Data
8 września 2022 (czwartek) w godz. 9:00 – 15:30
Miejsce
Wydarzenie hybrydowe
• stacjonarnie: Centrum Konferencyjne EDU WIL ul. Szyperska 14 w Poznaniu
• online: za pośrednictwem platformy edukacyjnej WIL – link do platformy kursy.wil.org.pl
Program
Sesja I | Jak nie zwariować w szpitalu?
09:00 – 09:15 Otwarcie konferencji
– lek. Marcin Karolewski, wiceprezes ORL WIL
09:15 – 09:45 Jak rozmawiać z pacjentem?
– prof. Henryk Mruk, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
09:45 – 10:15 Jak się nie wypalić?
– prof. Ewa Mojs – kierownik Katedry i Zakładu Psychologii Klinicznej UMP
10:15 – 10:45 Jak kodować?
dr n. med. Erwin Strzesak
– założyciel Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych
Sesja II | Prawnik radzi
11:00 – 11:30 Lekarz jako funkcjonariusz publiczny
– dr adw. Piotr Karlik, Filipiak Babicz Legal
11:30 – 12:00 Obrona wizerunku lekarza
– dr adw. Anna Wilińska-Zelek, Filipiak Babicz Legal
12:00 – 12:30 Jakie pułapki czają się w kontraktach?
– dr r. pr. Bartosz Pawelczyk, Kancelaria Radców Prawnych Pawelczyk Kozik
przerwa na lunch
wykład sponsorowany „Ochrona ubezpieczeniowa – na co koniecznie należy zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie” – Paweł Strzelec, TU Inter Polska
Sesja III | Szpitalnicy, kontra…
13:30 – 14:00 …POZ, czyli sekret udanego związku
– lek. Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia
14:00 – 14:30 …NFZ, czyli szykuj się na kontrolę
– Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
14:30 – 15:00 …przepisy, czyli 10 trudnych pytań do prawnika
– Kajetan Komar-Komarowski, prezes Lex Secure
15:00 – 15:30 Podsumowanie i zakończenie konferencji
Sylwetki prelegentów:
Lek. Marcin Karolewski – wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, . Specjalista chorób wewnętrznych oraz hipertensjologii, w trakcie specjalizacji z geriatrii. Kierownik Oddziału Wewnętrznego Psychosomatycznego WSDNIPC „Dziekanka” w Gnieźnie.
Prof. Henryk Mruk – emerytowany profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował także na Wydziale Nauk o Zdrowie Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Zajmuje się tematyką przywództwa, zachować konsumentów i pacjentów, ekonomią behawioralną, komunikacji interpersonalnej. Jest autorem wielu artykułów na temat zarządzania w sferze zdrowia oraz funkcjonowania rynku farmaceutycznego. Prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych oraz studiach MBA.
Prof. Ewa Mojs – psycholog kliniczny, neuropsycholog, naukowiec i praktyk, autor ponad 600 opracowań z zakresu psychologii klinicznej, zajmuje się problematyką chorób przewlekłych, ich wpływu na funkcjonowanie chorych, następstwami uszkodzeń układu nerwowego, neuropsycholog praktyk prowadzi terapię neuropsychologiczną dzieci oraz dorosłych, ekspert UE ds innowacyjności, przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji Nie Widać Po Mnie.
Dr n. med. Erwin Strzesak – chirurg ogólny, specjalista chirurgii dziecięcej, specjalista organizacji ochrony zdrowia, specjalista zdrowia publicznego, nauczyciel akademicki, ekspert AOTMiT, ekspert MZ, Konsultant Wojewódzki ds. Zdrowia Publicznego województwa wielkopolskiego w latach 2013 – 2018. Lider wielu zespołów zajmujących się rozliczaniem świadczeń medycznych. Założyciel i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Koderów Medycznych.
Dr adw. Piotr Karlik – Specjalista z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego, tj. postępowania karnego, skarbowego, gospodarczego oraz wykroczeniowego. adiunkt w Zakładzie Postępowania Karnego WPiA UAM; w obrębie jego zainteresowań znajdują się związki prawa karnego z prawem medycznym, w tym zakres odpowiedzialność karnej za błąd w sztuce. Występuje jako obrońca oskarżonych lekarzy w wielu sprawach karnych, współpracuje z WIL, a także organizacjami lekarskimi. Ponadto występuje jako obrońca w sprawach karnych prowadzonym przeciwko lekarzom – funkcjonariuszom publicznym z tytułu niedopełnienia obowiązków służbowych.
Dr adw. Anna Wilińska-Zelek – Specjalistka z zakresu nowych technologii/IT, prawa mediów i własności intelektualnej. Posiada również doświadczenie z zakresu prawa medycznego i farmaceutycznego. Współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wyższą Szkołą Bankową. Związana z Zakładem Systemów Prasowych i Prawa Prasowego WNPiD UAM. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Naukowego Prawa Prasowego. Redaktorka serwisu prawnego nowemediaitechnologie.pl o budowaniu marki, współpracy z mediami, kryzysach reputacyjnych, reklamie i promocji, prawie własności intelektualnej oraz konkurencji (zwłaszcza tej nieuczciwej).
Dr r. pr. Bartosz Pawelczyk – założyciel i wspólnik Kancelarii Radców Prawnych Pawelczyk-Kozik z Poznania. Specjalizuje się w prawie medycznym. Do obszarów jego działalności należy prowadzenie bieżącej obsługi prawnej branży medycznej. Doradza lekarzom w postępowaniach przed Narodowym Funduszem Zdrowia, wspiera ich przy postępowaniach kontrolnych i sądowych dotyczących błędu w sztuce. Prowadzi audyty podmiotów leczniczych i szkolenia dla managerów ochrony zdrowia i lekarzy. Wieloletni nauczyciel akademicki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a także Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
Lek. Bożena Janicka – W 1999 roku objęła funkcję prezesa Wojewódzkiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Od 2003 roku działała w Federacji Porozumienie Zielonogórskie, w latach 2009-2010 była prezesem Federacji PZ. Od 2011 roku stoi na czele Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Członkini Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.
Agnieszka Pachciarz – Agnieszka Pachciarz od lutego 2017 roku jest dyrektorem Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. W latach 2012-2013 pełniła funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, a następnie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Wcześniej zarządzała szpitalami w Pleszewie oraz w Słupcy. Agnieszka Pachciarz jest radcą prawnym, ukończyła prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Kajetan Komar-Komarowski – radca prawny, wspólnik zarządzający Kancelarią Lex Secure 24h Opieka Prawna Komar-Komarowski Sp.k., która w roku 2021 zajęła I miejsce w Rankingu Kancelarii Prawniczych w kategorii: „Nowe Prawo – Usługi Prawnicze w Formule
Zgłoszenia
Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy.
W razie pytań prosimy o kontakt z Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego WIL:
odz@wil.org.pl, tel. 61 852 58 60 wew. 405
Zapisy do 6 września do godz. 16:00
Cena
Konferencja sfinansowana ze środków WIL, dla członków WIL bezpłatnie.
Pozostałe osoby: uczestnictwo online 80 zł, uczestnictwo stacjonarnie 100 zł
Płatność na konto CUWIL:
Bank BGŻ BNP Paribas
93 1600 1462 1836 6402 7000 0001
W tytule przelewu prosimy wpisać kod konferencji: 1E/09/22
Wpłaty należy dokonać do 6 września 2022.
Informacje dodatkowe
5 punktów edukacyjnych