Ałbena Grabowska – lekarka i pisarka, autorka bardzo popularnej i zekranizowanej sagi „Stulecie Winnych” na zaproszenie leszczyńskich lekarzy 13 stycznia gościła w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Spotkanie było otwarte dla wszystkich miłośników jej książek. Autorkę i zebranych przywitała pomysłodawczyni spotkania Przewodnicząca Delegatury WIL w Lesznie Lidia Dymalska-Kubasik.
Ałbena Grabowska z zawodu jest lekarzem neurologiem, doktorem nauk medycznych. A od kilkunastu lat też pisarką. – Wiele jej książek jest w większym lub mniejszym stopniu związanych z medycyną. Do najbardziej znanych należą: „Stulecie Winnych” oraz cykl książek „Uczniowie Hippokratesa”: „Doktor Bogumił”, „Doktor Anna” a teraz najnowsza „Doktor Zosia”. W powieściach znaleźć można zbeletryzowane życiorysy pionierów z różnych dziedzin medycyny. I tak na pierwszych kartach książki poznajemy historię Kazimierza Funka biochemika i dowiadujemy się jak to się stało, że wymyślił słowo „witamina” , jak syntetyzował estrogenami, szukał przyczyny choroby zakaźnej beri-beri czy jak rozpoczął, w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie, produkcję insuliny – powiedziała Lidia Dymalska-Kubasik.
Ałbena Grabowska, jak sama mówiła podczas spotkania, literacka pasja pojawiła się w niej dość niespodziewanie. – W młodości nie chciałam być ani pisarką, ani nawet lekarką, chciałam być aktorką, pisanie książek wynikło z tego, że prowadziłam rubrykę z poradami medycznymi w prasie i moja wydawca dostrzegła, że mam talent. Aktorstwa też spróbowała, dzięki swojemu najsłynniejszemu dziełu, sadze „Stulecie Winnych”, przeniesionej na ekrany. – Przy ekranizacji powierzono mi stanowisko konsultantki medycznej, ale udało mi się też zagrać w epizodach w każdym sezonie, co mi się bardzo podobało – opowiadała podczas spotkania – mam nadzieję, że przy okazji kolejnej ekranizacji dostanę jakąś większą rolę.
Podczas spotkania promowana była właśnie jej najnowsza powieść „Doktor Zosia”, nad którą pracę autorka skończyła w maju 2022 r. Opowiada o lekarzach Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie, akcja dzieje się w latach 30 -tych i w czasie wojny. W książce pojawia się dużo autentycznych postaci lekarzy tego szpitala, którzy zginęli – zostali zamordowani albo w Katyniu albo w niemieckich obozach zagłady. Telewizja kupiła już prawa do kolejnej książki Ałbeny Grabowskiej: „Doktor Anna”, drugiej części cyklu „Uczniowie Hipokratesa”. Bohaterką „Doktor Anny” jest Anna Tomaszkiewicz-Dobrska, pierwsza Polka z dyplomem lekarza, żyjąca w drugiej połowie XIX wieku. Pani Ałbena przyznała, że chciałaby przez chwilę odpocząć od pisania – ma na koncie już 26 książek, choć wkrótce będzie można poznać jej najnowsze dzieło: musical o Mikołaju Koperniku, do którego napisała libretto, ma mieć premierę w Krakowie we wrześniu tego roku.
Niespodzianką wieczoru był autorski występ Anny Ptasik – również lekarki, pediatry i zarazem pierwszej przewodniczącej Rady Miejskiej Leszna z początku lat 90-tych, jak się okazało – znakomitej pianistki.
Fot. Jarosław Adamek / Radio Elka
Lidia Dymalska-Kubasik