obecnym stanie ochrony zdrowia nie zapewni to bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.
„Naszym powołaniem jest ochrona zdrowia i życia pacjentów, a system ochrony zdrowia w Polsce już przed epidemią wirusa SARS-CoV-2 był na granicy wydolności i to zarówno na poziomie lekarza rodzinnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, jak również leczenia szpitalnego. Wprowadzone rozporządzenie może prowadzić do całkowitej destrukcji systemu ochrony zdrowia.” – alarmuje Prezydium ORL WIL.
OKM WIL